Több országban betiltották az ártatlan gyerekmesét

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 28.

Mikrofilm

Nem ez az első eset, amikor Hollywood úgy táncol, ahogy a kínaiak fütyülnek.

Múlt csütörtök óta már nálunk is látható a Dreamworks legújabb animációs filmje, a Jetikölyök. Első látásra egy egyszerű meséről van szó, amely tökéletesen illeszkedik a stúdió többi produktuma, a Croodék, vagy épp a Trollok mellé: semmi különleges nincs benne és nem arat világraszóló sikert sem, így nemsokára már a kertévék szombat délutáni műsorsávjában találkozhatunk vele.

Jetikölyök - magyar nyelvű előzetes

Országos bemutató: 2019. október 24. A Pearl Studio és a DreamWorks Animation közös produkciója nagyszabású, 3000 mérföldes utazásra viszi a közönséget Sanghaj utcáitól a lélegzetelállító havas himalájai tájakig. Amikor egy csintalan baráti társaság találkozik egy fiatal jetivel, kalandos felfedezőútra indulnak, hogy összehozzák a varázslatos teremtményt a családjával a föld legmagasabb pontján.

Csakhogy a Jetikölyköt nagy nemzetközi felzúdulás fogadta – jól tippeltek, bizony ezúttal is Kína van a dologban, ahol egy Disney-mese is okozhat óriási felháborodást , majd válhat pár hónap múlva a Hongkong-ellenes hangok protestfilmjévé. A Jetikölyök a Mulanhoz hasonlóan nemcsak Kína idillinek ábrázolt vidékén játszódik, ráadásul az amerikai Universal és a kínai Pearl Studio ko-produkciójában készült – és így

máris megértjük, hol volt a bibi.

Egy kis háttérsztori: az 1883-85-ös kínai-francia háború után sem tisztázódott, hogy Kína melyik területeket tekintheti magáénak a Dél-Kínai tengeren – épp ezért a II. vh óta már nem csak az olyan, közeli országokhoz tartozó tengeri vizekre tart igényt, mint Malajzia, a Fülöp-szigetek, vagy épp Vietnam: a Csang Kaj-sek-féle Kínai Köztársaságra hivatkozva egészen az ún. kilenc pontos vonalig bekebelezné a tengert, ami az említett országok mellett Indonézia vízi fennhatóságát is magába foglalja. Ezeket az államokat tehát Kína egyszerűen a parti vizeikig szorítaná, fittyet hányva az ENSZ Terngerjogi Egyezményére. Nem csoda, hogy fáj a foga erre a részre, hiszen kereskedelmi, halászati és kőolajipari szempontból is fontos régióról van szó. Az állandó agresszió miatt a Fülöp-szigetek 2013-ban a Hágai Bírósághoz fordult, amely kimondta, hogy Kína nem tarthat igényt a tengeri területre, a kilenc pontos vonal pedig sérti az Egyesült Nemzetek tengerjogi egyezményét.

És most vissza a buta jetikhez:

az animációs film egyik jelenetében egy térkép látható, amelyen tisztán ott van az a bizonyos kilenc pontos vonal

– nem mintha védeni akarnánk a mozit, de az Kínában játszódik, ahol a térképeken a nemzetközi szabályozással mit sem törődve a mai napig szerepel a térképeken a kérdéses határ. Ennek ellenére mindez kiverte a biztosítékot az érintett országokban: Malajzia simán cenzúrázta a jelenetet, Vietnam és a Fülöp-szigetek viszont úgy ahogy van, betiltotta a Jetikölyköt.

Az amerikai stúdiót persze mindez nem fogja romba dönteni: az egyre fontosabb piaccá váló

Kína igényeit kielégítették, a többiek meg csináljanak azt, amit akarnak.

Intő jel lehet viszont Amerika számára, hogy Kína milyen óriási érdekérvényesítő képességre tett szert az elmúlt évtizedekben: a filmipartól kezdve a sportig mindenki szeretne betörni a világ legnagyobb piacára, de csak később jönnek rá, hogy ott bizony egészen más szabályok szerint mennek a dolgok. Az amerikaiak viszont nem akarják veszni hagyni az elképesztő bevételeket, így inkább úgy táncolnak, ahogy a kínaiak fütyülnek – ez történt a Jetikölyök esetében, és ugyanez játszódik le az NBA-vel is.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.