A hét szájhőse: Giró-Szász András

  • narancsblog
  • 2012. december 14.

Narancsblog

Nincsen abban semmi meglepő, inkább merőben logikus, hogy egy ilyen teljesítményű kormány szóvivője napról napra egy országot vihogásra és/vagy köpködésre késztető sületlenségeket állít. Giró-Szász András az elmúlt hónapok során hol azzal jött, hogy az IMF-tárgyalások csúszásának oka nem más, mint a túl jó számaink, hol meg arról ízetlenkedett, hogy egy bankárnak aligha van joga a demokráciáról beszélni, vagy épp, hogy a KSH adatait a foglalkoztatásról a kormány elemein kívül az ország egyetlen szakembere, még a Kereskedelmi és Iparkamara munkatársai sem érthetik. A megalázóan alacsony fizetésük miatt háborgó pedagógusoknak pedig azt üzente, hogy talán nem most kéne konyakot kirendelni, mikor épp a válság bús tengerén hánykódik országunk hajója.

Ezt üzente, mert így idomították be gazdái, az ország aktuális vezetői, akik pontosan ezen a morális színvonalon viszonyulnak hazánk minden egyes problémájához és azokhoz a társadalmi rétegekhez, amelyek Simicska Lajos szintje alatt élnek. Ezért fontos kiemelni, hogy az alább taglalt két eset távolról sem csupán Giró-Szász jelleméről szól – noha kétségtelenül tovább árnyalja az arról eddig megalkotott képünket is.

A kormányszóvivő kedden válaszolt a Népszava írásos kérdésére. Lengyel Tibor, a lap újságírója arra volt kíváncsi, idén vajon kapnak-e jutalmat, prémiumot az Orbán-kormány tagjai ez évi teljesítményükért. Giró-Szász (a kívánt adatokat még nem közlő) válaszában arra kérte az újságírót, hogy küldje el neki a 2002–2010 közötti kormánytagok, miniszterek, államtitkárok jutalmazásait, hiszen „Ön már akkor is neves újságíróként dolgozott, így, gondolom, abban az időszakban is készített hasonló összeállítást". Szerdán pedig a felsőoktatás szétrombolása ellen tüntetőknek kedveskedett azzal a megállapítással, miszerint olyanok tüntetnek, akiket az intézkedések nem is érintenek, majd hozzátette, ő olyan hallgatói önkormányzati vezetőről is tud, aki 12 éve koptatja az egyetem padjait.

Noha érdemes rögzíteni a tényt, hogy Giró-Szász megsértette mindazokat, akik képesek felfogni, mit jelent (és miért fontos) a társadalmi szolidaritás, a lényeg ezúttal nem itt van. Hanem abban, ami a két közlést a megszólaló személyén túl összeköti.

Az adatközlésre felkért és a diákokhoz beszélő kormányszóvivő ugyanis mindkét esetben helyénvalónak látta, hogy személyes adatok felhasználásával rúgjon bele azokba, akik a hatalom ellen tüntetni vagy hozzá kérdést feltenni merészelnek ebben az országban. Miért tud arról Giró-Szász, hogy bizonyos diákok mióta járnak egyetemre, és miért érdekes egy közérdekű adat megtudakolásánál, hogy ki is az, aki a számokat kikéri? Az országot kizárólag alattvalókra és ellenségekre felosztó kormány üzenete mindenkinek világos lehet: ha pattogni mersz, utánad megyünk. És ha ez a gengsztertempó nem is újdonság a Fidesz hatalmi gyakorlatában, a nyíltsága azért még nem kevésbé gyomorforgató. De ezt az émelyítő érzést most legalább sok olyan honfitársunk is megismeri, aki 2014-ben lesz első választó. Amikor végre nem csak Giró-Szászt lehet majd elküldeni a legmegfelelőbb helyre – hisz nem ő itt a fej, amelytől csúful bűzlik a hal.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”