Lopott ötletből születhetett a világ legnépszerűbb sorozata

  • narancs.hu
  • 2019. április 19.

Mikrofilm

Az ügy tárgyalása ugyanis május 6-án kezdődik.

A Stranger Things a világ egyik legnépszerűbb sorozata, a Netflix egyik ékköve, ami idén nyáron tér vissza harmadik évadával.

A streamingóriásnak, illetve Matt és Ross Duffer alkotóknak viszont most egészen más miatt kell aggódniuk: egy Charlie Kessler nevű filmes beperelte őket azt állítva, hogy tőle lopták a sorozat ötletét. Szerdán ráadásul a Los Angeles-i bíróság neki kedvezve elutasította a gyorsított ítélethozatalt – úgy néz ki tehát, hogy

komoly per lehet a plágiumvádból.

Kessler 2005 óta dolgozik a filmszakmában, asszisztensként vagy a technikáért felelős személyzet részeként dolgozott a Marvel több Netflixes sorozatánál és a Legenda vagyok című Will Smith-filmen is. Íróként és rendezőként eddig néhány kisfilmet jegyzett.

A The Hollywood Reporter cikke szerint azt állítja, a Stranger Things az ő The Montauk Project című filmötletének forgatókönyvén alapszik, amely egy New York-i kisvárosban játszódik, ahol egyre furcsább, misztikus dolgok történnek.

Kessler állítólag még évekkel korábban, a Tribeca Filmfesztiválon találkozott a Duffer testvérekkel, ahol 10-15 percet beszélgettek – a vád szerint eközben Dufferék arról érdeklődtek Kesslertől, min dolgozik éppen, majd amikor elmesélte ötletét, meg is egyeztek abban, hogy egyszer együtt kellene dolgozniuk.

Kessler akkor szerzett tudomást arról, hogy ellophatták ötletét, amikor 2015-ben a Netflix bejelentette a készülő projektet – akkor még Montauk címen. Később a show története a Long Island-i Montaukból egy képzeletbeli indianai városba került, és a cím is átváltozott Stranger Thingsre.

A Duffer testvérek persze mindezt tagadják:

mint elmondták, már jóval a Stranger Things előtt foglalkoztatták őket a városi legendák és az összeesküvés-elméletek, a témán pedig 2010 óta dolgoztak. Azt Dufferék és Kessler sem tagadja, hogy ötletük sokat merített az 1992-es The Montauk Project: Experiments in Time című könyvből, amely egy ottani, Camp Hero nevű tábor körül történő furcsaságokról szól.

false

 

Fotó: Wikipédia

A Netflix szóvivője azt nyilatkozta, teljes mértékbe kiállnak a Duffer testvérek mellett – szükségük is lesz a cég támogatására, az ügy tárgyalása ugyanis május 6-án kezdődik. Kessler ügyvédje szerint az, hogy nem született gyorsított ítélet, azt bizonyítja, hogy ügyfelének nagyon is van keresnivalója: szeretné, ha Kesslert is egyenrangú alkotótársként ismerjék el. Ha ez megtörténik, mindannak a pénznek az egyharmada jár majd neki, amit Dufferék a Stranger Things-ért kaptak.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.