Úgy tűnik, visszavonul az egyik Coen-fivér

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 6.

Mikrofilm

Joel magában készít filmet, Ethannek pedig egyáltalán nem hiányzik a mozi a hírek szerint.

Ethan és Joel Coen talán a legismertebb rendezőpáros Hollywoodban: eddig 4 Oscar-díjat gyűjtöttek össze és olyan remekműveket készítettek együtt, mint a Fargo, A nagy Lebowski, a Nem vénnek való vidék vagy a Llewyn Davis világa. Utolsó filmjük a szintén remek Buster Scruggs balladája, amely 3 Oscar-jelölése ellenére hamar eltűnt a Netflix filmrengetegében, így legtöbben ma már inkább csak a mémjeit ismerik.

A western-antológia óta 3 év telt el, a következő Coen-filmet pedig a szeptemberi New York Film Festivalon tervezik bemutatni:

a The Tragedy of Macbeth egy modern, fekete-fehér Shakespeare-adaptáció Denzel Washington és Frances McDormand főszereplésével.

Az egyetlen bökkenő, hogy a Macbeth-filmet Joel a testvére nélkül készítette el. Korábban is előfordult már, hogy külön dolgoztak, még ha viszonylag ritkán is, nem hiába hívja őket mindenki Coen-fivéreknek. A hírek szerint azonban a jövőben várhatóan még több ilyen várható – egyikük ugyanis lehetséges, hogy abbahagyja a filmezést.

Mindezt Carter Burwell, Coenék házi zeneszerzője mondta el egy podcastadásban – több mozijuk mellett az ő nevéhez köthető a The Tragedy of Macbeth zenéje is.

Burwell szerint Ethan egyszerűen nem szeretne már többé filmeket készíteni

– nagyon boldognak tűnik ugyanis színházi egy egyéb, nem filmes projektjeivel.

Mint elmondta, Coenék rengeteg forgatókönyvet írtak közösen, ezek közül pedig számos meg nem valósult projekt akad még – azt azonban egyelőre még maguk a fivérek sem tudják, mihez kezdenek a Macbeth után: közösen vagy külön dolgoznak, de az is benne van a pakliban, hogy egyszerűen mindketten nyugdíjba vonulnak. „Ez egy csodálatosan kiszámíthatatlan iparág” – fogalmazott a zeneszerző.

Ethan Coen egyébként még 2019-ben lenyilatkozta, hogy egy ideig pihentetni akarja a filmezést, hogy színházi munkáira koncentrálhasson. Úgy fogalmazott: továbbra is tökéletesen elégedett a mozikészítéssel, azonban az egy nagyon technikai dolog, míg a színház sokkal folyékonyabb és törékenyebb művészet.

(Borítóképünkön Ethan és Joel Coen Javier Bardemmel 2007-ben)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.