„Attól, hogy beleírok a forgatókönyvbe egy vagy több szexjelenetet, az még nem pornó…”

  • Kozár Alexandra
  • 2018. október 25.

Mikrofilm

Nagypál Orsi filmet rendezett a monogámiáról, de azt mondja, nincs olyan ember, aki ne gondolkozott volna el a B változaton.

A monogámiáról, illetve annak buktatóiról készített filmet Nagypál Orsi, akinek nevével kisfilmes fesztiválsikerei után a Terápia, a Csak színház és más semmi és a Tóth János című televíziós sorozatok epizódjainál már többször találkozhatott a közönség. A Nyitva című film már a mozikban, a róla írott kritika pedig az e heti nyomtatott Magyar Narancsban van.

Narancs.hu: Elmondásod szerint azért a monogámia nehézségeiről készítettél filmet, mert egyrészt ez a nemzedékedet, a 30-40-eseket erősen foglalkoztató kérdés, másrészt az egyik legtöbb buktatót kínáló téma. A film elkészültével tisztábban látsz már?

Nagypál Orsi: Természetesen nem, inkább egyre összetettebb a kép. A forgatókönyv megírása közben számos pszichológiai, antropológiai, szociológiai és egyéb szakmai anyagot olvastam, gyűjtöttem, tanulmányoztam a témával kapcsolatban. De nemcsak tanulmányokat böngésztem, komoly beszélgetéseket folytattam a baráti körömben is, ahol szinte kivétel nélkül mindenki jelezte, hogy igen, erről van mit kibeszélnünk.

Narancs.hu: Őszinték voltak az emberek?

NO: Meglepően őszinték voltak, annak dacára, hogy elmondtam nekik a „hátsó” szándékomat. Úgy gondolom, ez egy olyan téma, amiben többé-kevésbé mindenki érintett, mert a világ megváltozott, benne az elvárásaink, kapcsolataink, az életprogramjaink is, a hagyományos párkapcsolati minták felbomlottak és még nincs meg az, ami helyettük nyújtana megoldást. És nincs olyan ember, aki ne gondolkozott volna el a B alternatíván.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Narancs.hu: Volt, aki a forgatókönyv alapján pornófilmnek titulálta a filmedet a Filmalapnál.

NO: Ezt sosem értettem. Attól, hogy én beleírok a forgatókönyvbe egy vagy több szexjelenetet, amit ezerféleképp lehet megvalósítani aszerint, hogy mit mutatsz, hogyan és mennyi ideig, mire helyezed a hangsúlyt, attól az még nem pornó, ha ő azt látja bele, az az ő fantáziája, én nem azt írtam.

Narancs.hu: A London Film Schoolban tanultál, miért épp ott?

NO: Egyrészt a legjobb barátaimat követtem, akik véletlenül mind Londonba keveredtek, másrészt 28 éves voltam és úgy éreztem, ez talán az utolsó lehetőség arra, hogy szakmát váltsak. Harmadrészt Londonban erős a filmes képzés, az LFS-t jó befektetésnek gondoltam elvégezni.

Narancs.hu: Mitől annyira jó ez az iskola?

NO: Leginkább attól, hogy a gyakorlati képzésre helyezi a hangsúlyt. Ugyanaz a képzés mindegyik szakon, mindenki filmkészítő, azaz filmmaker, tehát a két és fél év alatt nem kell eldöntened, hogy rendező, operatőr, forgatókönyvíró, vágó vagy hangmester szeretnél lenni. Mindenki mindent tanul, és minden fontos feladatkörben készít minimum egy kisfilmet. Aztán a diplomamunkádat már abban a minőségben jegyzed, amit a leginkább szeretnél csinálni. Én író-rendezőként diplomáztam a Paktum című kisfilmmel.

Narancs.hu: Korábban már majdnem lett egy filmed, ami a 80-as évek NDK-s világáról szólt volna a Balatonon, a Balatoni tengeralattjáró. Mi a helyzet ezzel?

