Végre lesz magyar horrorfilm!

  • - gera -
  • 2018. január 11.

Mikrofilm

Készül még két romantikus komédia, de ki az, aki nem a horrorra kíváncsi!?

Új támogatásokról döntött a Magyar Nemzeti Filmalap, és a közleményből kiderül, hogy a Kölcsönlakás című színdarab megfilmesítésére újabb 10 millió forint gyártás-előkészítési támogatást szavazott meg a filmszakmai döntőbizottság.

Új filmet rendez a Poligamy és az eléggé félresikerült Coming out atyja, Orosz Dénes is, akinek Mimi munkacímmel készülő alkotásának előkészítését 10 millió forinttal támogatja a Filmalap. A hivatalos leírás szerint „a romantikus vígjáték története a mai harmincasok és a gyermekvállalás körül forog”.

Az igazán izgalmasnak viszont egyértelműen Bergendy Péter (Állítsátok meg Terézanyut!, A vizsga) új filmje tűnik, amelyről egyelőre keveset tudni, azt viszont igen, hogy horror lesz. A magyar mozikban szerencsére egyre inkább megjelenő (= végre egyre több, olykor igen jó külföldi horrort nézhetünk) zsáner legfőbb jellemzője pedig, hogy itthon alig foglalkoztak vele, gondban van az, aki magyar horrorfilmeket szeretne felsorolni az elmúlt évekből. Bergendy Post Mortem munkacímen készíti a filmjét, amit 5 millióval támogatott a Filmalap, ez nem nagy összeg (igaz, még csak gyártás-előkészítésre adták), így vélhetőleg kis költségvetésű horrorral lesz dolgunk. A sztori az első világháború után játszódik egy kis magyar faluban, ahol a temetetlen halottak visszajárnak kísérteni. A Post Mortem főhőse a halottfotós, aki segít a falubélieknek kideríteni, mi rejlik a természetfeletti jelenségek mögött.

A Filmalap honlapjára feltöltött dokumentumból az is kiderül, hogy Jules Verne nem megy a Holdra, mivel a döntőbizottság nem támogatta a Verne Gyula a Holdon nevű filmprojekt forgatókönyv-fejlesztését. De A kutya sem fog elkészülni, és az Ahogy lesz névre keresztelt munkát sem támogatta a bizottság. Azonban az is kisilabizálható, hogy a Tiszta szívvel rendezője, Till Attila Börtönanya címmel új filmet készít, a Filmalap pedig 1,5 milliót szavazott meg a forgatókönyv első változatának elkészítésére.

A Filmalap működéséről karácsonyi számunkban közöltünk nagy, összefoglaló cikket, ez itt olvasható:

Papa csak egy van – A Vajna-éra a magyar filmgyártásban

Andy Vajna kormánybiztosi kinevezése óta a Filmalap kapott hideget-meleget, és ha nehezen is indult a magyar film új korszaka, mostanra a díjak és a közönségsikerek mintha minden kételyt lesöpörtek volna. Eljött az új aranykor? Ha igen, miért frusztráltak a filmesek? A Vajna-rendszer mélyére néztünk.

Kövesse a Magyar Narancs filmes blogját, a Mikrofilmet, amely rendszeresen új tartalommal jelentkezik. Ajánlók, előzetesek, toplisták, és még sok minden más a Mikrofilmen!

 



Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.