A mindent eldöntő lista: ezek a legeslegjobb Star Wars-filmek

  • Gera Márton
  • 2018. május 27.

Mikrofilm

A Solo kapcsán rangsoroltuk a messzi galaxis nagyszerű történeteit.

Amikor az utóbbi években megállíthatatlanul terjeszkedő Disneyhez kerültek a Star Wars-filmek jogai, biztosra lehetett venni, hogy a cég nem hagyja parlagon a franchise-t. Hogy évente új filmmel álljanak elő, azt se volt nehéz elképzelni, elvégre ennek megvalósításához pénzen kívül nincs is másra szükség. Mindez így is történt, a legutóbbi számozott epizód óta fél év sem telt el, de máris megérkezett a friss spin-off, a Solo: Egy Star Wars-történet (a filmről kritikát a jövő heti Narancsban olvashatnak). Ez pedig alkalmat ad arra, hogy elmerengjünk a Star Wars legjobb felvonásain, és felállítsuk a minőségi listát. Következzék hát a messzi-messzi galaxis öt legnagyszerűbb története:

5. A Sith-ek bosszúja (2005)

Bár azzal már valószínűleg George Lucas is tisztában van, hogy az új trilógiát teljesen felesleges volt elkészíteni, a harmadik rész közel sem olyan vállalhatatlan darab, mint amilyen a butácska forgatókönyvvel büszkélkedő Baljós árnyak és A klónok támadása volt. Igaz ugyan, hogy egy rossz trilógiát zár le, de azt legalább tisztességesen teszi: A Sith-ek bosszújában vannak jó akciójelenetek, valójában ez a rész ad igazi hátteret Darth Vadernek, és az Anakin Skywalker versus Obi-Wan Kenobi-párbaj pompásan megkoreografált jelenet. Arról persze továbbra sem győzött meg senkit Hayden Christensen, hogy lenne helye a vásznon, de ebben a filmben legalább érdemi események is vannak, nem úgy, mint a két másik előzménymoziban.

via GIPHY

4. A Jedi visszatér (1983)

Talán az eredeti trilógia utolsó felvonása nélkül is meglettünk volna, de A Jedi visszatérnek semmi oka szégyenkezni. Itt nem Luke, hanem Darth Vader vívódik igazán, és olyan epizódokkal (Han kiszabadítása) találkozik a néző, amelyek tán külön filmet is értek. A közel két és fél órás filmből persze gond nélkül húzhatott volna az epizódon csak producerként ügyködő Lucas, és az aranybikinis Leia megjelenését sem nagyon tudjuk hová tenni, de a trilógia lezárása az utolsó jelenetekkel már-már A birodalom visszavág magasságába emeli az epizódot.

Star Wars- Return Of The Jedi Trailer (HD)

I've loved this movie for as long as I can literally remember, THE defining movie of my childhood and I'm sure many others. Now, I've created an epic trailer for the final installment of the Star Wars series. This is probably the best out of the three, or at least the fastest paced.

3. Az utolsó Jedik (2017)

Amíg J. J. Abrams engedelmes gyerek módjára szállította le a rajongóknak a mindenféle eredetiséget nélkülöző Az ébredő Erőt, addig Rian Johnson némileg már bátrabb volt. Noha sokáig azt lehetett hinni, Az utolsó Jedik lesz A Birodalom visszavág-remake, a rendező nem a könnyebbik utat választotta. Ez az epizód meg meri kérdőjelezni a legendát, örömmel és jól futtatja több szálon a cselekményt, a hősöket szimpatikussá teszi, bár Kylo Ren nem a legjobb antagonista, Az utolsó Jedik így is hitelesen üzeni azt, hogy a Star Warsban simán benne van még jó pár rész.

Star Wars: Az utolsó Jedik (12) - hivatalos szinkronizált előzetes #2

Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban... December 14-től a mozikban!

2. Egy új remény (1977)

A nagybetűs mese, ahol a műfaj szabályai szerint összecsap a jó és a rossz, és a film, ami megint szexivé tette a sci-fit. Az Egy új remény ugyan gyermetegnek tűnik, és olykor olyan, mint egy parabola, de mindezzel együtt is mítoszt teremtett. Nem ez a legjobb Star Wars, de mivel az első, örökké hozzá kell viszonyítani: melyik epizódban van még ilyen remek nyitány, melyikben zrikálja egymást ilyen élvezhetően Leia és Han, és melyik lövik ilyen egymást ilyen lendülettel a birodalmiak és a lázadók. A választ 0 és 99 éves kor között mindenki tudja: persze, hogy A Birodalom visszavágban.

via GIPHY

1. A Birodalom visszavág (1980)

Kevés, nagyon kevés olyan Star Wars-toplista létezik, amelynek ne lehetne kitalálni az első helyezettjét. Ezért persze csak Irvin Kershner okolható, aki megcsinálta minden idők legjobb Star Wars-filmjét. A Birodalom visszavágot dicsértük már eleget (legutóbb éppen Az utolsó Jedik bemutatásakor írtunk róla), de nem lehet elégszer elmondani, hogy a második epizód túllépett elődje meseszerűségén, dilemmázó figurákat emelt be a cselekménybe, és a végén húzott egy olyat, amire senki nem számított. A havas tájon hirtelen megjelenő lépegetők a mai napig jól mutatnak a képernyőn, és lehet ugyan, hogy a néző csak a gyerekkora után nosztalgiázik, de Darth Vader és Luke párbaja azért még mindig megdobogtatja a szívüket.

Star Wars: A Birodalom Visszavág Magyar Szinkronos előzetes

Uploaded by HomeProduction on 2015-10-11.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.