A napnál is világosabb, hogy a Fidesz csúnyán átverte az embereket, mégsem sodorja el a kormányt a népharag

  • narancs.hu
  • 2018. február 17.

Narancsblog

Pedig nincs sok nagyobb pofátlanság a rezsicsökkentéses kamunál.

Az utóbbi években mi is többször igyekeztünk rávilágítani arra, hogy mekkora szédítés a Fidesz korábbi választási csodafegyvere, a rezsicsökkentés. Ezt egy korábbi interjúnkban Holoda Attila, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium egykori energetikáért felelős helyettes államtitkára is elmagyarázta, aki kiemelte, hogy a hazai rögzített gázár már jóval felette jár annak, mint amennyiért az manapság beszerezhető, így a rezsicsökkentés miatt magasabbak a lakossági fogyasztói árak, de a kormány mégsem akarja mérsékelni az árakat.

Az ezen a héten történtek a korábbiaknál is jobban bemutatták, hogy tényleg évek óta a szemünkbe hazudik a Fidesz, mi több, a pénztárcánkkal játszik, hiszen az állam kifizetteti velünk a magasabb rezsiszámlát akkor, amikor az már régóta lehetne sokkal olcsóbb is. Néhány napja kiderült, hogy a lakossági egyetemes földgázáraknak jelentősen alákínált az E.On Hungária: évente legalább 13 ezer forinttal, azaz havonta több mint ezer forinttal alacsonyabb számlát ígért, mint amennyit az állami NKM Földgázszolgáltató Zrt.-nél kell fizetni. Erre a magyar kormánynak két reakciója lehetett volna: vagy csendben maradnak, vagy kiállnak, és azt mondják, hogy döntöttek, végre a piaci árakhoz igazítják a számlákat, így nem kell átmenni a gonosz multihoz, zsákban hozza a Fidesz is az olcsóbb meleget. De nem ez történt.

Főnök, tényleg azt mondjam, hogy még mindig olcsóbb?

Főnök! Tényleg azt mondjam, hogy még mindig olcsóbb?

Fotó: Németh Dániel

Kedden Németh Szilárd azt üzente az E.On Hungáriának, ha tényleg olcsóbban adják a gázt, mint az állami szolgáltató, akkor véssék jól az eszükbe: ezzel beavatkoznak a magyar országgyűlési választásokba. A rezsihuszárnak ennyi pattant ki az agyából, vagyis még annyi, hogy szerinte a cég „kicsit fogja vissza az agarakat”, és hogy ez megint a gaz és gonosz Brüsszel műve.

Majd szerdán hivatalosan is kiderült, hogy mennyit veszített minden magyar háztartás a rezsicsökkentéssel. Miután a szocialista Tóth Bertalan kiperelte az azokat igazoló számlákat a Magyar Földgáz-kereskedőtől, közölte: szerinte már 2013-2014-ben is buktak valamennyit a fogyasztók a túl magasan tartott állami tarifán, viszont azóta az olaj- és a gázárak jelentősen csökkentek, így még rosszabbul járt a lakosság a rezsicsökkentett hatósági árral. A politikus számszerűsítette is a folyamatot: 2013 és 2017 között egy háztartás átlagosan 70 ezer forinttal kevesebbet fizetett volna, ha az állam hagyja érvényesülni a piaci folyamatokat.

Tehát minimum 70 ezerrel nyúlt le az állam minden magyar háztartást úgy, hogy közben elvárták, mindenki tapsoljon a rezsicsökkentésnek és Orbán Viktornak. Ebből a háztartásonkénti 70 ezerből is jut többek között "Mészáros Lőrinc" vállalkozásainak, jut az épülő stadionok talapzatába, Tiborcz István és Orbán Ráhel saját lábon állására és a sorosellenes plakátokra. És a magyarok rendületlenül fizetik tovább a Fidesz miatt magasabb számlákat, a kormánypárt pedig öles léptekkel halad az újabb négyéves hatalom megszerzése felé.

„Nagy szemfényvesztés"

A paksi bővítés után nőni fog a villamos energia ára, és általában is drágulnak az energiahordozók, ami a hazai piaci verseny kiiktatásának a következménye. A NER oligarchiái megtalálják a számításukat, a propaganda pedig tovább kábítja a lakosságot a rezsiharc fantasztikus eredményeivel.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.