Hollywood Roger nyúllal próbálta becserkészni Peter Greenawayt

  • narancs.hu
  • 2023. május 4.

Mikrofilm

A krimi-animáció hibrid egész máshogy festene, ha A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője rendezője elvállalja.

Peter Greenaway nincs igazán elragadtatva a filmipar jelenlegi helyzetétől: a brit kultrendező szerint a mozi lényegében semmit nem változott Chaplin óta, a film ugyanis szerinte nagyon konzervatív média. A rendező nevét olyan művészfilmekkel ismerte meg a világ, mint A rajzoló szerződése, a Számokba fojtva, vagy a legnagyobb sikerének számító A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője. Mindezekre pedig nemcsak az ínyenc filmrajongók, de Hollywood is felfigyelt.

Mint azt egy friss interjúban bevallotta, 1988-ban az álomgyár őt is megkísértette. „Folyamatosan kopogtattak az ajtómon. Nem tudom, emlékszel-e a Roger nyúl a pácban című filmre, de én voltam az első rendező, akit felkértek rá. Elhiszed ezt? Teljesen hihetetlennek találtam az ötletet” – emlékezett vissza. „Szerintem azért történhetett, mert valami hollywoodi ügynök nem igazán értette, miről is szólnak a filmjeim. Isten áldja meg őt. De én voltam az a név, akit fél éven át kísértettek” – vallotta be, hozzátéve: el is olvasta a forgatókönyvet, de végül nem vállalta.

A Roger nyúl a pácbant végül az a Robert Zemeckis rendezte, aki a 80-as évek eleje óta házalt a projekttel, csak olyan korai bukásai miatt, mint az Add a kezed! vagy a Tragacsparádé, a stúdiók nem mertek rábízni egy ekkora mozit. A Roger nyúl... igazi truvája ugyanis az volt, ahogy a rajzolt figurákat keveri a valódi színészekkel. A sztori egy rajzfilmfigurákat gyűlölő detektívről szól, akinek épp egy ilyen figura – Roger nyúl – ártatlanságát kellene bebizonyítania. Miután nem találtak megfelelő rendezőt a projekthez, végül mégis Zemeckisnek adták a feladatot.

A film 50 milliós költségére világszinten több mint 300 millió dollárt hozva az év egyik legsikeresebb mozijává vált. Hat Oscarra jelölték, főképp a technikai kategóriákban, ezek közül hármat el is nyert,

plusz egy speciális elismerést is kiérdemelt rajzfilmes effektjei miatt. Mára igazi kultstátusz alakult ki körülötte, az amerikai Kongresszusi Könyvtár pedig 2016-ban megőrzésre méltónak ítélte meg, mint kulturálisan, történelmileg vagy esztétikailag jelentős filmet.

Maga Greenaway is látta a Roger nyúl a pácbant, azonban elsősorban nem a rajzfilmrészleteket, hanem Bob Hoskins alakítását emelte ki belőle. „Mindig csodáltam őt, emlékszem, még jóval azelőtt láttam brit gyerekműsorokban, hogy a neve ismertté vált” – nyilatkozta. A brit rendező kezében valószínűleg Roger nyúl kalandja is teljesen máshogy festett volna – azt mindenesetre bevallotta, hogy tetszett neki az élőszereplős és animációs betétek ötvözésének ötlete.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.