Cannes-nak is annyi, legkorábban júniusban rendezhetik meg a filmfesztivált

  • narancs.hu
  • 2020. március 19.

Mikrofilm

Elesett a filmvilág egyik legfontosabb seregszemléje is.

A Cannes-i Filmfesztivál egyelőre kivár, úgy készülnek, április 16-án menetrendszerűen kihirdetek a versenyprogramot, az esemény pedig május 12-én kezdetét veszi - írtuk meg egy hete. A Variety értesülései szerint eddig tartott a szervezők kincstári optimizmusa: a koronavírus miatt lefújták a fesztivált.

Cannes kivár, egyelőre nem fújják le a filmfesztivált

A franciák bizakodnak. A koronavírus terjedése miatt számos rendezvényt és fesztivál lefújtak nemcsak itthon, hanem szerte a világon: többek között annyi az idei South by Southwest filmes és médiafesztiválnak, és a világ egyik legnagyobb zenés dzsemboriját, az eredetileg áprilisra tervezett Coachellát is áttolták októberre.

Új időpont egyelőre nincs, folyamatosan figyelik az egészségügyi helyzet alakulását - legkorábban június végén-július elején kezdődhet meg a seregszemle. Nemcsak a filmfesztivált fújták le, hanem az azzal párhuzamos filmvásárt is. Néhány napja szó volt róla, hogy erre virtuális formában, akár a fesztiváltól függetlenül sor kerülhet, de végül ezt az ötletet elvetették.

1946-os alapítása óta még soha nem kellett elhalasztani a filmes seregszemlét - 1968-ban azonban három nap után lefújták az eseményt, a diáktüntetések miatt, amihez a francia újhullám olyan ismert figurái is csatlakoztak, mint François Truffaut vagy Jean-Luc Godard.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.