Babák, bálnák és börtönök - ingyenesen nézhető dokumentumfilmek

  • Szabó Ádám
  • 2020. április 21.

Mikrofilm

Grandiózus természetfilm, Oscar-díjas rövid dokumentumfilmek és látványos oktatóműsorok ingyen és bérmentve.

Az elmúlt években a Netflix elképesztő dokumentumfilm-felhozatallal erősítette saját könyvtárát. Hogy a műfaj mire is képes a streaming korában, azt jól jelzi, hogy öt évvel a Making a Murderer után ismét egy doku-sorozat uralja a közbeszédet és a nézettségi listákat; a gyilkosság gyanúja ebben is felmerül, de nagyobb szerepet kap benne egy mémmé vált fegyverőrült tigrisbolond.

A Tigrisvilág több szempontból is tökéletes, karanténhoz illő néznivaló: ügyesen egyensúlyoz a bűnügyi dokumentumfilm és a trash-reality vékony határmezsgyéjén; az általa bemutatott világ pedig pont annyira van közel egy átlagemberhez, mint amennyire távol, és mint a legjobb dokuk, végső soron ez is arról szól, hogy milyen világban is élünk.

A hasonló, okító jellegű szórakozás mellett azonban legalább ilyen fontossá vált, hogy

a ránk szakadó időben tanuljunk, művelődjünk és képezzük magunkat.

A Netflix pedig erre a marketingvonatra is igyekszik felugrani, épp ezért hivatalos Youtube-csatornáján ingyenesen elérhetővé tett egy rakás, oktatónak bélyegzett dokumentumfilmet. Nem kell azonban megijedni, hiszen valójában egyik sem száraz, katedraszagú mozgó prezentáció, épp ellenkezőleg: elképesztő látványvilágú, játékfilmekkel vetekedő, sokszoros díjnyertes filmekről van szó.

Elérhető például minden idők egyik leggrandiózusabb természetfilmje, a David Attenborough nevével fémjelzett Our Planet című 8 részes minisorozat. Az Újszülöttek: életünk első éve (Babies) a csecsemők fejlődését mutatja be 6 részen keresztül, külön epizódot szentelve a szeretet és kötődés kialakulásának, a mászásnak, az első szavaknak vagy az alvásnak. Az Absztrakt: A dizájn művészete (Abstract: The Art of Design) a művészeti jellegű ismeretterjesztő filmeket emeli új szintre: nemcsak bevezetést ad a vizuális művészetek és a design alapjaiba, de menő, kortárs alkotók munkáin keresztül azt is bemutatja, hogyan lehet azokat a gyakorlatban is alkalmazni.

A Chasing Corall a korallok világát járka be másfél órán át, a Van rá magyarázat (Explained) pedig negyedórás rövidfilmekben igyekszik megmagyarázni a minket körülvevő világot, legyen szó a krikettről, a faji vagyonkülönbségről, vagy épp a felkiáltójel használatáról. A 13th az elmúlt évek egyik legnagyobb dokumentumfilmes szenzációja volt, 2017-ben Oscarra is jelölték, ebben Ava Duvernay annak járt utána, miért van az, hogy

az USA a világ népességének 5 százalékát adja, mégis náluk ül börtönben a világ elítéltjeinek 25 százaléka;

valamint magyarázatot keres az amerikai igazságszolgáltatásban észlelhető rendszerszintű rasszizmusra is.

A Házzal szembent (Knocked Down The House) a tavalyi Sundance filmfesztiválon rekordot jelentő 10 millió dollárért vásárolta meg a Netflix, ez az elmúlt időszak legnépszerűbb fiatal demokrata képviselőnőjét, Alexandria Ocasio-Cortezt mutatja be. A Ne legyen büntetés (Period. End of Sentence.) tavaly elnyerte a legjobb rövid dokumentumfilm Oscar-díját; ebben a menstruációjuk miatt megbélyegzett indiai nők küzdelmét láthatjuk. A The White Helmets szintén Oscar-győztes rövid doku, ami a Szíriában dolgozó mentőalakulatokat mutatja be. A Zion pedig egy lábak nélküli birkózó inspiráló története.

"A Netflix évek óta lehető teszi a tanároknak, hogy dokumentumfilmjeit levetítsék az osztálytermekben. Mivel az iskolák zárva vannak, erre most nincs lehetőség. Épp ezért kérésükre összeválogattunk néhány dokumentumfilmet és ismeretterjesztő sorozatot és elérhetővé tettük őket Youtube-on. Reméljük, ezzel egy kis segítséget tudunk nyújtani a tanároknak szerte a világon" – áll a cég közleményében. A dokumentumfilmek mellé tanulási útmutatót és Kérdezz-felelek válogatást is csatoltak, hogy így segítsék a látottak osztálytermi feldolgozását, még ha csak virtuális órák keretében is.

A dokuk egyelőre csak az amerikai Netflix hivatalos Youtube-csatornáján érhetők el angolul és 14 nyelven feliratozva, a magyar sajnos (még) nincs köztük, a Youtube-on azonban lehetőség van automatikus magyar feliratot illeszteni a videókhoz.

Nem a Netflix az első streamingszolgáltató, mely ingyenes tartalmakkal igyekszik új előfizetőket magához csábítani. Az AppleTV olyan sikersorozatait tette bárki számára elérhetővé, mint a Little America, az HBO ugyanezt klasszikusaival, a Maffiózókkal és A Dróttal lépte meg.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.