Tom Cruise a világ mellett néha egy-egy karriert is megment

  • narancs.hu
  • 2023. január 23.

Mikrofilm

A színész szabadította ki a Tár rendezőjének első moziját Harvey Weinstein karmaiból.

Világok harca, A holnap határa, vagy épp a Mission: Impossible-sorozat – Tom Cruise-nak a világ megmentése már csuklóból jön, tavaly viszont egy ettől is nagyobb hőstettet vitt végbe: a Top Gun: Maverickkel a mozikat is sikerült kihúznia a csávából. Talán ennek köszönhető, hogy ma már nem kritizálják a színészt a szcientológiával kapcsolatban, és a kanapén ugráló balhé is a múlté: igazi Tom Cruise-reneszánszot élünk, ami egy Oscar-jelölésben, sőt, akár a Maverick Oscar-díjában is kicsúcsosodhat.

Most pedig egy új arc coming outolt Cruise-rajongóként: Todd Field, a színészből lett rendező, aki leginkább megosztó témájú, mély drámáiról ismert, melyek eddig három Oscar-jelölést hoztak neki. Legújabb filmje, a Tár pedig csak tovább növelheti elismerései számát: a zenés dráma egy Lydia Tár nevű, ellentmondásos komponistáról szól, akit Cate Blanchett alakít.

Field a Tár apropóján egy interjúban felidézte rendezői bemutatkozását és azt, hogyan mentette meg Cruise a karrierjét. Első filmje, a 2001-es A hálószobában egy New England-i család drámáját mutatja be, amely akkor bontakozik ki, mikor az egyetemista fiú elkezd egy sokkal idősebb nővel randizni. A mozi a függetlenfilmes Sundance filmfesztiválon mutatkozott be nagy sikerrel, ennek hatására pedig a Miramax vásárolta meg a jogokat. A produkciós cég egy időben hatalmas elismerésnek örvendett, hiszen tevékeny szerepet játszottak a 90-es években az amerikai függetlenfilmek felfutásában: olyan mozikat forgalmaztak, mint a Shop-stop, a Ponyvaregény, vagy épp a Sikoly. Különösen jók voltak abban, hogy Oscarig juttassák saját produkcióikat: máig az ő agresszív marketingkampányuknak tulajdonítják, hogy a Szerelmes Shakespeare 1999-ben legyőzte az Oscaron a Ryan közlegény megmentését, Az őrület határánt, vagy épp Az élet szépet.

Field azonban valósággal összetört amikor megtudta, hogy A hálószobában a Miramaxhoz került. A cég vezetője ugyanis Harvey Weinstein volt. A MeeToo-mozgalmat kirobbantó, ma már elítélt szexuális ragadozónak számító producer viselt dolgai még nem voltak ugyan ismertek, de már akkor is hírhedt volt arról, hogy magának követeli a kreatív kontrollt és képes az alkotók engedélye nélkül újravágni filmeket. „A fürdőszobában sírtam. Felhívtam Tom Cruise-t és elmondtam neki, hogy valami szörnyű dolog történt. Ő erre azt felelte: »Így kell lejátszanod a dolgot. Hat hónapodba kerül majd, de legyőzöd őt. Csak tégy lépésről lépésre pontosan úgy, ahogy mondom«” – emlékezett vissza a rendező. Cruise korábban dolgozott már együtt Weinsteinnal, így ismerte szokásait. Azt tanácsolta Fieldnek, engedje meg, hogy a producer kénye-kedve szerint vágassa újra A hálószobábant, bízzon abban, hogy az új változat gyengén teljesít majd a tesztközönség előtt. Ezután Fieldnek csak annyi a dolga, hogy mutasson rá: a Sundance-en még imádták a filmet, épp ezért azt a verziót kell moziba küldeni.

Field végül megfogadta a tanácsát, és jól jött ki az egészből: A hálószobában költségvetése huszonötszörösét kereste meg a pénztáraknál és az év egyik legelismertebb filmjévé vált, amit öt Oscarra jelöltek, köztük a legjobb film díjára. Cruise személyének azonban ettől sokkal nagyobb hatása volt Field karrierjére. Együtt játszottak ugyanis Stanley Kubrick utolsó alkotásában, a Tágra zárt szemekben. Ekkoriban Field még csak kacérkodott a rendezéssel, mindössze néhány kisfilmen volt túl. Cruise viszont bátorította, hogy ne adja fel álmát, készítse el első játékfilmjét.

A hálószobábant 2006-ban az Apró titkok követte, melynek karrierje szintén nem volt fáklyásmenet. Összetett, borongós hangulatú, de kiváló dráma, melyben egy pár, egy szexuális ragadozó és egy kegyvesztett rendőr útjai kereszteződnek. A projektnek Robert Shaye, a New Line Cinema alapítója adott zöld utat, mire azonban a film elkészült, Shaye már nem volt a produkciós cégnél. Az új fejes, Toby Emmerich maga figyelmeztette a rendezőt, hogy vigye az Apró titkokat egy másik stúdióhoz, mert ő el fogja temetni a filmet – és így is tett. Gyakorlatilag nem kapott reklámot és normális forgalmazást: egyetlen előzetese jött ki hat héttel a premier előtt, azt is egyetlen mozi előtt játszották, internet híján alig találkoztak vele az emberek. Végül mindössze 42 vásznon mutatták be, és azután sem emeltek a számokon, hogy a filmet három Oscarra jelölték (az adaptált forgatókönyvek mellett két szereplőt, Kate Winsletet és Jackie Earle Haley-t nominálták). Sőt: a Golden Globe-on hiába kapott jelölést a legjobb film – dráma kategóriában, a díjátadón még klipet sem mutattak belőle, mivel a New Line Cinema direkt nem készült ilyennel. Field szerint végül maga Meryl Streep korteskedett az Apró titkok mellett, kiállva azért, hogy több moziban mutassák be.

A Tárral ilyen problémája már nem volt Fieldnek: a díjszezon egyik legerősebb indulójának számít, melyre a jelek szerint nem csak Oscar-jelölések, de díj, vagy egyenesen díjak várnak majd.

A Tár február 16-án érkezik a magyar mozikba.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.