Ő lesz a Ki vagy, doki? következő főhőse

  • narancs.hu
  • 2022. május 10.

Mikrofilm

A színész szerepelt már egy netflixes tinisorozatban.

A sorozat hivatalos Twitter-fiókján jelentette be: megvan, ki lesz a következő – egészen pontosan tizennegyedik – Doki: a 29 éves, Ncuti Gatwa, ruandai származású skót színész, akit eddig legtöbben a Szexoktatás című netflixes tinisorozat Eric Effiongjaként ismertek.

„Nincs elég szó ahhoz, hogy leírjam, hogyan érzek. Mély megtiszteltetés, hatalmas izgatottság és egy csipetnyi félelem keveréke. A szerep és a sorozat szerte a világon rengeteg embernek nagyon sokat jelent, köztük nekem is. Minden egyes elképesztően tehetséges elődöm a legnagyobb odafigyeléssel kezelte ezt az egyedülálló és felelősségteljes kihívást. Minden erőmmel azon leszek, hogy ugyanígy tegyek én is” – nyilatkozta a színész.

Gatwa lesz az első nem fehérbőrű hivatalos Doki a sorozat történetében, aki attól a Jodie Whittakertől veszi át a stafétát, aki 2018-tól kezdve első nőként bújt a főhős bőrébe. Korábban előfordult már, hogy rövid ideig színesbőrű színész tűnt fel Dokiként a sorozatban: két éve Jo Martin is játszotta a figurát, ám olyan múltbeli Dokit alakított ideig-óráig,  aki nem volt a kánon része. Nem is olyan rég még azt pletykálták, akár Hugh Grant is megkaphatja a szerepet, az alkotók azonban végül inkább a fiatalítás mellett döntöttek.

Nemcsak a főhős személye újul meg: showrunnerként visszatét a franchise-hoz az a Russel T. Davies is, aki 2005-ben Christopher Ecclestone Dokijával újította meg a sorozatot. Gatwa külön kitért rá is nyilatkozatában: mint fogalmazott, az író legalább olyan ikonikus, mint maga a Doki karaktere.

A Ki vagy, Doki? című sci-fi sorozat 1963-ban indult a BBC-n és azóta is töretlen sikerrel fut. A Guinness Rekordok Könyvében egyenesen mint a világ lehosszabb ideje futó sci-fije szerepel.

A történet egy Doktor nevű földönkívüli időutazóról szól, aki kísérőivel és időgépével bejárja az időt és teret, különböző problémákat és konfliktusokat megoldva, miközben ő maga is kalandokba keveredik. A műfaj sajátosságai megengedik, hogy a főhőst időről időre más színész alakítsa. Whittaker mellett olyanok tűntek fel eddig a szerepben, mint az első Doktor, William Hartnell, a hatodik számú Colin Baker, a tizedik David Tennant vagy a tizenkettedik Peter Capaldi. Whittaker várhatóan idén év végén köszön majd le a szerepéről, Gatwa pedig jövőre bújhat a legendás Doktor szerepébe.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.