Öt ok, amiért mégsem akkora siker Orbánnak a múlt heti EU-s alku

Narancsblog

Kevés beleszólása volt a vezetők kiválasztásába, és közel sem biztos, hogy jól jár velük.

Múlt kedden egy maratoni ülés után az uniós állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács megnevezte jelöltjeit a vezető EU-s posztokra. Az Európai Bizottság elnökének a német konzervatív Ursula von der Leyent javasolták, külügyi főképviselőnek a spanyol szocialista Josep Borrellt; az Európai Tanács következő elnökévé a leköszönő belga miniszterelnököt, Charles Michelt választották, az Európai Központi Bank vezetőjévé pedig a francia Christine Lagarde-ot.

Ursula von der Leyen - A kiválasztott

Ursula von der Leyen - A kiválasztott

Fotó: Patrick Seeger / MTI/EPA

Hogy bizottsági elnök legyen, von der Leyent még az Európai Parlamentnek is meg kell választania. Erről várhatóan jövő kedden szavaznak, és nem garantált, hogy meglesz a szükséges abszolút többség, mivel a szocialista és a zöld frakció egyelőre vonakodik támogatni a német védelmi minisztert. Fő kifogásuk, hogy a Tanács figyelmen kívül hagyta az úgynevezett Spitzenkandidat-rendszert, melynek értelmében az egyik frakció csúcsjelöltjének – a néppárti Manfred Webernek vagy a szocialista Frans Timmermansnak, esetleg a liberális Margrethe Vestagernek – kellett volna kapnia a csúcspozíciót.

Ha a Parlament leszavazza von der Leyent, az az egész Tanács számára komoly vereség lesz.Orbán Viktor viszont már a múlt heti alkunak sem örülhet felhőtlenül, noha nagy magyar győzelemként igyekszik beállítani azt. Öt ponttal árnyaljuk a sikerpropagandát.

1. Nem Orbán buktatta meg Webert.

Orbán fő állítása, hogy az ő, illetve a V4-ek ellenállása miatt nem lesz bizottsági elnök Manfred Weberből. A bajor politikus az EPP (Európai Néppárt) csúcsjelöltje volt, és sokáig Orbán támogatását is élvezte. Tavasszal azonban a magyar miniszterelnök kihátrált mögüle, miután Weber is keményebb hangot ütött meg Orbánnal szemben, például feltételeket szabott a Fidesz néppárti tagságának fenntartásához.

Ursula von der Leyen és Manfred Weber

Ursula von der Leyen és Manfred Weber

Fotó: MTI/AP

Valójában Weber ambícióinak már a májusi EP-választás előtt sem adtak sok esélyt, elsősorban azért nem, mert tudni lehetett, hogy Emmanuel Macron ellenzi a jelölését. Hiába lett az EPP-é a legnagyobb frakció, Weber mögött a Parlamentben sem állt össze a szükséges többség, az Európai Tanács pedig a múlt héten már nem is számolt vele: a június 20-21. ülésen egyértelművé vált, hogy a liberális és szocialista vezetők nem támogatják. Két fő érvet hoztak fel ellene: hogy nincs kormányzati tapasztalata, és hogy túl elnéző volt Orbánnal. Az tehát, hogy a magyar miniszterelnök szembefordult vele, inkább javította Weber pozícióját, de végül ez is kevésnek bizonyult.

2. Nem Orbán buktatta meg Timmermanst.

Kormányzati szereplők Frans Timmermans jelöltségének megcsáklyázását is a V4-ekhez vagy személyesen Orbán Viktorhoz kötik. Miután Weber esélyei végleg elszálltak, a bajor politikus Angela Merkellel, a német CDU-CSU vezetőivel és Joseph Daul néppárti elnökkel egyezett meg egy alternatív tervben: a bizottsági elnöki posztot átengedik a szocialisták csúcsjelöltjének, Timmermansnak, cserébe Weber lesz az Európai Parlament elnöke, ráadásul nem is egy, hanem rögtön két ciklusra, összesen öt évre.

