Már előzetese is van a tévében bemutatkozó Broadway-szenzációnak
hamilton_68958_top_story_lead.jpg
Hamilton

Már előzetese is van a tévében bemutatkozó Broadway-szenzációnak

  • narancs.hu
  • 2020. június 23.

Mikrofilm

Éneklő pénzügyminiszter – képzeljük el mindennek a magyar remake-jét!

A Hamilton az elmúlt évtizedek legnagyobb Broadway-szenzációjának számít. Elsöprő kritikai sikert aratott és minden jelentősebb színházi elismerést elnyert – Tonyból 11-et, köztük a Legjobb Musical díját is –, az előadásokra csak csillagászati árú jegyekkel, vagy épp jegylottóval lehetett bejutni, a betétdalok taroltak a slágerlistákon. A színdarab alkotója és főszereplője, Lin-Manuel Miranda máig az egyik legforróbb névnek számít a szórakoztatóiparban: Tony-díjból már hármat összegyűjtött, Grammyből kettőt, és Emmyből is van neki egy – már csak egy Oscar hiányzik, hogy a csúcsra érjen, és csatlakozzon a szórakoztatóipar 15 EGOT-díjasához, akik mindegyik jelentős díjat (Oscar, Emmy, Grammy, Tony) elnyerték. Bár a Vaiana című mese betétdalárt Oscar-jelölést kapott, nem győzött – vigasztalhatja viszont, hogy immár színészként is bemutatkozhatott Hollywodban (Mary Poppins visszatér, Az Úr sötét anyagai).

A darab Ron Chernow 2004-es, Alexander Hamiltonról szóló önéletrajzi könyvén alapszik. Hamilton volt az Amerikai Egyesült Államok első pénzügyminisztere, az egyik első, országos jelentőségű politikus, akit az alapító atyák között emlegetnek. Arcképe ott virít a 10 dolláros bankjegyen is. Miranda a biográfiát alaposan átformálta és aktualizálta: az eredendően fehér történelmi személyiségeket fiatal, színes bőrű színészek alakítják; a betétdalok a mai zenei ízléshez igazodva R&B-, hiphop- és pop-muzsikák. „Az akkori Amerikáról mesél a mai Amerika nyelvén" – hirdeti magáról az előadás. A Hamiltont 2015-ben mutatták be egy kisebb Off-Broadway színházban, és a siker hatására még abban az évben debütálhatott a Broadway-n is.

Mint arról korábban hírt adtunk, a darab felvételét rekordáron vásárolta meg a Disney abban reménykedve, hogy így magát Lin-Manuel Mirandát is sikerül magához láncolniuk.

Soha nem látott összegért kelt el a Tony-díjas Broadway-darab filmadaptációja

Biztos nem találják ki, melyik stúdió perkált rekordösszeget! Lin-Manuel Miranda Hamilton című musicalét 2015-ben mutatták be a Broadway-n, ahol az elmúlt évtizedek egyik leghangosabb sikerét aratta: szinte kizárólag éltető kritikákat kapott, nyert 11 Tonyt és egy Pulitzert; a darab többször körbeturnézta az Egyesült Államokat, de bemutatták Londonban is.

Most nézhető a Disney Plus nevű streamingszolgáltatóra érkező előadás előzetese is. A jelek szerint azonban a Disney az egyik kezével adott, a másikkal elvett: a július 3-án debütáló darabnak azért is örülhetnek a rajongók, mert a Broadway-színházak a koronavírus miatt még mindig zárva maradnak; másrészt viszont a stúdió megszüntette streamingoldalának ingyenes, 3 hetes próbalehetőségét. Ez persze minket, magyarokat nem érint, a Disney Plus itthonról nem elérhető, és egyelőre nem tudni, mikor vezetik be Magyarországon.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.