Az amerikaiak nem kérnek Roman Polanskiból, Tarantino is tojik rá

  • Szabó Ádám
  • 2019. május 31.

Mikrofilm

De Polanski felesége visszavág.

Úgy néz ki, elmúltak azok az idők, amikor a közönség eltekintett a rendezők kétes múltja felett azzal a mondással, hogy úgyis maga a mű számít, nem az, aki mögötte áll. Woody Allen magánéleti botrányaival hosszú évek óta mindenki tisztában volt, de ez nem akadályozta meg az Akadémiát, hogy 2012-ben Oscarral jutalmazza, két évvel később pedig ismét díjra jelöljék.

Ma már mindez elképzelhetetlen lenne: legújabb filmjét, az A rainy day in New Yorkot az Amazon inkább eltüntette a süllyesztőben, önéletrajzi kötetéhez pedig egyszerűen képtelen kiadót találni.

Nincs bocsánat: senki sem hajlandó kiadni Woody Allen memoárját

Volt, aki még elolvasni sem akarta a kéziratot. Az egykor ünnepelt író-forgatókönyvíró neve ma már inkábbszitokszónak számít Hollywoodban: a vele kapcsolatos pedofilvádak és botrányok eddig is széles körben ismertek voltak, és ő volt a „Szét lehet-e választani az alkotást az alkotótól" diskurzusok egyik állandó példája.

Az európaiak sokkal engedékenyebbek:

Olaszországban már biztos bemutatják Allen moziját, és várhatóan a kontinens egyéb art cinemáiban is látható lesz majd.

Nagyjából ugyanez a helyzet egy másik elismert, ám hányattatott hírnevű rendezővel, Roman Polanskival is. Mint ismert, a rendezőt 1977-ben ítélték el kiskorúval való szexuális érintkezés bűne miatt, így kénytelen volt elmenekülni az Egyesült Államokból, ahová azóta se tette be a lábát. Nem jelent meg a 2003-as Oscar díjátadó gálán sem, ahol mindezek ellenére elnyerte a Legjobb rendező díját.

Roman Polanski és Sharon Tate londoni lakásukban 1968-ban

Roman Polanski és Sharon Tate londoni lakásukban 1968-ban

Fotó: flickr.com

 

Azóta viszont a MeeToo és a nőjogi mozgalmak következtében nagyot fordult a világ: az Akadémia kizárta tagjai közül, mire Polanski beperelte őket; Cannes-ba pedig még véletlenül sem válogatták be legújabb, An Officer and a Spy (J’accuse) című filmjét, ami Robert Harris regénye alapján a Dreyfus-ügyet járja körül.

A filmet már számos európai piacra sikerült eladni a forgalmazónak – magyar bemutatóról egyelőre nincs hír, de szinte biztos, hogy hazánkba is eljut majd –, amint azonban az Indiewire hírt adott róla,

az amerikaiak nem kérnek Polanskiból.

Pedig a Cannes-i Filmfesztivál közben fű alatt rendeztek egy bemutatót a tengerentúli forgalmazóknak, ahol bár Polanski nem jelent meg, de ott volt a film főszereplője, az Oscar-díjas Jean Dujardin is. A hírek szerint a résztvevőkből csak visszafogott érdeklődést váltott ki a mozi.

„Azt hiszem, fontolóra venném a forgalmazást. De nem vagyok biztos benne, személyesen mit is érzek a dolog iránt. Évek óta bemutatják Polanski filmjeit – ma már viszont okkal, de másképp tekintünk rájuk. Mélyen magunkba kell néznünk és el kell gondolkodnunk, mi a helyes. Mit is jelent például, ha terjeszteni kezdjük ezt a filmet? Ez még az én fejemben sem egy eldöntött kérdés” – töprengett hangosan az egyik nagy amerikai forgalmazó feje, akit meghívtak a találkozóra.

Polanski előző filmje, az Igaz történet alapján 2017-ben Cannes-ban mutatkozott be, nem sokkal azelőtt hogy kitört a MeToo-botrány, ami többek között az ő bűneit is ismét előcitálta. Moziját nem is mutatták be Amerikába – hozzánk azonban eljutott. Az idei filmfesztivál egyik legnagyobbat szóló mozijával,

a Volt egyszer egy Hollywooddal kapcsolatban is előkerült Polanski neve:

a film többek között a rendező második feleségének, Sharon Tate-nek a meggyilkolását is dramatizálja.

Roman Polanski és Emmanuelle Seigner

Roman Polanski és Emmanuelle Seigner

Fotó: Wikipédia

 

Bár a film rendezője, Quentin Tarantino nagy rajongója a Polanski rendezte Rosemary gyermekének, bevallotta, hogy a Volt egyszer egy Hollywoodhoz nem kérte ki a veterán direktor véleményét vagy áldását – találkozott viszont a meggyilkolt Sharon Tate testvérével, Debra Tate-tel.

Mindez persze nem tetszett Polanski jelenlegi feleségének, Emmanuelle Seigner francia színésznőnek, aki egy Insta-posztban küldte el Tarantinót melegebb éghajlatra, amiért férje beleszólása nélkül jelenítette meg az 1969-es tragikus eseményeket filmjében.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.