Timmermans szomorú

Timmermans szomorú

Fotó: Virginia Mayo / MTI

Az ötletet a június 29-i G20 találkozón Macron is megvette, és a vezető szocialista miniszterelnökök is beálltak mögé. A V4-ek még Olaszországgal együtt is kevesek lettek volna egy blokkoló kisebbség kialakításához – a döntő tényező Timmermans bukásában az volt, hogy a néppárti miniszterelnökök nem fogadták el a legfontosabb pozíció átengedését a szocialistáknak. A beszámolók szerint a június 30-án kezdődő tanácsülés előtti néppárti találkozón szinte egy emberként lázadtak fel Merkel paktuma ellen. Orbánt erre a meetingre a Fidesz néppárti felfüggesztése miatt nem engedték oda, így csak levélben tudta kifejezni ellenérzéseit Joseph Daulnak. Megkockáztathatjuk, hogy nem ez süllyesztette el Timmermans álmait.

3. Nem ő javasolta von der Leyent.

Kovács Zoltán nemzetközi kormányszóvivő a Twitteren azt állította, hogy a von der Leyen jelöltségét is tartalmazó csomagot a V4-ek „tették le az asztalra”, ezután fogadta el azt a többi kormányfő.

Bár a tanácsülések jellegéből fakadóan a pontos menetrendről kevés biztosat tudunk, ez a forgatókönyv a sajtóbeszámolókban egyáltalán nem szerepel. A legtöbb forrás inkább úgy emlékszik, hogy von der Leyen neve korábban is terítéken volt, de nem bizottsági elnökként, hanem külügyi főképviselőként. Miután a Timmermans-terv nem jött össze, Macron vetette fel az új megoldást, von der Leyen személyében ugyanis egy olyan Merkel-szövetségest látott, aki az ő európai integrációt erősíteni kívánó elképzeléseihez is passzol. Bónuszként Macron egy franciát is odasegített az Európai Központi Bank élére.

4. Nem lesz Orbán-barát vezetése az EU-nak.

Bár Weber vagy Timmermans jelölése kommunikációs szempontból nehezebben kezelhető helyzet lett volna Orbánnak, nem igazán látszik, hogy Ursula von der Leyennel miért járna jobban, mint velük. A német védelmi miniszter nyilatkozatai alapján az Európai Egyesült Államok híve, fontosnak tartja a jogállamiság és az emberi jogok globális védelmét, és hű támogatója volt Merkel menekültpolitikájának. A múlt heti alkunak ráadásul része az is, hogy Timmermans és Margrethe Vestager alelnöki minőségben tagja lesz a következő Bizottságnak – ha Timmermans esetleg megint megkapja a jogállamisági ügyeket, Orbán aligha számíthat rá, hogy engedékenyebb lesz, mint a Juncker-bizottság idején.

V4-es vezetők az Európai Tanács ülésén

V4-es vezetők az Európai Tanács ülésén

Fotó: Szecsődi Balázs / MTI

 

Lényeges elem továbbá, hogy a vezetők közé a várakozásokkal ellentétben egy kelet-közép-európai politikus sem került, a legalább migrációs kérdésekben Orbánhoz viszonylag közel álló Donald Tuskot pedig a liberális Michel váltja az Európai Tanács élén.

5. A fontos dolgok talán nem is a Bizottságban dőlnek el.

A következő Bizottságnak a kötelezettségszegési eljárásokban vagy az uniós pénzek felhasználásának ellenőrzésekor lényeges szerepe lesz Magyarországon. Ugyanakkor az Orbán-kormány és az EU viszonyát meghatározó legfontosabb kérdésekben már a jelenlegi, Juncker által vezetett Bizottság lefektette az alapokat: tavaly javaslatot tettek a következő hétéves költségvetésre és a kifizetések jogállami feltételekhez kötésére, illetve még jóval korábban az uniós menekültügyi rendszer reformjára.

Ezek a jogszabályok a Parlament és a Tanács által nyerhetik el végleges formájukat, e frontokon pedig az EP-választások eredménye nem kedvezett a magyar miniszterelnöknek. A szélsőjobboldal továbbra is megosztott és alig erősödött, a Néppárt hiába maradt a legnagyobb frakció, kisebbségbe került az úgynevezett „pro-európai koalíción” belül, a Fidesz tagsága pedig amúgy is megkérdőjeleződött az EPP-ben. Persze ahhoz, hogy fellépjenek az illiberális vezetők ellen, az EU iránt elkötelezett politikai erőknek a tisztújítás során látottnál nagyobb összetartást kellene mutatniuk.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.