Bűntudata volt, 4 millió dollárt adományozott a Jóbarátok alkotója

Mikrofilm

Marta Kauffman szégyelli, hogy sikersorozatából ennyire hiányzott a sokszínűség.

„Sokat tanultam az elmúlt húsz évben. Beismerni és elfogadni a bűntudatot nem egyszerű. Fájdalmas belenézni a tükörbe. Szégyellem, hogy nem cselekedtem jobban huszonöt évvel ezelőtt” – nyilatkozta Marta Kauffman, a Jóbarátok alkotója, aki a töredelmes vallomás mellett 4 millió dollárt (több mint másfél milliárd forintot) adományozott alma matere, a Brandeis Egyetem Afrikai és Amerikai Tanszéke számára. Mint elmondta, a felismerés 2020 júniusában, a George Floyd-tüntetések idején érte: ekkor újraértékelte eddigi munkáit és rájött, mekkora hibát követtek el a 90-es években, amikor sorozata főszerepére csak fehér színészeket castingoltak.

Hollywoodtól valóban nem áll távol a rendszerszintű rasszizmus, erre ebben a cikkünkben szedtük össze a leglátványosabb példákat. Ma már valamennyi stúdió és alkotó igyekszik önkritikát gyakorolni: a Disney klasszikus meséi elé figyelmeztetést helyez azok rasszista és kirekesztő tartalma miatt, vagy épp egyes filmjeiket igyekeznek teljesen eltüntetni a süllyesztőben. A MeToo, a TimesUp és az egyéb társadalmi megmozdulások miatt ma már az elmúlt évtizedek legnagyobb sikereit is átértékelik: a Jóbarátok minden idők legnézettebb tévéműsorai közé tartozott, azzal pedig, hogy a streamingszolgáltatók kínálatában is megjelent, nézők új generációi találtak rá a szitkomra. Ezzel együtt pedig rá kellett jönniük, hogy a műsor számos vonása ma már erősen megkérdőjelezhetőnek számít. Ilyen a melegeken, transzokon vagy túlsúlyosokon való viccelődés; vagy épp az a fentebb emlegetett jellemzője, hogy bár New Yorkban, a világ talán legsokszínűbb városában játszódik, a főbb szerepekben gyakorlatilag csak fehér színészek láthatóak. Mint kiderült, az egyik főszereplő, David Schwimmer évekig harcolt azért, hogy végre egy nem fehér barátnőt is kaphasson a sorozatban. Tavaly hatalmas várakozás után jött újra ismét össze a Jóbarátok eredeti stábja egy különkiadásra. Még ezelőtt, a pandémia idején azonban rendeztek egy nem hivatalos Zoom-os felolvasást is, ahol fekete színészekkel játszottak újra egy epizódot: a főbb szerepekben Sterling K. Brown, Ryan Michelle Bathe, Aisha Hinds, Jeremy Pope, Uzo Aduba és Kendrick Sampson voltak láthatóak.

A Jóbarátok sikeréről és a sorozattal kapcsolatos ellentmondásokról ebben a cikkünkben írtunk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”