5 magyar filmet ajánl az ukránoknak az új nagykövet

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 12.

Mikrofilm

Szindbád, Még kér a nép, Tűzoltó utca 25., Kárhozat, Drakulics elvtárs.

Aki szeretné megérteni Magyarországot, annak érdemes megnéznie öt magyar filmet. Erről írt cikket angol nyelven Andrij Taranenko. Írását most a Twitteren megosztotta Sándor Fegyir, Ukrajna új magyarországi nagykövete is – írja a Telex.  

Az ajánlott filmek: Huszárik Zoltán 1971-es Szindbádja;

a Jancsó Miklós által rendezett Még kér a nép 1972-ből;

Szabó István Tűzoltó utca 25. című munkája 1973-ból;

Tarr Béla Kárhozata (1988);

és Bodzsár Márk Drakulics elvtársa 2019-ből:

Sándor Fegyir a háború kitöréséig az Ungvári Nemzeti Egyetem oktatója, a Szociológia és Szociális Munka Tanszék vezetője volt. Miután Ukrajnát megtámadta Oroszország, önként jelentkezett a seregbe, májusban pedig lefotózták, ahogy a lövészárokból, mobiltelefonnal tartott távórát a diákjainak.

Idén márciusban derült ki, hogy Volodimir Zelenszkij elnök őt szeretné kinevezni Ukrajna magyarországi nagykövetének. Ki is nevezte – és aztán négy hónapig várhatott arra, hogy a magyar köztársasági elnök, Novák Katalin aláírja a befogadó nyilatkozatát. A jóváhagyás állítólag azért tartott ilyen hosszú ideig, mert Novák Katalin, bár szerette volna, nem tudta telefonon elérni Volodimir Zelenszkijt. Az pedig, ahogyan Gyopáros Alpár országgyűlési képviselő, kormánybiztos megnyilvánult Sándor kienvezésével kapcsolatban, azt jelzi, hogy a fronton harcoló tanárember kinevezésének nem örül a magyar kormánypárt.

Arról, milyen kapcsolatban állt magyarországi civilekkel az új nagykövet, ez a cikkünk szól:

Címlapképünk forrása Sándor Fegyir oldala

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.