Egy „morális csőd”: jó nagy botrányt kavart a brit kislány eltűnéséről szóló doku

  • Szabó Ádám
  • 2019. március 16.

Mikrofilm

Elővették minden idők legismertebb gyerekeltűnési ügyét, de nem mindenki örül neki.

Újra divatba jöttek a dokumentumfilmek, amelyek a tévében és a különböző streaming platformokon nem csak magas nézettséget tudnak elérni, de akár olyan bálványokat is ledönthetnek, mint R. Kelly vagy Michael Jackson.

R. Kellyről és Michael Jacksonról is filmesek rántották le a leplet

Bálványokat döntögetnek az oknyomozó dokuk. A közelmúltban két, nagy hatású dokumentumfilmet is bemutattak, melyek az Indiewire cikke szerint a bíróságok helyett is igazságot szolgáltattak. Mindkettő egy-egy zenei idol sötét oldalát tárja elénk, elsősorban az áldozatokra koncentrálva. A hatrészes Surviving R. Kelly január 3-án debütált a Lifetime nevű csatornán, míg a Leaving Neverland-et március 2-án mutatta be az HBO.

Persze a Netflix sem akar lemaradni erről a vonatról – melyet Making a Murderer című 2015-ös sorozatukkal épp ők indítottak el. Most pénteken debütált The Disappearance of Madeleine McCann című 8 részes, igaz történeten alapuló bűnügyi dokumentumsorozatuk, mely máris heves indulatokat váltott ki.

A sorozat a közelmúlt egyik legismertebb, meg nem oldott bűnügyéről, Madeleine McCann eltűnéséről szól. A brit kislány 2007-ben, negyedik születésnapja előtt pár nappal tűnt el egy portugál üdülőhely egyik apartmanjából, míg szülei állításuk szerint egy közeli étteremben ettek. Az ügyben kacifántos, több országot érintő nyomozás folyt, mely során

 

a gyanú a szülőkre is kiterjedt.

 

Az akkoriban felívelő közösségi média csak tovább fűtötte az emberek kíváncsiságát az esettel kapcsolatban. Az azóta eltelt több mint 10 évben azonban Madeleine még mindig nem került elő, és valódi előrelépés sem történt a nyomozásban.

The Disappearance of Madeleine McCann | Official Trailer [HD] | Netflix

A detailed look at the disappearance of 3-year-old Madeleine McCann, who vanished while on holiday with her family. The Disappearance of Madeleine McCann. Only on Netflix March 15th. Watch The Disappearance of Madeleine McCann on Netflix: SUBSCRIBE: http://bit.ly/29qBUt7 About Netflix: Netflix is the world's leading internet entertainment service with 130 million memberships in over 190 countries enjoying TV series, documentaries and feature films across a wide variety of genres and languages.

A Netflix sorozata azonban az igazság kiderítésével kecsegtetett előzetesében.

 

A Variety szerint a sorozathoz több mint 40 emberrel interjúztak a készítők – Medeleine szülei azonban semmilyen módon nem járultak hozzá a műsorhoz. „Nem láttuk és továbbra sem látjuk, a sorozat hogyan segíthetne Madeleine keresésében, főleg mivel egy jelenleg is folyó rendőri nyomozásról van szó – a műsor akár ezt is akadályozhatja” – nyilatkozták. Rajtuk kívül viszont megszólalnak a tévében oknyomozó újságírók, rendőrök, az egyik korábbi gyanúsított, sőt, még a McCann család egykori szóvivője is.

Nem ez az első alkalom, hogy az érintettek engedélye nélkül készül film egy gyerekekkel kapcsolatos bűnügyből – az 1993-es James Bulger-gyilkosságról szóló Detainment című rövidfilmtől Bulger családja is elhatárolódott.A kisfilmet ennek ellenére Oscarra jelölték.

A Dissapearance of Madeleine McCann azonban vélhetően nem fog díjesőben fürödni – az eddig megjelent kritikák szerint a sorozat ugyanis nemcsak hogy semmi újdonságot nem szolgáltat, de még ízléstelen is. A Decider szerint egyszerűen nem érdemes 8 órát szánni rá, a Guardian pedig még sarkosabban fogalmazott: a műsor egy morális csőd, és valahol az eseten élősködő bulvárcikkek színvonalán áll.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.