VERZIÓ

Farkasok szabadon

Mikrofilm

A világtörténelmi optimizmus futó pillanata már régen tovatűnt, így aztán sokunk közös álmáról, a liberális demokráciáról manapság aggodalmasan szokás szólni. Rupert Russell 2017-es, három éven át forgatott dokumentumfilmje a „csapataink harcban állnak” attitűdjével hozza a néző elé a példákat öt országból, kevéssé meglepő módon Donald Trump Amerikáján végezve a sort. „A farkasok szabadsága gyakran a birkák halálát jelenti” – erre a sarkalatos Isaiah Berlin-idézetre utal a címválasztás (meg a filmet végigkísérő animáció), merthogy a demokráciát veszélyeztető kockázatok egyik legnagyobbika a szabadon választott, azonban illiberális elveket hirdető és azok szellemében cselekvő kormánypolitikus. A hindu nacionalisták, a tunéziai iszlamisták vagy éppen Trump esete persze csakis az elvonatkoztató általánosítás emeltebb szintjén hozható közös nevezőre: ebben segítenek a megszólaltatott tudós szakértők, köztük Francis Fukuyama. Ám a film készítői helyenként még ennél is nagyobbat próbálnak markolni, hiszen a rendőrségi túlkapásoktól az amerikai választásokat nyugtalanítóan befolyásoló Super PAC csoportokon át a mai fogyasztói társadalom sérülékenységéig mozaikdarabok egész garmadája jut a néző elé. S akad részlet, közelebbről a nyilvános táncot szigorú és idejétmúlt rendelkezések közé szorító japán No Dance Act elleni küzdelem, amely kilógni látszik az elbeszélésből. Viszont eredményessége révén ez a tánc-szabadságharc mégiscsak jól szolgálja a film végkicsengését is jellemző elszánt bizakodás hangulatát.

Vetítik: november 8., 16.00, Kino; november 9., 19.00, Kino

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)