A nagy dobás rendezője készít minisorozatot a vakcinavadászatból
Adam_McKay-7784_top_story_lead.jpg
Adam McKay

A nagy dobás rendezője készít minisorozatot a vakcinavadászatból

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 1.

Mikrofilm

Még az is lehet, hogy hamarabb kész lesz a koronavírus védőoltás fejlesztését bemutató show, mint ahogy maga a vírus visszavonul.

9/11 után 5 évet kellett válni, hogy a tragédia a vásznakon is megelevenedjen: 2006-ban azonban mindjárt kettő mozit is bemutattak a témában: Oliver Stone World Trade Centerét és Paul Greengrass A United 93-asát. A 2008-as gazdasági világválságból már két évvel később elkészült az első, nagyobb szabású, az Oscart is elnyerő dokumentumfilm, a Bennfentesek; egy évvel később pedig már megvolt az eseményt dramatizáló Krízispont is. 2015-ben pedig csúcsra ért a téma Adam McKay A nagy dobásával.

A világ sorsfordító eseményeinek hollywoodi krónikái tehát egyre hamarabb és hamarabb érkeznek, nemsokára pedig rekordot döntünk ezen a téren is: a Deadline értesülései szerint Adam McKay minisorozatot készít az HBO számára a koronavírus-vakcina iránti hajszáról. Hiába tombol tehát a járvány újra, vagy épp még mindig a világ számos helyén, köztük az Egyesült Államokban, máris show készül belőle.

A sorozat alapját a The First Shot című könyv adja majd, melyet a The Atlantic és a New York Times újságírója, Brendan Borrell írt. Az írás jogait csak nemrég árverezték el egy aukción, tehát még meg sem jelent. Borrell több cikket írt a vakcina készüléséről olyan magazinoknak mint a Wired, a National Geographic vagy a Science Magazin.

Adam McKay komolytalan, ám szórakoztató vígjátékok (A híres Ron Burgundy legendája; Tesó-tusa) váltott át a politikai szatírákra. A nagy dobás és a Dick Cheneyről szóló Alelnök című filmjét is számtalan Oscarra jelölték, az előbbi forgatókönyvéért el is nyerte a díjat. A cége tavaly októberben kötött ötéves exkluzív szerződést az HBO-val. Ennek keretében készít minisorozatot Julie K. Brown hamarosan megjelenő, Jeffrey Epsteinről szóló könyvéből, és így valósulhat meg az egyelőre Névtelen Vakcina Projekt munkacímű széria is. McKay a jövőben sem hagy fel a komolykodással: együtt dolgozik Bong Joon-hóval az Oscar-díjas Élősködők sorozatra adaptálásán, valamint antológiasorozatot készít David Wallace-Wells nagysikerű The Uninhabitable Earth című, a klímaváltozásról szóló könyvéből.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.