Tévésorozat

Des

Mikrofilm

A Netflixnek hála virágkorát éli a true crime, amelynek darabjai főként a sorozatgyilkosok iránti perverz kíváncsiságot elégítik ki. Még ha elegendő figyelmet is kap az elkövető, illetve az áldozatok családi háttere vagy a társadalmi környezet, a véres részletek azért kellő szemléletességgel tárulnak elénk. Az ITV Des című sorozata épp ellentétes utat követ: szinte csak szavakkal írja le a tárgyául szolgáló gyomorforgatóan groteszk gyilkosságsorozatot.

A skót exrendőr, Dennis Nilsen 1978 és 1983 között legalább tizenkét fiatal férfit gyilkolt meg Londonban. A 80-as évek lakhatási krízisének legsérülékenyebb áldozatai közül válogatott, hajléktalan droghasználókat és melegeket csalt fel a lakására, ahol megfojtotta őket, a holttestek darabjait pedig elégette vagy a vécén húzta le. Évekig észrevétlenül ölt, egy dugulás buktatja le, ő pedig nem különösebben tiltakozik letartóztatása ellen – ezzel indul a sorozat is. David Tennant vérfagyasztó fegyelmezettséggel játssza Nilsent, akit látszólag hidegen hagy a nyomozás, de titokban szomjazza a figyelmet. Az ő meleg, empatikus tükörképe Daniel Mays, aki az ügyet felderítő nyomozóként keserves lassúsággal hullik darabokra. Az írók Brian Masters Nilsen-életrajza alapján dolgoztak (ő maga is megjelenik becsvágyó Capote-aspiránsként), a könyv maga is érzékeny a társadalmi nüanszokra (Thatcher részvétlensége bűnsegéd a gyilkosságokban) és a kor homofób reflexei­re. A Des feszült, lidérces dráma, alkotóit mégis jobban érdekli az áldozatok iránti részvét, mint a gyilkos torz lelke.

Elérhető az HBO-n

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.