Három díjat kapott a Fekete pont a locarnói filmfesztiválon

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 17.

Mikrofilm

Szimler Bálint filmje több hazai producer együttműködésében, független alkotásként született.

Három díjjal is elismerték a Fekete pont című magyar filmet a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon, ahol a magyar alkotás a Concorso Cineasti del Presente szekciójában szerepelt. A szombat délutáni gálán Szimler Bálint a rendezésért kapott különdíjat, a filmben nyújtott alakításáért Mészöly Annának a legjobb színész díját ítélte oda a zsűri. Mindketten személyesen vették át a díjat Locarnóban.

A Fekete pontot korábban a független kritikusok zsűrijének gáláján is díjazták, ott Szimler Bálint kapta a legjobb rendező díját – írja a Telex .

A Fekete pont több hazai producer együttműködésében létrejött, független alkotás. A film írója és rendezője Szimler Bálint, producere Osváth Gábor és Mártonffy Zoltán, a filmet Rév Marcell fényképezte.

„Ájuldozó gyerekek és végeláthatatlan beszédek az ünnepélyes tanévnyitón. Finomfőzelék és hipós felmosóvíz jellegzetes szaga a menzán. A Berlinből hazaköltözött tízéves Palkó (Paul Mátis) csodálkozva szemléli egy átlagos magyar iskola mindennapjait. Egyedül Juci néni (Mészöly Anna), a pályakezdő tanárnő érti őt meg igazán, aki szintén elszenvedője a házmester-kultúrában megragadt intézményi rendszernek” – olvasható a film rövid szinopszisában.

A Fekete pont szeptember 19-től látható a magyar mozikban.

Szimler Bálint már 2015-ben közösségi finanszírozásból készített filmet.

Nyitóképünkönt Szimler Bálint és Mészöly Anna.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.