Élet a feje tetejére állított világban – 40 dokumentumfilm nézhető online a Verziótékában

  • narancs.hu
  • 2022. május 18.

Mikrofilm

Kizsákmányolt erdők, versenyistállóként működő gimnáziumok, megfizethetetlenné váló lakások – az elmúlt évek kiemelkedő dokumentumfilmjei immár hosszútávon is elérhetővé váltak, ajánlunk közülük párat.

Az elmúlt két évben a Verzió Filmfesztivál az élő vetítések mellett online platformján is nézhetővé tette az elmúlt időszak legerősebb, legfontosabb és legizgalmasabb dokumentumfilmjeit. A Verziótéka mára igazi, minőségi streamingplatformmá vált, ami gondosan válogatott dokukon keresztül mutatja be napjaink legégetőbb problémáit és a világot, amelyben élünk.

A Verzió célja, hogy mindezeket a filmeket ne csak a fesztivál ideje alatt nézhessük, hanem bármikor – épp ezért hosszútávon is elérhetővé tették ezeket, sőt, folyamatosan bővítik a Verziótéka kínálatát, amelyen jelenleg 40 dokumentumfilm nézhető. A leggyorsabb 100 felhasználó ráadásul egy ingyen kölcsönzést kap ajándékba: ehhez csak a 'VERZIOTEKA' kuponkódot kell használni. Ezt követően minden dokumentumfilm 750 forintért nézhető.

A kikölcsönözhető filmek között van például a 2016-os Havanna Tranzit, amely azt vizsgálja, jelenthet-e menedéket Kuba a transznemű közösség számára. ‘Homophobia no, socialismo si!’ – szól az 1959-es szocialista forradalom modern beteljesítésének szlogenje, melynek egyik vezető arca Mariela Castro, az elnök lánya. Ő vezeti az állami nemváltó ellátást, amelynek keretében évente egyszer egy holland és egy belga plasztikai sebész repül az országba, hogy öt transznemű kubain műtétet végezzenek.

A Per egy kafkai, abszurd jogi procedúrát mutat be: Oleg Szencov krími születésű ukrán filmest és Euro-Majdan aktivistát 2014 májusában tartóztatták le, majd egy nevetséges és egyben félelmetes eljárást követően 20 év börtönre ítélték. A film bemutatja a kirakatpert, amelyen keresztül felsejlik a könyörtelen orosz államgépezet képe is.

A lakásárak elképesztő emelkedését, az ettől elmaradó fizetések jelentette kínt, a hó végére már-már tarthatatlan helyzet itthon is emberek tömegeinek lehet ismerős. A Kiszorítva az ENSZ lakásügyi különmegbízottját, Leilani Farhát követve mutatja be a lakás- és megélhetési krízist, amely a világ egyre több városában van jelen.

Az álomegyetemekre való készülést, a versenyistállóként működő gimnáziumokat, a szekta-szerűen szerveződő diákokat egy rakás amerikai tinifilmben láthattuk már kikarikírozott módon. A Mindent bele! humorral és együttérzéssel mutatja be a valóságot, amely néha a komédiákat, máskor a drámákat idézi. A filmből megtudhatjuk, mit élnek át a különböző hátterű amerikai diákok, akik abban a hiszemben nőttek fel, hogy bármi és bárki lehet belőlük, ha elég erősen akarják – a legjobb felsőoktatási intézményekig vezető út azonban tele van buktatókkal.

A 2020-as Erdőrablók igazi doku-thriller, amely az EIA amerikai környezetvédelmi iroda vezetésével, rejtett kamerák és beépített emberek segítségével leplezi le az illegális fakitermelés gyakorlatát, amely országokon és kontinenseken átívelő, az egész bolygónkat fenyegető veszély. A film Oroszországtól Peruig, Kínától Romániáig járja be az erdőket, amelyek védtelenek az emberi mohósággal és korrupcióval szemben.

A további kölcsönözhető filmeket a Verziótékában lehet böngészni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.