A napnál is világosabb, hogy a Fidesz csúnyán átverte az embereket, mégsem sodorja el a kormányt a népharag

  • narancs.hu
  • 2018. február 17.

Narancsblog

Pedig nincs sok nagyobb pofátlanság a rezsicsökkentéses kamunál.

Az utóbbi években mi is többször igyekeztünk rávilágítani arra, hogy mekkora szédítés a Fidesz korábbi választási csodafegyvere, a rezsicsökkentés. Ezt egy korábbi interjúnkban Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egykori energetikáért felelős helyettes államtitkára is elmagyarázta, aki kiemelte, hogy a hazai rögzített gázár már jóval felette jár annak, mint amennyiért az manapság beszerezhető, így a rezsicsökkentés miatt magasabbak a lakossági fogyasztói árak, de a kormány mégsem akarja mérsékelni az árakat.

Az ezen a héten történtek a korábbiaknál is jobban bemutatták, hogy tényleg évek óta a szemünkbe hazudik a Fidesz, mi több, a pénztárcánkkal játszik, hiszen az állam kifizetteti velünk a magasabb rezsiszámlát akkor, amikor az már régóta lehetne sokkal olcsóbb is. Néhány napja kiderült, hogy a lakossági egyetemes földgázáraknak jelentősen alákínált az E.On Hungária: évente legalább 13 ezer forinttal, azaz havonta több mint ezer forinttal alacsonyabb számlát ígért, mint amennyit az állami NKM Földgázszolgáltató Zrt.-nél kell fizetni. Erre a magyar kormánynak két reakciója lehetett volna: vagy csendben maradnak, vagy kiállnak, és azt mondják, hogy döntöttek, végre a piaci árakhoz igazítják a számlákat, így nem kell átmenni a gonosz multihoz, zsákban hozza a Fidesz is az olcsóbb meleget. De nem ez történt.

Főnök, tényleg azt mondjam, hogy még mindig olcsóbb?

Főnök! Tényleg azt mondjam, hogy még mindig olcsóbb?

Fotó: Németh Dániel

Kedden Németh Szilárd azt üzente az E.On Hungáriának, ha tényleg olcsóbban adják a gázt, mint az állami szolgáltató, akkor véssék jól az eszükbe: ezzel beavatkoznak a magyar országgyűlési választásokba. A rezsihuszárnak ennyi pattant ki az agyából, vagyis még annyi, hogy szerinte a cég „kicsit fogja vissza az agarakat”, és hogy ez megint a gaz és gonosz Brüsszel műve.

Majd szerdán hivatalosan is kiderült, hogy mennyit veszített minden magyar háztartás a rezsicsökkentéssel. Miután a szocialista Tóth Bertalan kiperelte az azokat igazoló számlákat a Magyar Földgáz-kereskedőtől, közölte: szerinte már 2013-2014-ben is buktak valamennyit a fogyasztók a túl magasan tartott állami tarifán, viszont azóta az olaj- és a gázárak jelentősen csökkentek, így még rosszabbul járt a lakosság a rezsicsökkentett hatósági árral. A politikus számszerűsítette is a folyamatot: 2013 és 2017 között egy háztartás átlagosan 70 ezer forinttal kevesebbet fizetett volna, ha az állam hagyja érvényesülni a piaci folyamatokat.

Tehát minimum 70 ezerrel nyúlt le az állam minden magyar háztartást úgy, hogy közben elvárták, mindenki tapsoljon a rezsicsökkentésnek és Orbán Viktornak. Ebből a háztartásonkénti 70 ezerből is jut többek között "Mészáros Lőrinc" vállalkozásainak, jut az épülő stadionok talapzatába, Tiborcz István és Orbán Ráhel saját lábon állására és a sorosellenes plakátokra. És a magyarok rendületlenül fizetik tovább a Fidesz miatt magasabb számlákat, a kormánypárt pedig öles léptekkel halad az újabb négyéves hatalom megszerzése felé.

„Nagy szemfényvesztés"

A paksi bővítés után nőni fog a villamos energia ára, és általában is drágulnak az energiahordozók, ami a hazai piaci verseny kiiktatásának a következménye. A NER oligarchiái megtalálják a számításukat, a propaganda pedig tovább kábítja a lakosságot a rezsiharc fantasztikus eredményeivel.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.