Az új Csupasz pisztolyban Liam Neeson csinál hülyét magából

  • narancs.hu
  • 2025. április 4.

Mikrofilm

Bosszúálló akcióhősből mostanra Leslie Nielsen örökösévé vált.

Már az is némileg váratlan volt, hogy a korábban főleg drámai szerepeiről ismert Liam Neeson a 2008-as Elrabolva-filmmel egy csapásra napjaink egyik legnagyobb akciósztárjává vált – aztán több mint tíz évre bele is ragadt a szerepre. Talán ennél is meglepőbb, hogy ő lesz a legújabb Csupasz pisztoly-film főszereplője.

A széria eredetileg az 1982-es Nagyon különleges ügyosztály című sorozattal kezdődött, amely mindössze hat epizódot élt meg. Ekkor bújt Leslie Nielsen először a tökkelütött Frank Drebin felügyelő bőrébe, majd 1988-ban érkezett Csupasz pisztoly néven az első mozifilm, melyet kettő további követett, az utolsó 1994-ben.

Két évtized után először 2013-ban jelentették be, hogy a franchise-t rebootolják, akkor még a Másnaposokból ismert Ed Helmst nézték ki a főszerepre. A projekt azonban sehogy sem tudott beindulni, elsősorban azért, mert a 2000-es években elburjánzó paródiafilmek (a Horrorra akadva-sorozat, majd a Bazi nagy, Vámpíros, Csajozós és egyéb filmek) teljesen megváltoztatták a közönség hozzáállását az ilyen mozikhoz. Végül 2021-ben a Family Guy alkotója, Seth MacFarlane érkezett a projekthez, aki hozta magával Liam Neesont is, 2022-ben pedig hivatalosan is zöld utat kapott a film. Most pedig megérkezett hozzá az előzetes is:

A történet középpontjában a Leslie Nielsen-féle filmek főszereplőjének fia, ifjabb Frank Drebin felügyelő áll majd, aki igyekszik apja nyomdokaiba lépni – őt alakítja Neeson, de mellett feltűnik majd Pamela Anderson, Walter Hauser és Kevin Durand is. A rendező az az Akiva Schaffer, akit elsősorban a Saturday Night Live című szkeccsműsorban, valamint a The Lonely Island nevű komikuscsapatban lett ismert, de ő rendezte a legutóbbi Csipet Csapat-filmet, amelyet mi is dicsértünk, illetve olyan komédiákat, mint a Popsztár: Soha ne állj le (a soha le nem állással), vagy a Kertvárosi kommandó és Az örök kaszkadőr.

A film augusztus 7-én érkezik a magyar mozikba.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.