Tévés hidegháború: az oroszok nem nyugszanak bele a Csernobil sikerébe

  • Szabó Ádám
  • 2019. június 23.

Mikrofilm

Pedig már veri a Trónok harcát is.

A Trónok harca befejező évadjának fogadtatása után kevesen gondolták volna, hogy az év eddigi legnagyobb sorozatos durranását szintén az HBO szállítja majd. A Csernobil című 5 részes minisorozat valósággal letarolta a világot: jelenleg ez minden idők legjobb sorozata az IMDb felhasználói szerint, ami késői érkezőként is tarolhat az Emmy-díjátadón. Sőt, az HBO adatai szerint a csatorna különböző online platformjain többen nézték meg a Csernobilt, mint a Trónok harcát.

false

Craig Mazin, a sorozat készítője úgy nyilatkozott, hogy őt lepte meg a siker a legjobban – mi azonban tiltakoznánk: még mindig alig hisszük el, hogy a tévétörténeti jelentőségű sorozatot ugyanaz az ember írta, aki a Horrorra akadva harmadik és negyedik epizódját, valamint a Másnaposok két folytatását.

Van ahol azonban közel sem olyan népszerű a sorozat:

az oroszok nemtetszésüket fejezték ki az iránt, ahogy a Csernobil a szovjet rezsimet és az embereket ábrázolta. A Kommunista párt egyenesen a show betiltását követeli, a propagandagépezet azonban még ennél is tovább ment: elhatározták, hogy elkészítik saját sorozatos verziójukat is a tragédiáról. Az orosz NTV Csernobilja azt az összeesküvés-elméletet mutatja majd be, amely szerint CIA ügynökök  szabotálták a nukleáris reaktort, és ez vezetett végül a katasztrófához.

A történet egy orosz KGB ügynökről szól majd,

aki megpróbálja megállítani az amerikaiakat. Mindehhez természetesen az állam állja a cechet: a kulturális minisztérium 30 millió rubel (közel fél millió dollár) támogatást biztosított az NTV-nek.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.