Felháborította a hívő hindukat az Oppenheimer-film

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. július 25.

Mikrofilm

Mert a szexjelenet közben az atomfizikus a Bhagavad-Gítából idéz.

Felháborodást okozott az Oppenheimer című életrajzi thriller szexjelenete a Narendra Modi miniszterelnök vezette hindu nacionalista Indiai Néppárt (Bháratíja Dzsanata Párt, BJP) soraiban.

Anurag Szingh Thakur műsorszórásért felelős indiai miniszter az NDTV állami televízió keddi beszámolója szerint a kifogásolt jelenet eltávolítását követelte. A tárca egy másik magas rangú tisztségviselője, Udaj Mahurkar nyílt levélben azt írta, hogy „ez közvetlen támadás egymilliárd toleráns hindu hívő vallása ellen, sőt háború a hindu közösséggel szemben és úgy tűnik, mintha a hinduellenes erők egy nagyobb összeesküvésének része lenne”.

Az indiai Twitter-oldalakon népszerű bejegyzések között szerepeltek egybek között a #BoycottOppenheimer (bojkottáld Oppenheimert) és #RespectHinduCulture (tartsd tiszteletben a hindu kultúrát).

A szóban forgó szexjelenet során a fizikus Robert Oppenheimer (Cillian Murphy) szeretőjének Jean Tatlocknak (Florence Pugh) a Bhagavad-Gíta című szanszkrit szent könyvből idéz: „Én vagyok a halál, világok pusztítója”. Az igazi Oppenheimer szintén ezt az idézetet használta egykor.

A Christopher Nolan rendezésében készült életrajzi thriller az amerikai atomfizikus történetét meséli el, aki az amerikai atombomba egyik atyjaként vonult be a történelembe.

A többségében hindu vallást követő Indiában több más filmes alkotás is magára vonta már a hindu nacionalisták haragját.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.