Ezt megint elmérte: össztűz zúdul Orbánra, hívei hátrálnak

  • narancs.hu
  • 2015. május 9.

Narancsblog

Előre megfontolt aljas hazugságaiból (bocsánat: kommunikációs húzásaiból), mint amilyen a halálbüntetés előrángatása, kikeveredni már nem tud, csak jobban belegabalyodni. Narancsblog!

Orbán Viktor a múlt kedden egy spontán köztévés kérdésre azt találta mondani, hogy a halálbüntetés kérdését „Magyarországon napirenden kell tartanunk”. A kijelentés, mint az várható volt – és mint azt a kormányzati spin kétségkívül remélte is – nagy visszhangot keltett bel- és külföldön. Persze, már az első pillanatban mérföldekről szaglott az egész mögött meghúzódó úgynevezett stratégia: a kormányfő bedobja a halálbüntetés-témát, mire az „emberek véleményét” magáévá tévő Orbán Viktorra össztűz zúdul a hazai baloldal és a dolgainkba feszt beavatkozó Nyugat (az idegenek) felől.

false

A mostani válságos belpolitikai időkben – sorozatos vereségek az időközi választásokon, a vártnál jóval több elégedetlenkedő a devizaelszámolások miatt, láthatóvá vált komoly feszültségek a táboron belül, zuhanó népszerűség – egy ilyen szituáció kész főnyeremény a számára. Ráadásul ezzel a lépéssel Vona Gáborékat is bemattolja a fineszes miniszterelnök (és tanácsadói köre), hiszen a szélsőjobb Orbán után kényszerül majd kullogni; nem is tehet mást, elvégre mégiscsak a Jobbik politikai programjának egyik lényeges pontjáról van szó – vélhette a kormányzati agytröszt.

Rogán nem kérdezte meg

Csak hát, mint az utóbbi hónapokban majd’ mindent, a Fidesz ezt is jócskán elmérte. Például azért, mert az unióban a kelleténél is nagyobbat szólt az egész; ott ugyanis alapelvekkel – márpedig a halálbüntetés vissza nem állíthatósága az európai közösség egyik fundamentuma – napi politikai érdekek diktálta cinikus számításból nem szokás szórakozni. Orbánt a politikai szélhámoskodása miatt legott tetemre hívták, a Fidesz pedig defenzívába szorult, és, ahogyan ez ilyenkor szokásuk nekik, elkezdtek összevissza beszélni. Lázár János a sajtótájékoztatóján előbb azt mondta, hogy az emberek véleményét köteles meghallgatnia a kormánynak (és ők halálbüntetést akarnak), majd néhány perccel később azzal jött, hogy nem ismerheti 8 millió ember véleményét (ezért kell beszélni a témáról). Több kormányzati megszólaló is sietve nyilatkozott, hogy Orbán „nem akarja visszaállítani” a halálbüntetést. Rogán Antal okfejtése szerint a halálbüntetés eltörléséről a nép megkérdezése nélkül, a nép választott képviselőinek megkerülésével döntött az Alkotmánybíróság, ezért időszerű a kérdés újbóli „megvitatása”. Domány András újságíró erre pillanatok alatt kiderítette, hogy az Országgyűlés 2004. február 16-án szavazott az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló 1950-es Római Egyezmény tizenharmadik, „a halálbüntetés minden körülmények között történő eltörlésére vonatkozó jegyzőkönyvének kihirdetéséről”, elsöprő többséggel, köztük a Fidesz-frakció nagy részének, így Rogán képviselőnek az igen szavazatával is támogatva azt.

Be kell vezetni a halálbüntetést

Amikor pedig a kormányzat a „közbeszéd tematizálásában” újabb fájlt nyitva műmájer sértettséggel arról hadovált, hogy az európai közösség nem tagadhatja meg Magyarországtól a vitatkozásnak, ennek a demokratikus alapértéknek a szabadságát, seperc alatt a Fidesz orrára húzta boldog-boldogtalan, hogy az nem vita, amikor előre tudjuk a „megbeszélés” végeredményét. (Az „nemzeti konzultáció”, de ez most mellékszál – azaz mégsem, mert az ügymenet jelenlegi iránya erősen egy halálbüntetéses konzultáció felé mutat.) Márpedig tudjuk a végeredményt: az uniós tagság fölmondása nélkül a halálbüntetést nem vezethetnénk vissza a magyar jogrendszerbe. A tagságot pedig Orbánék szabadságharcos retorikájuk ellenére sem mondják föl. (Persze, kevésbé az európai értékközösség büszke vállalása miatt nem, sokkal inkább a hazánkba – és tekintélyes mennyiségben fideszes és Fidesz-közeli zsebekbe – áramló uniós támogatások miatt nem.)

false


A koalíciós partner KDNP kijelentette, hogy elvi okokból nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását. Az elmúlt napok verbális ámokfutása továbbá jó néhány Fidesz-frakciótagnak is sok volt, és egyre-másra olvashattunk a sajtóban arról, hogy közülük is többen nem értenek egyet Orbán újabb gondolatkísérletével. Orbánt egyébiránt, mint már említettük, kezdetben azzal védték Lázárék, hogy ő csupán annyit vetett föl, hogy beszélni kell a kérdésről; és merő rosszindulat a miniszterelnök szavait a halálbüntetés szorgalmazásaként értelmezni. Márpedig a kabinet szerint a Guardian című brit lap így járt el, de meg is nézhette magát, mert Kovács Zoltán kormányszóvivő olvasói levélben reagált az írásra, enyhe megbántottsággal. Csakhogy végül – szokásos péntek reggeli, rádiós interjúnak álcázott eligazításán – maga a nagyfőnök tette világossá: ha a törvénytisztelő, ártatlan emberek megvédése „másképp nem lehetséges”, akkor be kell vezetni a halálbüntetést.

Majd’ mindent megtagadott és majd’ mindenkit átvert

Egyfelől tehát a közbeszéd ilyetén „tematizálása” körül teljes a kormányzati káosz. Másfelől meg, mint oly sok esetben bebizonyosodott már – a nacionalista kultúrpolitikától kezdve a cigányok szegregációján át az idegenellenes hisztériáig –, a Fidesz nem tud hitelesebb Jobbik lenni a Jobbiknál. A Jobbik-program megvalósításával nem a széljobb szavazótáborát „domesztikálja” (ez a domesztikálás amúgy masszív tévhite a honi „mérsékelt” jobboldalnak Antall doktor óta), hanem a szélsőjobb pártot erősíti. Különben is, miért hinnének neki a Jobbik szimpatizánsai? Orbán az elmúlt másfél évtizedben majd’ mindent megtagadott és majd’ mindenkit átvert már. Lassan nincs is kit szédítenie. Ezért van az is, hogy előre megfontolt aljas hazugságaiból (bocsánat: „kommunikációs húzásaiból”), mint amilyen a xenofóbia felszítása vagy a halálbüntetés előráncigálása, kikeveredni már nem is tud, csak még jobban belegabalyodni. Nemcsak magára (azt bánja a rosseb), hanem az egész országra szégyent hozva, és az egész országnak kárt okozva.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.