Álex Pina pályája

A szappan dicsérete

Mikrofilm

Sárga és piros kezeslábasba öltöztetett hősei kiforgatják a sarkaiból és a vagyonából Spanyolországot. Álex Pina sorozatai a gátlástalan mediterrán szentimentalizmust vegyítik őrült tempójú akciózással és gyilkos humorral.

Exkluzív szerződést kötött a Netflix 2018-ban Álex Pinával, hogy A nagy pénzrablás alkotója egy pár évig kizárólag nekik készítsen tartalmakat. E tény nyilvánvalóan nem független attól, hogy a fent említett sorozat volt a Netflix legnézettebb nem angol nyelvű tartalma, sőt általában is a nézettségi lista élén végzett. Nem Pina az első szerencsés: nemrég a német Dark alkotói, Jantje Friese és Baran bo Odar, Ryan Murphy (Glee; Pose; Ratched; American Horror Story) és Shonda Rhimes (Hogyan ússzunk meg egy gyilkosságot?; Botrány; Grace klinika) is a Netflixhez kötötték magukat. A stratégia erősen emlékeztet a hollywoodi stúdiókorszak aranykorának szerződéseire, amikor az aranytojást tojó tyúkokat minden konglomerátum igyekezett minél hosszabb időre magához láncolni. Itt persze a sztár vagy rendező helyébe a showrunner/executive producer lép, aki esetleg nagyobb alkotói szabadságot kaphat, de a forgalmazásból származó busás bevétel a Netflix markát üti, anélkül, hogy az energiaigényes kreatív folyamatokkal kellene bajlódni.

A pamplonai születésű Álex Pina újságíróként kezdte a pályáját, a 90-es évek közepén lett forgatókönyvíró először a Videomediánál, majd 1996-tól a Globomediánál. Ekkor már olyan, Spanyolországban nagy sikert aratott sorozatok készítője és producere, mint a Los Serrano, a Balfék körzet (Los hombres de Paco) és A Bárka című sci-fi. A Los Serrano 2003-tól 2008-ig futó családi komédia, amely hosszú évadokon át hömpölyögve meséli el a középkorúként újraházasodó Diego Serrano és Lucía Capdevila történetét. A szerelmesek saját gyermekeiket is hozzák az új háztartásba, szövődik egy-két zavarba ejtő, mostohatestvérek közti szerelmi szál is, de a formátum olyan sikeresnek bizonyult, hogy több országban is testvérsorozatok készültek a licenc alapján (pl. Olaszországban, Törökországban, Csehországban és Portugáliában). A Balfék körzet (2005–2010) három inkompetens spanyol rendőr szerencsétlenkedéseit meséli el, egyesítve a bugyuta munkahelyi komédia és rendőrös vígjáték kliséit. Ez a hibrid Magyarországon is sikeresnek bizonyult, hiszen a rettenetes Torrentéért is rajongunk (a sorozatból magyar változat is készült Jófiúk címmel).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.