Soha nem látott összegért kelt el a Tony-díjas Broadway-darab filmadaptációja
hamilton.jpg

Soha nem látott összegért kelt el a Tony-díjas Broadway-darab filmadaptációja

  • Szabó Ádám
  • 2020. február 6.

Mikrofilm

Biztos nem találják ki, melyik stúdió perkált rekordösszeget!

Lin-Manuel Miranda Hamilton című musicalét 2015-ben mutatták be a Broadway-n, ahol az elmúlt évtizedek egyik leghangosabb sikerét aratta: szinte kizárólag éltető kritikákat kapott, nyert 11 Tonyt és egy Pulitzert; a darab többször körbeturnézta az Egyesült Államokat, de bemutatták Londonban is. Évekig gyakorlatilag lehetetlen volt jegyet szerezni rá; ma is telt házzal fut, és mélyen a pénztárcájába kell nyúlni annak, aki eredeti bemutatójának helyszínén, a Richard Roger Theaterben szeretné megnézni (a Broadway színházaknak jellemzően egyetlen darabból áll a repertoárjuk, azt viszont a darab sikerétől függően akár évekig-évtizedekig is játszhatják). A Hamilton eddig körülbelül 500 millió dollár bevételt fialt, amivel minden idők 8. legsikeresebb Broadway-darabjává vált.

Az előadás az Egyesült Államok egyik alapító atyjáról, Alexander Hamiltonról szól. Az a különlegessége, hogy szinte kizárólag fekete színészek alakítják benne a történelmi figurákat; elbeszélésmódja pedig ugyanolyan modern, mint az előadás közben felhangzó dalok: a musical ugyanis bátran nyúl az R&B-hez és a raphez is. „Az akkori Amerikáról meséli a mai Amerika nyelvén" – hirdeti magáról a darab.

A Hamilton igazi kulturális szenzációnak számít odaát, dalai vezették a slágerlistákat, alkotója, Lin-Manuel Miranda pedig évek óta az egyik legfelkapottabb névnek számít a showbizniszben. Ilyen sikerek után nem meglepő, hogy a stúdiók hatalmas harcot folytattak a megfilmesítéséért, az viszont rendhagyónak számít, hogy nem a jogokért, hanem egy kész filmért ment a háború.

A darab rendezője, Tommy Kail ugyanis 2016-ban filmet forgatott a darabról, két héttel azelőtt, hogy az eredeti szereposztás befejezte volna a játékot. Három előadáson át forgattak, és készítettek néhány extra felvételt nézők nélkül is. A 2 óra 40 perces kész filmért folytatott licit a napokban ért véget; a Deadline értesülései szerint a Disney 75 millió dollárt fizetett a Hamiltonért. Ennyit kész produktumért még soha egyetlen stúdió sem fizetett. Csak összehasonlításképpen: a független filmek Mekkájának számító Sundance Filmfesztiválon idén megdőlt a legnagyobb eladás rekordja, Andy Samberg vígjátékát 17,5 millió dollárért szerezte meg a Hulu.

Az elemzések szerint a Disney azért is volt hajlandó rekordösszeget fizetni a musicalért, mert befektetésként tekint arra. Így akarják magukhoz csábítani Lin-Manuel Mirandát, valamint a Star Wars-hoz hasonlóan a Hamiltonból is fejőstehenet varázsolnának: kiállítások, szórakoztatóparki látványosságok készülhetnének a darab témájában; néhány év múlva pedig megcsinálnák a saját filmadaptációjukat is a musicalből.

Az első Broadway-darab, amelyet színház felvételek segítségével varázsoltak filmmé, a 2008-as Rent című musical volt. Azóta többen próbálkoztak ezzel a módszerrel, de jellemzően olyan kisebb, off-Broadway darabok, mint a Puffs című Harry Potter-paródia; vagy a László Miklós Illatszertárjából készülő She Loves Me 2016-os bemutatásakor. Egyik sem mérhető azonban a Hamiltonhoz, amely valószínűleg a belőle készült film 2021-es bemutatójakor is telt házzal fut majd a Broadway-n; a mozis vetítések után pedig vélhetően a Disney+ egyik slágercímévé válik.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.