Tom Cruise a világ mellett néha egy-egy karriert is megment

  • narancs.hu
  • 2023. január 23.

Mikrofilm

A színész szabadította ki a Tár rendezőjének első moziját Harvey Weinstein karmaiból.

Világok harca, A holnap határa, vagy épp a Mission: Impossible-sorozat – Tom Cruise-nak a világ megmentése már csuklóból jön, tavaly viszont egy ettől is nagyobb hőstettet vitt végbe: a Top Gun: Maverickkel a mozikat is sikerült kihúznia a csávából. Talán ennek köszönhető, hogy ma már nem kritizálják a színészt a szcientológiával kapcsolatban, és a kanapén ugráló balhé is a múlté: igazi Tom Cruise-reneszánszot élünk, ami egy Oscar-jelölésben, sőt, akár a Maverick Oscar-díjában is kicsúcsosodhat.

Most pedig egy új arc coming outolt Cruise-rajongóként: Todd Field, a színészből lett rendező, aki leginkább megosztó témájú, mély drámáiról ismert, melyek eddig három Oscar-jelölést hoztak neki. Legújabb filmje, a Tár pedig csak tovább növelheti elismerései számát: a zenés dráma egy Lydia Tár nevű, ellentmondásos komponistáról szól, akit Cate Blanchett alakít.

Field a Tár apropóján egy interjúban felidézte rendezői bemutatkozását és azt, hogyan mentette meg Cruise a karrierjét. Első filmje, a 2001-es A hálószobában egy New England-i család drámáját mutatja be, amely akkor bontakozik ki, mikor az egyetemista fiú elkezd egy sokkal idősebb nővel randizni. A mozi a függetlenfilmes Sundance filmfesztiválon mutatkozott be nagy sikerrel, ennek hatására pedig a Miramax vásárolta meg a jogokat. A produkciós cég egy időben hatalmas elismerésnek örvendett, hiszen tevékeny szerepet játszottak a 90-es években az amerikai függetlenfilmek felfutásában: olyan mozikat forgalmaztak, mint a Shop-stop, a Ponyvaregény, vagy épp a Sikoly. Különösen jók voltak abban, hogy Oscarig juttassák saját produkcióikat: máig az ő agresszív marketingkampányuknak tulajdonítják, hogy a Szerelmes Shakespeare 1999-ben legyőzte az Oscaron a Ryan közlegény megmentését, Az őrület határánt, vagy épp Az élet szépet.

Field azonban valósággal összetört amikor megtudta, hogy A hálószobában a Miramaxhoz került. A cég vezetője ugyanis Harvey Weinstein volt. A MeeToo-mozgalmat kirobbantó, ma már elítélt szexuális ragadozónak számító producer viselt dolgai még nem voltak ugyan ismertek, de már akkor is hírhedt volt arról, hogy magának követeli a kreatív kontrollt és képes az alkotók engedélye nélkül újravágni filmeket. „A fürdőszobában sírtam. Felhívtam Tom Cruise-t és elmondtam neki, hogy valami szörnyű dolog történt. Ő erre azt felelte: »Így kell lejátszanod a dolgot. Hat hónapodba kerül majd, de legyőzöd őt. Csak tégy lépésről lépésre pontosan úgy, ahogy mondom«” – emlékezett vissza a rendező. Cruise korábban dolgozott már együtt Weinsteinnal, így ismerte szokásait. Azt tanácsolta Fieldnek, engedje meg, hogy a producer kénye-kedve szerint vágassa újra A hálószobábant, bízzon abban, hogy az új változat gyengén teljesít majd a tesztközönség előtt. Ezután Fieldnek csak annyi a dolga, hogy mutasson rá: a Sundance-en még imádták a filmet, épp ezért azt a verziót kell moziba küldeni.

Field végül megfogadta a tanácsát, és jól jött ki az egészből: A hálószobában költségvetése huszonötszörösét kereste meg a pénztáraknál és az év egyik legelismertebb filmjévé vált, amit öt Oscarra jelöltek, köztük a legjobb film díjára. Cruise személyének azonban ettől sokkal nagyobb hatása volt Field karrierjére. Együtt játszottak ugyanis Stanley Kubrick utolsó alkotásában, a Tágra zárt szemekben. Ekkoriban Field még csak kacérkodott a rendezéssel, mindössze néhány kisfilmen volt túl. Cruise viszont bátorította, hogy ne adja fel álmát, készítse el első játékfilmjét.

A hálószobábant 2006-ban az Apró titkok követte, melynek karrierje szintén nem volt fáklyásmenet. Összetett, borongós hangulatú, de kiváló dráma, melyben egy pár, egy szexuális ragadozó és egy kegyvesztett rendőr útjai kereszteződnek. A projektnek Robert Shaye, a New Line Cinema alapítója adott zöld utat, mire azonban a film elkészült, Shaye már nem volt a produkciós cégnél. Az új fejes, Toby Emmerich maga figyelmeztette a rendezőt, hogy vigye az Apró titkokat egy másik stúdióhoz, mert ő el fogja temetni a filmet – és így is tett. Gyakorlatilag nem kapott reklámot és normális forgalmazást: egyetlen előzetese jött ki hat héttel a premier előtt, azt is egyetlen mozi előtt játszották, internet híján alig találkoztak vele az emberek. Végül mindössze 42 vásznon mutatták be, és azután sem emeltek a számokon, hogy a filmet három Oscarra jelölték (az adaptált forgatókönyvek mellett két szereplőt, Kate Winsletet és Jackie Earle Haley-t nominálták). Sőt: a Golden Globe-on hiába kapott jelölést a legjobb film – dráma kategóriában, a díjátadón még klipet sem mutattak belőle, mivel a New Line Cinema direkt nem készült ilyennel. Field szerint végül maga Meryl Streep korteskedett az Apró titkok mellett, kiállva azért, hogy több moziban mutassák be.

A Tárral ilyen problémája már nem volt Fieldnek: a díjszezon egyik legerősebb indulójának számít, melyre a jelek szerint nem csak Oscar-jelölések, de díj, vagy egyenesen díjak várnak majd.

A Tár február 16-án érkezik a magyar mozikba.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.