Letiltaná a francia pap a róla szóló Ozon-filmet

  • Szabó Ádám
  • 2019. február 21.

Mikrofilm

A filmben megjelenő gyerekmolesztálás ügyét idén kezdik tárgyalni.

François Ozon legújabb filmje, a By the Grace of God (Grâce à Dieu) az idei Berlinalen mutatkozott be, ahol végül elnyerte a zsűri nagydíjának számító Ezüst Medvét is.

A mozi a közelmúlt egyik legnagyobb egyházi botrányát dolgozza fel: Bernard Peyrat katolikus pap a vádak szerint 1986 és 1991 között több mint 80 gyereket molesztált. Peyrat most igyekszik megakadályozni, hogy a fesztivál után a filmet bemutassák Franciaországban – azt szeretné elérni, hogy várják meg, amíg lezajlik a márciusban kezdődő tárgyalása.

„Ha meg akarod törni a csendet, mindig számítanod kell ellenállásra”

– nyilatkozta a hírre a rendező. Mint elmondta, filmje az áldozatokról szól, és bizonyított tények, az üggyel kapcsolatos dokumentumok alapján készült.

„Nem tudom, hogy a mozi meg tudja-e változtatni a világot – de képes vitát generálni” – tette hozzá.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.