NO: Ül a fiókban. A fejlesztésre adtak ugyan némi pénzt, de a továbbiakra nem. Négy-öt éven keresztül dolgoztam a forgatókönyvön, sok nemzetközi workshopra kijutottam vele, kapcsolatokat tudtam építeni és rengeteget tanultam közben. Nekem jó pár ex-NDK-s, illetve német–magyar barátom van, érdekelt a dolog. NSZK–NDK-családegyesítések a lángosbüfében, Stasi-ügynökök fecskében, a lazuló vasfüggönyön át érkező csempészáruk és ehhez hasonlók. Tény, hogy a 80-as évekről filmet készíteni nagyon sokba kerül, mert az már kosztümös filmnek minősül.

false

 

Fotó: Németh Dániel

Narancs.hu: Mivel indokolták, hogy nem adnak pénzt a megvalósításra?

NO: A Filmalap nem szokott indokolni. Annyit mondtak, hogy hát, hm, nem.

Narancs.hu: A londoni filmes iskola nem nyitotta meg a kapukat?

NO: Egyáltalán nem, sőt. Mivel nem ide jártam, nekem nem volt meg az a kapcsolati hálóm, mint az SZFE-seknek, nem ismertem senkit és engem sem ismertek.

Narancs.hu: A Terápia, aminek több epizódját jegyzed rendezőként, belépőt jelentett a filmes világba?

NO: Kezdtek barátaim lenni a filmes körökből, igen, de igazából csak egy évre rá kaptam meg a következő munkalehetőséget. Később aztán lassan-lassan bekerültem a filmes közegbe.

Narancs.hu: Milyen típusú rendező vagy? Olyan, aki tűpontos instrukciókat ad, vagy aki a helyszínen még felülírja elképzeléseit a körülmények függvényében?

NO: Egyrészt remélem, hogy pontos instrukciókat adok, másrészt érdekel az is, ha a színésznek van ötlete a megvalósításra. A próbafolyamat azonban nem a stábra tartozik, a forgatáson már nincs helye, ideje az imprózásnak. Nagyon sokat dolgoztunk, beszélgettünk, elemeztünk a forgatás megkezdése előtt, voltak olvasó- és lejárópróbák is. Több hónapig tartott az előkészítés. Sokat segít, ha látják, hogy felkészült vagy, hogy határozott elképzeléseid vannak az egészről, ezenkívül engem érdekel, mit gondol a színész a szerepről. Az előzetes elemzés, beszélgetés sokat segít.

Narancs.hu: Rendezőként észleled-e, hogy esetleg egy színész vagy színésznő azért barátkozik veled, hogy aztán gondolj rá szereposztáskor?

NO: Igen, néha észreveszek ilyet, ez egy létező jelenség, de nem zavar, tudom kezelni. Egyébként Magyarországon sajnos nincsenek menedzserek, akik tolnák az ember szekerét, ezért is próbálkozik mindenki a maga módján „nyomulni”, ez teljesen oké szerintem.

Narancs.hu: Vannak azért ügynökségek, bár tényleg nem sok.

NO: De ők általában nem hajtják a melót a színésznek, rendezőnek, énekesnek stb., hanem csak a gázsit tárgyalják le és a szerződését intézik. Pedig nagyon jó lenne, ha lennének itt is nyugat-európai értelemben vett ügynökök. Vagy legalábbis valami olyan szakmai szövetség, tömörülés, amely minimumárakat határoz meg, érdeket képvisel, segít építeni az alkotók karrierjét. Talán majd most, hogy ekkora sorozatgyártás-dömping van, kialakul valami ilyesmi.

A Nyitva című filmről írott kritika az e heti nyomtatott Magyar Narancsban olvasható.

Magyar Narancs – Archívum részletes

Aki a 60-as, 70-es vagy 80-as éveket Magyarországon élte meg, bizonyosan fel tud idézni magában egy akkori történetet, ami a szendvicshez kapcsolódik. A színházi büfében kapható molnárka különlegessége vagy a kirándulásra csomagolt párizsis zsömle egynapos állaga ugyanúgy felderenghet, mint a vendégségek húskrémes melegszendvicsének illata.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.