Mindjárt indul az év egyik legjobb filmfesztiválja, ahol Fritz Langról kiderül, hogy szerette-e a kokaint és az örömlányokat

  • - gm -
  • 2017. szeptember 17.

Mikrofilm

Jön a Szemrevaló: gyerünk mozizni!

Hosszú évek tapasztalata alapján mondjuk, hogy az ősz kevés örömei közé tartozik, hogy ilyenkor indul a Szemrevaló Filmfesztivál. Vagyis ilyenkor jönnek az új filmek Németországból, Ausztriából és Svájcból, így aki német nyelvterületről érkező alkotásokkal szeretne töltekezni, annak bőven megvan a lehetősége: a fesztivál szeptember 21. és 30. között zajlik, tehát több mint egy héten keresztül járhatunk a Művész moziba, és olyan filmeket nézhetünk, amelyek egyébként nem biztos, hogy eljutnának hozzánk. Idén például elmehetünk egy gyökereit kereső svájci nővel Kurdisztánba (A fecske), megnézhetjük, hogyan tengődik egyik napról a másikra a Dortmundban élő ukrán bevándorló (Marija), de azt is átélhetjük, milyen is az első szexuális élmény Alsó-Ausztriában (Tizenhét).

SZEMREVALÓ / SEHENSWERT 2017 – Előzetes (hosszú) / Trailer (lang)

2017. szeptember 21. és 30. között rendezik idén a budapesti Művész moziban a SZEMREVALÓ / SEHENSWERT FILMFESZTIVÁLT. A Goethe Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Svájci Nagykövetség közös rendezvénye immár hatodik alkalommal hozza el a német nyelvterület új filmjeinek legjavát, eredeti nyelven, magyar felirattal vagy tolmácsolással.

Ez persze csak egy kis ízelítő, a fesztiválon ugyanis összesen 18 filmet fognak vetíteni, és ezeket négy tematikus blokkba szervezik. Lesz például egy a nagy németről, Fritz Langról, és ebben egyebek mellett le is vetítik az M-et meg a Liliomot is, ami után csak az lesz a kérdés, melyik is a jobb Lang-film. Aki az M keletkezésére kíváncsi, annak leginkább a Szemrevaló nyitófilmjét (premier csütörtökön, 19.30-kor), a Fritz Langot érdemes megnézni, ami nem valami doksi, hanem thriller, és egyszerre szól Langról, az első hangosfilmjéről meg egy sorozatgyilkosról. De nem spoilerezünk többet: minden információ ott van a programfüzetben, egy-egy filmre kicsivel több mint 1100 forintért ülhetünk be, ha viszont egyszerre veszünk négy jegyet, még kedvezményt is kapunk. Szeptember végétől, október elejétől pedig a filmek eljutnak más városokba is: kis Szemrevaló lesz Debrecenben, Szegeden és Pécsett is.

Szemrevaló ǀ Sehenswert Filmfesztivál 2017 Budapest

null

Mielőtt azonban beköltöznénk a Művészbe, még érdemes megvenni a csütörtökön érkező Magyar Narancsot, amelyben egy pompás Szemrevaló-melléklet is lesz, benne interjúval és kritikákkal, és ezek alapján simán el lehet dönteni, mely filmekre is érdemes beülni.

Interjúztunk például a fent már említett Fritz Lang rendezőjével, Gordian Mauggal, akitől Köves Gábor azt is megkérdezte, mi is a helyzet a kurvázó-kokainozó Langgal:

MN: A filmjében Langot kurvázó-kokainozó alakként láthatjuk. Hiteles az ábrázolás?

GM: A húszas-harmincas években minden fogorvosnál lehetett kapni kokaint, fájdalomcsillapító gyanánt. Ami a prostituáltakat illeti, ugyancsak Lotte Eisner írja, hogy Lang már a hatvanas évei vége felé közeledett, de gyakran látogatták kurvák Los Angelesben.

via GIPHY

De szó lesz a Caligaritól Hitlerig című dokumentumfilmről, amelyben a weimari köztársaság moziját mutatják be részletesen. László Ferenc kritikájából idézünk:

A két emblematikus rendező, F. W. Murnau és Fritz Lang filmes látomásai mellett olyan kisebb, de váltig az érdeklődésünkre méltó rendezők munkáit is érdemben tárgyalja Suchsland áttekintése, mint a magyar származású Paul Czinner vagy Ernő Metzner.

via GIPHY

Írunk egy izgalmas svájci drámáról, a Napfogyatkozásról is, amelyben egy autóbalesetet túlélő kisfiú és egy pszichológus között alakul ki mély kötelék. Elöljáróban csak annyit, hogy Köves Gábornak eléggé tetszett a film:

Stefan Haupt rendező kamerája viszont sok mindenre képes, például a manapság oly ritka visszafogottságra: nincs semmi trükk, semmi hivalkodás, tiszta, rendes, tágas, élményszerűen karbantartott zürichi szobabelsőkben karbantartásra szoruló lelkek ütköznek meg egymással az előállt drámai helyzetben.

via GIPHY

Olvashatnak még kritikát egy „politikailag inkorrekt vígjátékról”, az Ideges idegenekről is Barotányi Zoltán tollából, amely:

Erős empátiával, vérbő humorral, kisrealista érzékenységgel tud mesélni a Közép-Európa „boldogabbik” felébe szakadt bevándorlók mindennapjairól, s ez nem kevés.

via GIPHY

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.