Összekapott Sherlock Holmes és dr. Watson

  • Gera Márton
  • 2018. április 23.

Mikrofilm

Egyre kevésbé valószínű, hogy folytatódik a 21. századba helyezett Sherlock. De lehet, hogy ez nem is olyan nagy baj.

Tavaly januárban ment le a BBC-féle Sherlock negyedik évada, és egyelőre nem hallani arról, hogy lenne folytatás. Nem mintha a sorozatnak ne az lett volna a védjegye, hogy egy-egy évadra éveket kell várni, most azonban a széria két atyja, Mark Gatiss és Steven Moffat sem beszél újabb epizódokról. Sőt, Gattis tavaly nyáron például azt mondta, hogy immár jöhet más, aki megmutatja, hogyan lehet ma is izgalmassá tenni Arthur Conan Doyle hőseit és kalandjait, ők egy időre valószínűleg hagyják az egészet.

A Watsont alakító Martin Freeman pedig nemrégiben arról beszélt, hogy az utolsó évadok forgatása már egyáltalán nem volt szórakoztató, és szerinte ez a rajongói elvárásoknak köszönhető, melyek miatt már nem volt olyan önfeledt a munka, mint kezdetekben. Való igaz, hogy a Sherlock igazi sikersorozattá nőtte ki magát az évek során, és baromi szexivé tette az egyébként fantasztikus Jeremy Brett-széria után háttérbe vonult detektív karakterét, viszont a rajongókra fogni a gondokat mégsem túl emelkedett. Ezt alighanem a modern Sherlock, azaz Benedict Cumberbatch is így gondolta, aki a The Telegraphnak szánalmasnak nevezte kollégája megjegyzését a rajongói elvárásokról. Szerinte aki ezzel jön, nem akarja reálisan látni a dolgokat, és ő nem érezte, hogy az elvárások nyomást helyeznének rájuk.

via GIPHY

Mindezek alapján nem úgy tűnik, hogy érdemes a Sherlock folytatására várni. Aki pedig látta a negyedik évad befejező epizódjának utolsó képsorait, a Baker Street-i montázst, még inkább egyetérthet ezzel. Ám nem biztos, hogy érdemes szomorkodni a befejezés miatt: a sorozat utolsó két évadán már közel sem érződött a korábbiakhoz hasonló forgatókönyvírói és rendezői bravúr, elfogytak azok a Conan Doyle-történetek, amelyeket a modern korba lehet helyezni, és az alkotók kénytelek voltak saját sztorikat írni, amelyek a jelek szerint nem értek az eredetik nyomába.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

 


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.