Testhorrorrendező, Marvel kapitány, afgán író: ők lesznek az idei Cannes-i Filmfesztivál zsűrijében

Mikrofilm

Kétszeres Arany Pálma-díjas svéd rendező elnököl, mellette nyolc filmes dönt a legjobbakról.

Május 16-27. között rendezik meg a filmvilág legnagyobb presztízsű seregszemléjét, a Cannes-i Filmfesztivált. Azt már bejelentették kiderült, hogy a zsűri elnöke ezúttal a svéd Ruben Östlund lesz, aki tavaly A szomorúság háromszöge, 2017-ben A négyzet című filmjével nyerte el a fődíjat, az Arany Pálmát. Most az is kiderült, kik segítenek majd neki kiválasztani a legjobb filmeket és alakításokat.

Ott ül majd a döntnökök között Paul Dano, aki generációja egyik legtehetségesebb színészének számít. Legutóbb A Fabelman családban láthattuk a mozikban; ő alakította főhősünk jószívű, ám kissé teszetosza édesapját, emellett a Batman Rébuszaként lopta el a show-t. Legalább ilyen közel állnak azonban hozzá a függetlenfilmek: emlékezeteset játszott A család kicsi kincsében, a Vérző olajban, a Fogságban vagy épp Az ember, aki mindent tudott című filmben. Emellett 2018-ban rendezőként is bemutatkozott a Vadon című mozijával. Saját figurájából, azaz Rébuszból írt képregényt, a Mook nevű bandában pedig énekes-gitárosként játszik.

Szintén zsűritag lesz Brie Larson, akinek színészként legnagyobb sikere A szoba című dráma, ezért 2016-ban Oscar-díjat kapott. Előtte főleg indie mozikban és vígjátékokban szerepelt (Átmeneti állomás, Don Jon, Az élet habzsolva jó, Scott Pilgrim a világ ellen), azóta viszont főleg Marvel-mozikban bukkan fel, ő alakítja ugyanis Marvel kapitányt, aki 2019-ben kapott önálló filmet. Larson szintén belekóstolt a rendezésbe: 2017-ben jött ki Csillogó álmom című dramedyje a Netflixen, és részt vett a Felnőtté válás című sorozat készítésében is.

Maryam Touzani marokkói rendező először 2019-ben járt Cannes-ban Adam című elsőfilmjével. Az alkotás egy casablancai, gyerekét magányosan nevelő női pékről szól, akinek életét egy terhes nő érkezése borítja fel. Ez ugyanúgy az Un Certain Regard-szekcióban futott, mint következő mozija, a tavalyi The Blue Caftan: ennek középpontjában egy középkorú szabó és felesége áll, akiknek kapcsolatát egy új, jóképű segéd betoppanása kuszálja össze. A film elnyerte a kritikusok FIPRESCI-díját.

Denis Ménochet francia színészt legtöbben talán Tarantino Becstelen brigantykjának nyitójelentéből ismerhetik, emellett azonban 70-nél is több filmben szerepelt. Legutóbb az Amitől félünkben, valamint a Szörnyetegekben tűnt fel, de játszott A Francia Kiadásban, a 7 vérfagyasztó napban, a Piafban vagy épp Az élet napos oldalában.

A brit-zambiai író-rendező, Rungano Nyoni legismertebb műve a Nem vagyok boszorkány című 2017-es dráma, mely egy fiatal zambiai lányról szól; közössége boszorkánynak bélyegzi és kiveti magából. A film gyakorlatilag az egész világot bejárta különböző fesztiválokon és díjátadókon, Nyoni elnyerte érte a legígéretesebb bemutatkozásért járó BAFTA-t, Cannes-ban pedig az Arany Kamera-díj jelöltjeként volt jelen a film.

Atiq Rahimi afgán író ugyancsak nem ismeretlen a francia seregszemlén: 2004-es Earth and Ashes című filmjét az Un Certain Regard-szekcióban vetítették, és elnyerte a Regard Original Awardot. Abban az évben Afganisztán ezt a filmet nevezte az Oscarra is. Főhőse, az idős Dastaguir a hallását nemrég elvesztő ötéves unokájával gyalogol a szénbánya felé fiához, hogy elmondja neki, az egész családja meghalt egy bombázásban. Az azóta írt két filmje, a 2012-es The Patience Stone és a 2019-es Our Lady of the Nile ugyancsak bejárta a világ fesztiváljait.

Az argentin író-rendező, Damián Szifrón nevét 2014-ben ismerte meg a világ Eszeveszett mesék című egyszerre észveszejtően vicces és őrülten drámai antológiafilmjének köszönhetően, melyet Oscarra is jelöltek az idegennyelvű filmek között. Legújabb, idén bemutatott moziját, a To Catch a Killer című akciókrimit már az Egyesült Államokban forgatta olyan sztárokkal, mint Shailene Woodley és Ben Mendelsohn.

Julia Ducournau nevét ugyancsak senkinek nem kell bemutatni Cannes-ban:

Titán című bizarr horrorjával 2021-ben nyerte el itt a fődíjat, előtte hasonlóan nagy sikert aratott 2016-os bemutatkozásával, a Nyerssel.

Ahogy azt már korábban megírtuk, Enyedi Ildikó a rövidfilmeket és a filmfőiskolák legjobbjait felvonultató Cinef válogatás nemzetközi zsűrijének elnöke lesz. A kísérletezgetőbb, újítóbb filmeket tömörítő Un Certain Regard szekcióért az Oscar-jelölt John C. Reilly (Chicago; Tesó-tusa) színész felel majd, vele együtt Alice Winocour, Paula Beer, Davy Chou és Émilie Dequenne ül a zsűriasztalnál.

Az idei fesztiválon mutatják be Martin Scorsese új moziját, a Killers of the Flower Moont, emellett itt debütál Wes Anderson, Todd Haynes, Aki Kaurismaki, Hirokazu Kore-Eda és Ken Loach új alkotása is. A digitálisan megfiatalított Harrison Forddal felálló legújabb Indiana Jones-kalandnak speciális vetítést rendeznek, csakúgy, mint a Pixar Elemi című animációjának. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.