Lopott ötletből születhetett a világ legnépszerűbb sorozata

  • narancs.hu
  • 2019. április 19.

Mikrofilm

Az ügy tárgyalása ugyanis május 6-án kezdődik.

A Stranger Things a világ egyik legnépszerűbb sorozata, a Netflix egyik ékköve, ami idén nyáron tér vissza harmadik évadával.

A streamingóriásnak, illetve Matt és Ross Duffer alkotóknak viszont most egészen más miatt kell aggódniuk: egy Charlie Kessler nevű filmes beperelte őket azt állítva, hogy tőle lopták a sorozat ötletét. Szerdán ráadásul a Los Angeles-i bíróság neki kedvezve elutasította a gyorsított ítélethozatalt – úgy néz ki tehát, hogy

komoly per lehet a plágiumvádból.

Kessler 2005 óta dolgozik a filmszakmában, asszisztensként vagy a technikáért felelős személyzet részeként dolgozott a Marvel több Netflixes sorozatánál és a Legenda vagyok című Will Smith-filmen is. Íróként és rendezőként eddig néhány kisfilmet jegyzett.

A The Hollywood Reporter cikke szerint azt állítja, a Stranger Things az ő The Montauk Project című filmötletének forgatókönyvén alapszik, amely egy New York-i kisvárosban játszódik, ahol egyre furcsább, misztikus dolgok történnek.

Kessler állítólag még évekkel korábban, a Tribeca Filmfesztiválon találkozott a Duffer testvérekkel, ahol 10-15 percet beszélgettek – a vád szerint eközben Dufferék arról érdeklődtek Kesslertől, min dolgozik éppen, majd amikor elmesélte ötletét, meg is egyeztek abban, hogy egyszer együtt kellene dolgozniuk.

Kessler akkor szerzett tudomást arról, hogy ellophatták ötletét, amikor 2015-ben a Netflix bejelentette a készülő projektet – akkor még Montauk címen. Később a show története a Long Island-i Montaukból egy képzeletbeli indianai városba került, és a cím is átváltozott Stranger Thingsre.

A Duffer testvérek persze mindezt tagadják:

mint elmondták, már jóval a Stranger Things előtt foglalkoztatták őket a városi legendák és az összeesküvés-elméletek, a témán pedig 2010 óta dolgoztak. Azt Dufferék és Kessler sem tagadja, hogy ötletük sokat merített az 1992-es The Montauk Project: Experiments in Time című könyvből, amely egy ottani, Camp Hero nevű tábor körül történő furcsaságokról szól.

false

 

Fotó: Wikipédia

A Netflix szóvivője azt nyilatkozta, teljes mértékbe kiállnak a Duffer testvérek mellett – szükségük is lesz a cég támogatására, az ügy tárgyalása ugyanis május 6-án kezdődik. Kessler ügyvédje szerint az, hogy nem született gyorsított ítélet, azt bizonyítja, hogy ügyfelének nagyon is van keresnivalója: szeretné, ha Kesslert is egyenrangú alkotótársként ismerjék el. Ha ez megtörténik, mindannak a pénznek az egyharmada jár majd neki, amit Dufferék a Stranger Things-ért kaptak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.