Ha ezeket a törvénymódosításokat elfogadná a Fidesz, akkor becsődölne Mészáros Lőrinc

  • narancs.hu
  • 2017. április 29.

Narancsblog

És a politikusok többsége is elkezdhetne izgulni.

Négy törvénymódosító javaslatot nyújt be az LMP egyebek közt azért, hogy ne „néhány kiválasztott oligarcha” kapja meg a közpénzek jelentős részét. Heltai László, a párt gazdaságpolitikai szakszóvivője szombaton mutatta be az egyébként egyáltalán nem új elképzeléseket, amelyekről már most kijelenthető: a fideszes többség miatt a kukában landolnak majd. Mindenesetre érdemes elszörnyülködni azon, mi lenne, ha ezek az ajánlások a hazai joggyakorlat részei lennének.

Az LMP egyik felvetése az, hogy a köztéri plakátokkal kapcsolatos törvény módosításaként megtiltanák az állami vállalatok és szervek reklámjait. Vagyis: sok más mellett a Ripost, az Origo, a 888 vagy éppen a Mészáros Lőrincékhez került megyei lapok becsődölnének, leállna az ész nélküli kormánypropaganda, és lehet, hogy valódi híreket kellene közölni. Agyrém!

A párt szükségesnek tartja az azonnali, kötelező és évenkénti vagyonosodási vizsgálat bevezetését a politikusoknál, állami vezetőknél és mindenkinél, aki közpénzekről dönt. Ezek után még az is megtörténhetne, hogy a politikusoknak a tényleges vagyoni helyzetüket kellene feltüntetni a vagyonnyilatkozatukban, és talán az is kiderülne, hogy a jelenlegi miniszterelnöknek papíron miért csak 742 ezer forintnyi megtakarítása van. Ezt ugye senki se gondolja komolyan?

A harmadik javaslat a közbeszerzések átalakítására vonatkozik: ténylegesen szakmai szempontok alapján dőljön el, kik lehetnek a befutók. Nem úgy, mint most, amikor a közbeszerzések felénél nincs verseny, „egy szerelő jelentkezik csak”, és nagyon gyakoriak a meghívásos pályázatok. Képzeljük csak el, hogy Mészáros Lőrincnek versenyeznie kellene valódi, a piaci eredményeik jóvoltából gyarapodó vállalkozásokkal úgy, hogy a felcsúti milliárdosnak nem lenne politikai hátszele! Na ne, mi lenne ezután Orb…, hoppá, bocsánat, Mészáros Lőrinc vagyonával!

Az LMP negyedik törvényjavaslata alapján betiltanák, hogy az állam offshore céggel szerződést kössön, offshore hátterű cégnek közpénzt juttasson. Egyes fideszes körök rémálma lenne ez az újítás, Andy Vajna keresztet vetne, hogy még a törvénymódosítás előtt nyerte el az állami kaszinókoncessziókat kétes hátterű érdekeltségeivel. Ezt már csak Vajna Tímea boldogulása miatt sem akarhatjuk.

Nyilván az LMP is tudja, hogy ezek a javaslatok még addig se fognak eljutni, hogy a Gazdasági Bizottság tárgysorozatba vegye őket, és az Országgyűlés szavazhasson róla. De azért arra jók, hogy elmerenghessünk a tisztességes kormányzás mibenlétéről.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.