Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát
17_top_story_lead.jpg
Kaliforniába jöttem

Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 13.

Mikrofilm

A szitkomoknak egyébként is leáldozott, így drámaként rebootolnák a Kaliforniába jöttemet.

Will Smith pályakezdéséről itthon leginkább olyan mozik ugranak be, mint a Bad Boys, a Men in Black vagy a Wild Wild West, valójában azonban a Kaliforniába jöttem című szitkom tette fel őt a térképre; előtte ugyanis csak rapperként volt ismert. Az eredetileg 1990-1996 között sugárzott sorozat hozzánk csak jóval később jutott el, ma pedig talán még inkább érthetetlennek tűnik, miért veszi körül a tengerentúlon kultstátusz: a Fresh Prince (a sorozat eredeti címére való utalás) még mindig Will Smith bevett becenevének számít például.

A szitkom sztorija szerint a fiatal és csóró Will Smith (igen, ez a karakter neve) anyja tanácsára Philadelphiából Kaliforniába költözik nagybátyja családjához, akik a legendásan előkelő Bel-Air városrészben élnek.

Az elmúlt éveken számtalanszor felröppent a sorozat rebootjának híre, hosszú ideig azonban semmi konkrét nem történt. Tavaly aztán egy Morgan Cooper nevű rendező-operatőr feltöltött Youtube-ra egy kedvcsináló előzetest, melyben bemutatja, ő hogyan képzelné el a műsort.

A videó gyakorlatilag a fenti, eredeti Kaliforniába jöttem-intro dramatizált változata: Cooper megtartotta a szitkom alapsztoriját, de bugyuta vígjáték helyett egy realista drámát kreált belőle. Eszerint Smith nem egy rappelő bohóc, hanem egy ígéretes sportoló, aki rossz környéken él, és bajba kerül. A vígjáték szerint egy egyszerű kis csetepatéról van szó, ám ez is elég hozzá, hogy a fiatal srácot anyja elküldje a távoli, gazdag rokonokhoz. A drámaváltozat szerint ez a menekülés jelenti az egyetlen lehetőséget a főhősnek, hogy boldog élete legyen. A kérdés pedig az, hogy valóban maga mögött tudja-e hagyni múltját. A sztori kísértetiesen hasonlít A narancsvidék című tini-szappanoperához, melyet bizonyos körökben szintén a mai napig rajongás övez: ebben is egy tehetséges, de zűrös hátterű fiút fogad be a paradicsomba egy dúsgazdag család.

Az előzetes eljutott magához Will Smithhez is, aki az alkotóval, Morgan Cooperrel nekikezdett az ötlet kidolgozásához. Hogy a munka jól haladt, az az is jelzi, hogy ma már Smith az eredeti show producereivel és alkotóival karöltve sorra járja a projekttel a csatornákat és streamingszolgáltatókat. A legegyértelműbb befutónak az HBO Max tűnik, ahol az eredeti sorozat a mai napig látható, de simán lehet, hogy a mindenre rárepülő Netflix, vagy a nemrég indult, épp ezért épp tartalom-felhalmozásban lévő Peacock lesz végül a nyerő. Mindenesetre az előzetest összerakó Cooperre továbbra is számítanak, ha összejön a várva várt reboot.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.