A szlovén szelíd motorosok mopeddel járnak

  • narancs.hu
  • 2023. október 25.

Mikrofilm

Az ország tavalyi és idei Oscar-nevezett filmje is nézhető majd a Szlovén Filmnapokon.

Október 26-28. között immár 7. alkalommal rendezik meg a Szlovén Filmnapokat, amely délnyugati szomszédunk legizgalmasabb filmjeit hozza el a magyar mozikba a közelmúltból. A seregszemlét az elsőfilmes Dominik Mencej Motorosok című alkotása nyitja, amely a Szelíd motorosok életérzését jeleníti meg jellegzetes közép-európai körülmények között. A történet két jóbarátról szól, akik 1999 tavaszán egy Isten háta mögötti faluból indulnak útra mopeddel, hogy felfedezzék a nemrég függetlenné vált Szlovéniát és Horvátországot. Jack Nicholsonnal ugyan nem, de egy szökésben levő fiatal lánnyal és egy idős motorossal találkoznak, útjuk során pedig megkérdőjelezik barátságuk, személyes meggyőződésük és a szabadságról alkotott elképzeléseik is. A film a szlovén Vesna Filmfesztiválon öt díjat, köztük a közönségdíjat és a legjobb férfi főszereplő díját is elhódította – utóbbi győztese, Petja Labović ugyanúgy ellátogat a magyar vetítésre, mint a többszörös díjnyertes operatőr, Janez Stucin. Szelíd, érett és csendesen virtuóz film – fogalmazott kritikájában a Screen Daily; míg a Cineuropa azt emelte ki, hogy a film a road és coming-of-age movie-k ízléses keveréke, amely szinte minden szempontból részletgazdag és finomra csiszolt mozi. Ilyen díjeső és kedvező kritikák után nem csoda, hogy Szlovénia a Motorosokat jelölte a jövő évi Oscar-díjra a legjobb nemzetközi film kategóriában.

Ugyancsak látható lesz az ország idei nevezettje, Matevž Luzar A zenekar című filmje, melyet a Cinedaysen, a Pekingi Nemzetközi Filmfesztiálon és a Szlovén Filnfesztiválon is díjaztak. Ebben egy szlovén fúvószenekar utazik egy osztrák kisvárosba, hogy fellépjenek egy zenei fesztiválon. Felvillanak a zenekar tagjainak egyéniségei, miközben a két nemzet habitusa közti különbség is megjelenik. A fekete-fehér mozi a Tűz van, babám!-at idézi, miközben Ulrich Seidl (Rimini, A pince, Paradise-trilógia) fanyar humora is felismerhető benne. A zenészeket a közelgő fellépés helyett sokkal jobban izgatja a féktelen ivászat és bulizás – a rendező a hírek szerint valóban elutazott a filmen látható zenekarral, és a jelek szerint nemcsak túlélte a turnét, de meg is ihlették a látottak.

A fesztivált Marko Šantić horvát-szlovén rendező Ébressz fel című filmje zárja, melynek főhőse, Rok egy baleset után a kórházban ébred. Egyedül szülővárosára és régi otthonára emlékszik, amikor azonban hazamegy, rá kell jönnie, hogy nem látják szívesen. Lassan rakja össze az emlékei mozaikdarabját, közben pedig az is kirajzolódik, megszabadulhat-e a múlt súlyos terheitől, attól a gyűlölettől, ami eddig meghatározta életét.

A Szlovén Filmnapokat a Szlovén Filmközpont, a BudapestFilm Zrt. és a Szlovén Köztársaság budapesti nagykövetsége együtt szervezik. A vetítések a budapesti Toldi Moziban lesznek – további infók és jegyvásárlás ezen a linken.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."