Fény az ukrajnai háború sötétségében – premier előtt nézhető két dokumentumfilm

  • narancs.hu
  • 2023. május 17.

Mikrofilm

Irpiny, Harkiv, Kijiv, Csernyihiv és Zaporizzsja szörnyű valósága elevenedik meg a Verzió premier előtt vetített dokujából és kísérőfilmjéből, melyekből az is kiderül: az emberi szellemet a legkegyetlenebb körülmények sem törik meg.

2022. február 24-én rohanta le Oroszország Ukrajnát. A média azóta is tele van a háború borzalmairól, a támadásokról és ellen-offenzívákról szóló híradásokkal. A hétköznapi emberek szenvedéseiről viszont legfeljebb egy-egy borzalmas tragédia, az orosz katonák által elkövetett mészárlások, robbantás vagy bombatalálat kapcsán értesülhetünk.

Ezen igyekszik változtatni most a Verzió, amely két, Magyarországon még nem vetített dokumentumfilmet hoz el a CEU Auditóriumába. A Legyőzni a sötétséget az orosz invázió első néhány hónapját mutatja be azoknak az ukrán filmeseknek a segítségével, akik az életveszély és a kaotikus helyzet ellenére célul tűzték ki, hogy dokumentálják az eseményeket. A film egy maroknyi emberi történetének segítségével világít rá a háború pusztítására: vannak, akik kénytelenek egész életüket hátrahagyni, mások életük árán is ragaszkodnak addigi lakhelyükhöz; van, aki imában, más a fegyverek erejében hisz és ezekhez fordul az ínség idején.

Kísérőfilmként szintén levetítik az Amikor felnövök című dokut. A 12 perces alkotás három, átlagos ukrán tinédzsert mutat be, akiknek élete fenekestül felfordul a háború miatt. Hogyan tanulnak vagy tartják egymással a kapcsolatot, miközben röpködnek felettük a rakéták? És egyáltalán, van-e még a felnövés szónak jelentése akkor, amikor körülöttük minden a földdel válik egyenlővé? A film ilyen kérdéseket feszeget.

Hasonló kérdések várhatóan a vetítés utáni, civil szervezetek munkatársaival folytatott kerekasztal során is előkerülnek: Petrovszka Viktória (Egység Ukrán Egyesület), Márki Herta (ELTE Pop-up School) és Füredi Éva (Menedék Egyesület) beszélget Földes András újságíróval tevékenységükről, valamint az ukrán menekültek helyzetéről.

A vetítés május 19-én, pénteken 18 órától kezdődik. A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További részletek ezen a linken olvashatóak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.