Új filmügyi kormánybiztos: Miért ne lehetne Orbán Viktorról is filmet csinálni?

  • narancs.hu
  • 2019. november 11.

Mikrofilm

Andy Vajna utódja a hazai filmgyártásból hiányolja a saját, közép-európaiakra jellemző humort is.

Káel Csaba a hvg.hu-nak adott interjújában azt nyilatkozta, nem zárkózik el attól, hogy film készüljön Orbán Viktorról, bár válasza  szűkszavúra sikeredett, mint mondta, nem látja akadályát, hogy ez megtörténjen. Elmondta azt is, hogy a hazai filmgyártásból hiányolja a saját, közép-európaiakra jellemző humort is, és tisztában van azzal, hogy a legtöbb fiatal most már az okostelefonján vagy az okostévéjén nézi a tartalmakat, ezért azt is sejti, lesz vita az alkotókkal, mert mindenki azt szeretné, ha moziban menne le a filmje.

A magyar mozgóképgyartas jelenéről és jövőjéről pedig így gondolkozik:
“A Mézga családot 1969-ben kezdték csinálni, és azért volt zseniális, mert rólunk szólt, a mi húgunkról, a mi testvérünkről, a mi szomszédunkról, miközben tulajdonképpen egy science-fiction is volt, csak pestiesen elgondolva.”

Káel korábbi nyilatkozatában azt is kifejtette, hogy a fesztiválsikereknél nemesebb cél, hogy "minél több érdekes, az életünkről szóló film készüljön", szerinte hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy "Magyarországon milyen rengeteg élmény érheti az embert": valami történik Budapesten, Magyarországon, mutassuk be, milyen jó lenne benne élni, lelkendezett a kormánybiztos.

Kinevezéséről  korábban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azt nyilatkozta: "Káel Csaba alkalmas arra, hogy eleget tegyen a kormánybiztosi feladatok ellátásának a Müpa vezetése mellett is, és megfelelő válaszokat adjon azokra a kritikákra, amelyek például a történelmi filmek készítésének hiányával kapcsolatban merültek fel".

Az új filmügyi kormánybiztos, Andy Vajna utódja szeptember 1-je óta tölti be tisztségét, felettese Rogán Antal. Andy Vajna halála után azonban nem csak erre pozíciójára került új ember, a vezérigazgatói székből távozott Havas Ágnes, és az új vezetés lecserélte a magyar filmgyártás legfontosabb döntéshozó testületét. Arról, hogy pontosan mi történik a magyar filmgyártásban részletes cikket közöltünk lapunk print kiadásában:

Archívum

Alig tíz hónappal Andy Vajna halála után teljes rendszerváltás körvonalazódik a Filmalapnál: távozott Havas Ágnes, az új vezetés máris lecserélte a magyar filmgyártás legfontosabb döntéshozó testületét, a helyükre egy sci-fi-ponyvaíró és a Heti Válasz filmkritikusa is befutott.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.