Nincs bocsánat: senki sem hajlandó kiadni Woody Allen memoárját

  • Szabó Ádám
  • 2019. május 5.

Mikrofilm

Volt, aki még elolvasni sem akarta a kéziratot.

Az egykor ünnepelt író-forgatókönyvíró neve ma már inkábbszitokszónak számít Hollywoodban: a vele kapcsolatos pedofilvádak és botrányok eddig is széles körben ismertek voltak, és ő volt a „Szét lehet-e választani az alkotást az alkotótól” diskurzusok egyik állandó példája. A MeeToo és a nőjogi mozgalmak hajnalán azonban úgy néz ki, bármit is tettvagy nem tett,

 

a közvélemény immár képtelen megbocsátani neki.

 

Főleg, ha még ő maga is olajat tesz a tűzre az olyan megjegyzéseivel, mint hogy az áldozatok mellett mennyire sajnálja Harvey Weinsteint is, akinek romokban hever az élete – az Amazon gyorsan ki is hátrált mögüle, amiért Allen pert indított ellenük, a színészek pedig versenyt nyilatkozva fordulnak el tőle.

A New York Times szerint ráadásul Allent még az ág is húzza: tavaly megpróbálta kiadatni memoárját, ám négy nagy kiadó is elutasította a könyvét, amiért pár éve még valószínűleg licitháborút folytattak volna. Volt, aki nem volt hajlandóelolvasni sem a kéziratot, máshol az Allent övező utálat miatt

 

egyszerűen mérgezőnek bélyegezték az írást.

 

A könyvet eddig sikerült teljes titokban tartani, így azt sem tudni, abban a rendező beszél-e az őt ért vádakról.

Nem ez lett volna Woody Allen első írói próbálkozása: karrierjét is viccek és reklámok írásával kezdte, majd hosszú ideig a The New Yorkerben is publikált. Első könyve, a Getting Even 1971-ben jelent meg, ezt számos humoros hangvételű kötet követte – magyarul 9 könyve is olvasható, köztük a 2007-es Kész anarchia, melyből Amerikában több mint 40ezer példányt adtak el.

Életéről és karrierjéről is több könyv született, ő maga viszont korábban nem írt még önéletrajzot –a Penguin kiadó 2003-ben kész lett volna 3 millió dollárt fizetni neki ezért, de akkor kevesellte az összeget. Ma valószínűleg ennek e töredékével is kiegyezne.

Figyelmébe ajánljuk