Volt náci, hazug politikus, ENSZ-főtitkár és osztrák köztársasági elnök

  • narancs.hu
  • 2019. március 7.

Mikrofilm

Kurt Waldheim két háborús évet is kifelejtett az önéletrajzából - dokumentumfilm készült a náci múltú egykori osztrák köztársasági elnökről.

Hogy ki volt Kurt Waldheim? Nos, Herr Waldheim osztrák politikus volt, többek között külügyminiszter, ENSZ-főtitkár, majd 1986-tól 1992-ig Ausztria köztársasági elnöke, aki - mint azt a bécsi magazin, a Profil megírta róla -, két évet "kifelejtett" az önéletrajzából. A náci múltjáról, háborús tevékenységéről, hogy, hogy nem, elmulasztott szót ejteni.

false

"Waldheim – nem! Waldheim – nem!” – skandálta a tömeg Bécs központjában 1986-ban, de Waldheimet náci múltja ellenére megválasztották köztársasági elnöknek. Mégsem volt hiába a nemzetközivé duzzadt felháborodás, a Waldheim-ügy hatására a nagy össznépi hazugság, miszerint Ausztria csupán a nácik első áldozata volt, idővel átadta helyét a múlttal való szembenézésnek.

Ruth Beckermann aktivistaként a kamerájával követte és dokumentálta a '86-os eseményeket, több mint 30 év elteltével pedig a saját anyagaiból és archív felvételekből elkészítette a Jó estét, Mr. Waldheim című dokumentumfilmet, amely nagy sikert aratott a közönség és a kritikusok körében. Elnyerte a 2018-as Berlinale legjobb dokumentumfilmjének járó díjat és az Osztrák Filmdíjat is.

"Amikor újranéztem a 30 évvel ezelőtt felvett anyagokat, sokkot kaptam. Tényleg elfelejtettem, hogy a populista politikusok milyen könnyen egymásnak ugraszthatják az embereket? Filmemben megkísérlem elemezni, mi is történt akkor, hiszen túl sok elem köszön vissza napjainkban Trump, Kurz és Strache, és a többi populista politikus tevékenysége által" - nyilatkozta a rendező.

A Jó estét, Mr. Waldheim csütörtöktől látható a mozikban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.