Babák, bálnák és börtönök - ingyenesen nézhető dokumentumfilmek

  • Szabó Ádám
  • 2020. április 21.

Mikrofilm

Grandiózus természetfilm, Oscar-díjas rövid dokumentumfilmek és látványos oktatóműsorok ingyen és bérmentve.

Az elmúlt években a Netflix elképesztő dokumentumfilm-felhozatallal erősítette saját könyvtárát. Hogy a műfaj mire is képes a streaming korában, azt jól jelzi, hogy öt évvel a Making a Murderer után ismét egy doku-sorozat uralja a közbeszédet és a nézettségi listákat; a gyilkosság gyanúja ebben is felmerül, de nagyobb szerepet kap benne egy mémmé vált fegyverőrült tigrisbolond.

A Tigrisvilág több szempontból is tökéletes, karanténhoz illő néznivaló: ügyesen egyensúlyoz a bűnügyi dokumentumfilm és a trash-reality vékony határmezsgyéjén; az általa bemutatott világ pedig pont annyira van közel egy átlagemberhez, mint amennyire távol, és mint a legjobb dokuk, végső soron ez is arról szól, hogy milyen világban is élünk.

A hasonló, okító jellegű szórakozás mellett azonban legalább ilyen fontossá vált, hogy

a ránk szakadó időben tanuljunk, művelődjünk és képezzük magunkat.

A Netflix pedig erre a marketingvonatra is igyekszik felugrani, épp ezért hivatalos Youtube-csatornáján ingyenesen elérhetővé tett egy rakás, oktatónak bélyegzett dokumentumfilmet. Nem kell azonban megijedni, hiszen valójában egyik sem száraz, katedraszagú mozgó prezentáció, épp ellenkezőleg: elképesztő látványvilágú, játékfilmekkel vetekedő, sokszoros díjnyertes filmekről van szó.

Elérhető például minden idők egyik leggrandiózusabb természetfilmje, a David Attenborough nevével fémjelzett Our Planet című 8 részes minisorozat. Az Újszülöttek: életünk első éve (Babies) a csecsemők fejlődését mutatja be 6 részen keresztül, külön epizódot szentelve a szeretet és kötődés kialakulásának, a mászásnak, az első szavaknak vagy az alvásnak. Az Absztrakt: A dizájn művészete (Abstract: The Art of Design) a művészeti jellegű ismeretterjesztő filmeket emeli új szintre: nemcsak bevezetést ad a vizuális művészetek és a design alapjaiba, de menő, kortárs alkotók munkáin keresztül azt is bemutatja, hogyan lehet azokat a gyakorlatban is alkalmazni.

A Chasing Corall a korallok világát járka be másfél órán át, a Van rá magyarázat (Explained) pedig negyedórás rövidfilmekben igyekszik megmagyarázni a minket körülvevő világot, legyen szó a krikettről, a faji vagyonkülönbségről, vagy épp a felkiáltójel használatáról. A 13th az elmúlt évek egyik legnagyobb dokumentumfilmes szenzációja volt, 2017-ben Oscarra is jelölték, ebben Ava Duvernay annak járt utána, miért van az, hogy

az USA a világ népességének 5 százalékát adja, mégis náluk ül börtönben a világ elítéltjeinek 25 százaléka;

valamint magyarázatot keres az amerikai igazságszolgáltatásban észlelhető rendszerszintű rasszizmusra is.

A Házzal szembent (Knocked Down The House) a tavalyi Sundance filmfesztiválon rekordot jelentő 10 millió dollárért vásárolta meg a Netflix, ez az elmúlt időszak legnépszerűbb fiatal demokrata képviselőnőjét, Alexandria Ocasio-Cortezt mutatja be. A Ne legyen büntetés (Period. End of Sentence.) tavaly elnyerte a legjobb rövid dokumentumfilm Oscar-díját; ebben a menstruációjuk miatt megbélyegzett indiai nők küzdelmét láthatjuk. A The White Helmets szintén Oscar-győztes rövid doku, ami a Szíriában dolgozó mentőalakulatokat mutatja be. A Zion pedig egy lábak nélküli birkózó inspiráló története.

"A Netflix évek óta lehető teszi a tanároknak, hogy dokumentumfilmjeit levetítsék az osztálytermekben. Mivel az iskolák zárva vannak, erre most nincs lehetőség. Épp ezért kérésükre összeválogattunk néhány dokumentumfilmet és ismeretterjesztő sorozatot és elérhetővé tettük őket Youtube-on. Reméljük, ezzel egy kis segítséget tudunk nyújtani a tanároknak szerte a világon" – áll a cég közleményében. A dokumentumfilmek mellé tanulási útmutatót és Kérdezz-felelek válogatást is csatoltak, hogy így segítsék a látottak osztálytermi feldolgozását, még ha csak virtuális órák keretében is.

A dokuk egyelőre csak az amerikai Netflix hivatalos Youtube-csatornáján érhetők el angolul és 14 nyelven feliratozva, a magyar sajnos (még) nincs köztük, a Youtube-on azonban lehetőség van automatikus magyar feliratot illeszteni a videókhoz.

Nem a Netflix az első streamingszolgáltató, mely ingyenes tartalmakkal igyekszik új előfizetőket magához csábítani. Az AppleTV olyan sikersorozatait tette bárki számára elérhetővé, mint a Little America, az HBO ugyanezt klasszikusaival, a Maffiózókkal és A Dróttal lépte meg.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.