Testhorrorrendező, Marvel kapitány, afgán író: ők lesznek az idei Cannes-i Filmfesztivál zsűrijében

Mikrofilm

Kétszeres Arany Pálma-díjas svéd rendező elnököl, mellette nyolc filmes dönt a legjobbakról.

Május 16-27. között rendezik meg a filmvilág legnagyobb presztízsű seregszemléjét, a Cannes-i Filmfesztivált. Azt már bejelentették kiderült, hogy a zsűri elnöke ezúttal a svéd Ruben Östlund lesz, aki tavaly A szomorúság háromszöge, 2017-ben A négyzet című filmjével nyerte el a fődíjat, az Arany Pálmát. Most az is kiderült, kik segítenek majd neki kiválasztani a legjobb filmeket és alakításokat.

Ott ül majd a döntnökök között Paul Dano, aki generációja egyik legtehetségesebb színészének számít. Legutóbb A Fabelman családban láthattuk a mozikban; ő alakította főhősünk jószívű, ám kissé teszetosza édesapját, emellett a Batman Rébuszaként lopta el a show-t. Legalább ilyen közel állnak azonban hozzá a függetlenfilmek: emlékezeteset játszott A család kicsi kincsében, a Vérző olajban, a Fogságban vagy épp Az ember, aki mindent tudott című filmben. Emellett 2018-ban rendezőként is bemutatkozott a Vadon című mozijával. Saját figurájából, azaz Rébuszból írt képregényt, a Mook nevű bandában pedig énekes-gitárosként játszik.

Szintén zsűritag lesz Brie Larson, akinek színészként legnagyobb sikere A szoba című dráma, ezért 2016-ban Oscar-díjat kapott. Előtte főleg indie mozikban és vígjátékokban szerepelt (Átmeneti állomás, Don Jon, Az élet habzsolva jó, Scott Pilgrim a világ ellen), azóta viszont főleg Marvel-mozikban bukkan fel, ő alakítja ugyanis Marvel kapitányt, aki 2019-ben kapott önálló filmet. Larson szintén belekóstolt a rendezésbe: 2017-ben jött ki Csillogó álmom című dramedyje a Netflixen, és részt vett a Felnőtté válás című sorozat készítésében is.

Maryam Touzani marokkói rendező először 2019-ben járt Cannes-ban Adam című elsőfilmjével. Az alkotás egy casablancai, gyerekét magányosan nevelő női pékről szól, akinek életét egy terhes nő érkezése borítja fel. Ez ugyanúgy az Un Certain Regard-szekcióban futott, mint következő mozija, a tavalyi The Blue Caftan: ennek középpontjában egy középkorú szabó és felesége áll, akiknek kapcsolatát egy új, jóképű segéd betoppanása kuszálja össze. A film elnyerte a kritikusok FIPRESCI-díját.

Denis Ménochet francia színészt legtöbben talán Tarantino Becstelen brigantykjának nyitójelentéből ismerhetik, emellett azonban 70-nél is több filmben szerepelt. Legutóbb az Amitől félünkben, valamint a Szörnyetegekben tűnt fel, de játszott A Francia Kiadásban, a 7 vérfagyasztó napban, a Piafban vagy épp Az élet napos oldalában.

A brit-zambiai író-rendező, Rungano Nyoni legismertebb műve a Nem vagyok boszorkány című 2017-es dráma, mely egy fiatal zambiai lányról szól; közössége boszorkánynak bélyegzi és kiveti magából. A film gyakorlatilag az egész világot bejárta különböző fesztiválokon és díjátadókon, Nyoni elnyerte érte a legígéretesebb bemutatkozásért járó BAFTA-t, Cannes-ban pedig az Arany Kamera-díj jelöltjeként volt jelen a film.

Atiq Rahimi afgán író ugyancsak nem ismeretlen a francia seregszemlén: 2004-es Earth and Ashes című filmjét az Un Certain Regard-szekcióban vetítették, és elnyerte a Regard Original Awardot. Abban az évben Afganisztán ezt a filmet nevezte az Oscarra is. Főhőse, az idős Dastaguir a hallását nemrég elvesztő ötéves unokájával gyalogol a szénbánya felé fiához, hogy elmondja neki, az egész családja meghalt egy bombázásban. Az azóta írt két filmje, a 2012-es The Patience Stone és a 2019-es Our Lady of the Nile ugyancsak bejárta a világ fesztiváljait.

Az argentin író-rendező, Damián Szifrón nevét 2014-ben ismerte meg a világ Eszeveszett mesék című egyszerre észveszejtően vicces és őrülten drámai antológiafilmjének köszönhetően, melyet Oscarra is jelöltek az idegennyelvű filmek között. Legújabb, idén bemutatott moziját, a To Catch a Killer című akciókrimit már az Egyesült Államokban forgatta olyan sztárokkal, mint Shailene Woodley és Ben Mendelsohn.

Julia Ducournau nevét ugyancsak senkinek nem kell bemutatni Cannes-ban:

Titán című bizarr horrorjával 2021-ben nyerte el itt a fődíjat, előtte hasonlóan nagy sikert aratott 2016-os bemutatkozásával, a Nyerssel.

Ahogy azt már korábban megírtuk, Enyedi Ildikó a rövidfilmeket és a filmfőiskolák legjobbjait felvonultató Cinef válogatás nemzetközi zsűrijének elnöke lesz. A kísérletezgetőbb, újítóbb filmeket tömörítő Un Certain Regard szekcióért az Oscar-jelölt John C. Reilly (Chicago; Tesó-tusa) színész felel majd, vele együtt Alice Winocour, Paula Beer, Davy Chou és Émilie Dequenne ül a zsűriasztalnál.

Az idei fesztiválon mutatják be Martin Scorsese új moziját, a Killers of the Flower Moont, emellett itt debütál Wes Anderson, Todd Haynes, Aki Kaurismaki, Hirokazu Kore-Eda és Ken Loach új alkotása is. A digitálisan megfiatalított Harrison Forddal felálló legújabb Indiana Jones-kalandnak speciális vetítést rendeznek, csakúgy, mint a Pixar Elemi című animációjának. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.