Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát
17_top_story_lead.jpg
Kaliforniába jöttem

Rajongói videó élesztheti újjá Will Smith klasszikusát

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 13.

Mikrofilm

A szitkomoknak egyébként is leáldozott, így drámaként rebootolnák a Kaliforniába jöttemet.

Will Smith pályakezdéséről itthon leginkább olyan mozik ugranak be, mint a Bad Boys, a Men in Black vagy a Wild Wild West, valójában azonban a Kaliforniába jöttem című szitkom tette fel őt a térképre; előtte ugyanis csak rapperként volt ismert. Az eredetileg 1990-1996 között sugárzott sorozat hozzánk csak jóval később jutott el, ma pedig talán még inkább érthetetlennek tűnik, miért veszi körül a tengerentúlon kultstátusz: a Fresh Prince (a sorozat eredeti címére való utalás) még mindig Will Smith bevett becenevének számít például.

A szitkom sztorija szerint a fiatal és csóró Will Smith (igen, ez a karakter neve) anyja tanácsára Philadelphiából Kaliforniába költözik nagybátyja családjához, akik a legendásan előkelő Bel-Air városrészben élnek.

Az elmúlt éveken számtalanszor felröppent a sorozat rebootjának híre, hosszú ideig azonban semmi konkrét nem történt. Tavaly aztán egy Morgan Cooper nevű rendező-operatőr feltöltött Youtube-ra egy kedvcsináló előzetest, melyben bemutatja, ő hogyan képzelné el a műsort.

A videó gyakorlatilag a fenti, eredeti Kaliforniába jöttem-intro dramatizált változata: Cooper megtartotta a szitkom alapsztoriját, de bugyuta vígjáték helyett egy realista drámát kreált belőle. Eszerint Smith nem egy rappelő bohóc, hanem egy ígéretes sportoló, aki rossz környéken él, és bajba kerül. A vígjáték szerint egy egyszerű kis csetepatéról van szó, ám ez is elég hozzá, hogy a fiatal srácot anyja elküldje a távoli, gazdag rokonokhoz. A drámaváltozat szerint ez a menekülés jelenti az egyetlen lehetőséget a főhősnek, hogy boldog élete legyen. A kérdés pedig az, hogy valóban maga mögött tudja-e hagyni múltját. A sztori kísértetiesen hasonlít A narancsvidék című tini-szappanoperához, melyet bizonyos körökben szintén a mai napig rajongás övez: ebben is egy tehetséges, de zűrös hátterű fiút fogad be a paradicsomba egy dúsgazdag család.

Az előzetes eljutott magához Will Smithhez is, aki az alkotóval, Morgan Cooperrel nekikezdett az ötlet kidolgozásához. Hogy a munka jól haladt, az az is jelzi, hogy ma már Smith az eredeti show producereivel és alkotóival karöltve sorra járja a projekttel a csatornákat és streamingszolgáltatókat. A legegyértelműbb befutónak az HBO Max tűnik, ahol az eredeti sorozat a mai napig látható, de simán lehet, hogy a mindenre rárepülő Netflix, vagy a nemrég indult, épp ezért épp tartalom-felhalmozásban lévő Peacock lesz végül a nyerő. Mindenesetre az előzetest összerakó Cooperre továbbra is számítanak, ha összejön a várva várt reboot.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.