Nem a díjért hajtanak – a queer sportolók harca

  • narancs.hu
  • 2021. július 5.

Mikrofilm

Hol versenyezzen egy interszex sportoló, és milyen nehézségekkel kell megküzdenie egy leszbikus bokszolónak? Takács Mária dokumentumfilmje a queer sportolók világát mutatja be.

A Las Vegas Raiders nevű amerikaifutball-klub játékosa, Carl Nassib június végén az Instagramján coming outolt – a hír azért járta be a világsajtót, mert először fordult elő, hogy a világ egyik legnézettebb sportligájában, az NFL-ben egy aktív sportoló nyíltan vállalta melegségét.

A sportvilág nagy része a mai napig a macsó kultúrára épül, különösen igaz ez az olyan sportágakra, mint a foci vagy az amerikaifoci

– épp ezért nagyon kevesen mernek coming outolni, kiváltképp az aktív játékosok közül.

De miért nehéz melegként a sportvilág tagjának lenni, és milyen szépségeket tud hozni a versenyzés egy LMBTQ+ ember életében? Erről szól Takács Mária, A második aranykor című webdoku-sorozat alkotójának legújabb dokumentumfilmje.

A Kapd el a ritmust! A sportvilág queer felforgatása öt főszereplője négy különböző országban él, és bár mindannyian az LMBTQ+ közösség tagjai, eltérően definiálják saját magukat, céljaik, és a sporttal való kapcsolatuk is különböző. Akad bokszoló, akinek nőként eleve nehéz érvényesülni egy alapvetően férfiasként azonosított sportban – hát még leszbikusként. Van olyan sportoló, aki azért küzd nehézségekkel a versenyzés terén, mert nem illik bele a bináris férfi-női kategóriákban. És bemutatkozik a filmben egy olyan meleg hosszútávfutó is, aki egyszerűen azt akarja bebizonyítani, hogy ő sem ér kevesebbet, mint heteró társai, és ugyanúgy képes teljesíteni, mint azok.

A queer közösség sokszínűsége mellett a filmben megjelennek az LMBTQ+ sportklubok és az amatőr versenyek is, ahol valóban a tehetség és a teljesítmény számít, nem pedig a nemi identitás vagy a szexuális irányultság.

A filmet a 26. Budapest Pride alkalmából mutatják be, június 25 és július 25 között pedig online is nézhető a Verzió weboldalán – az első 100 néző ráadásul ingyen kikölcsönözheti a filmet.

Július 7-én 18 órakor a Blinken OSA Archívumban (Budapest 1051, Arany János u. 32.) tartanak vetítést, majd beszélgetést, amelyen Takács Mária rendező mellett a film két magyar főszereplője, Hegedűs Csaba és Török Benjamin Forest, valamint dr. Fischer Miklós sportpszichológus is részt vesz. Az eseményen csak védettségi igazolvánnyal/appal vehetnek részt az érdeklődők, a férőhelyek száma pedig limitált – regisztrálni ezen a linken lehet.

További információk itt érhetőek el.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.