Tévésorozat

Én vagyok az éjszaka

Mikrofilm

Az 1947 óta felderítetlen Fekete Dália-gyilkosság rejtélyessége és különös brutalitása miatt kedvelt filmtéma. Sam Sheridan most egy újabb szemszögből készített sorozatot Elizabeth Short meggyilkolásának utóéletéről. Sheridan és producerként közreműködő felesége, Patty Jenkins (Wonder Woman) közeli barátja volt Fauna Hodelnek, aki a gyilkosság fő gyanúsítottja unokájaként írt felkavaró önéletrajzot sötét családi örökségének felderítéséről.

A sorozat rengeteg ígéretes cselekménycsírát és erős motívumokat hordoz, de egyiket sem tudja meggyőzően kibontani. Adott Fauna története, aki tizenéves koráig abban a hitben él, hogy félig fekete, és nem elég megtudnia, hogy fehér szülei odaadták a takarítónőnek, de még a nagyapja is egy perverz gonosztevő. Ahogy Fauna nyomozni kezd, egy koreai háborútól traumatizált újságíró is a sztori nyomába ered. Mindent akarunk egyszerre: belegázolni a 60-as évek faji feszültségeinek mocsarába, a rendőrségi korrupcióba és a Los Angeles-i elit dekadenciájába. A legizgalmasabb talán a Short-gyilkosság és a szürrealista művészet közötti összefonódások boncolgatása (Man Ray, Dalí, André Breton, Magritte több művében is nyugtalanítóan köszönnek vissza feldarabolt női testek), de Sheridan lapos szimbólumokba és dilettáns művészetelméleti okfejtésekbe fojtja a témát. Görcsösen ragaszkodik bizonyos giccses és szájbarágós motívumokhoz (pl. az újságíró traumáját jelképező, megfagyott koreai katonák vagy az erőszakot jelképező bika). Mindezen az erőn felül teljesítő Chris Pine sem tud segíteni.

Elérhető az HBO-n

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.