Miközben Orbánt lekötötte a féktelen sorosozás, néhány bíró alaposan betett neki

  • narancs.hu
  • 2017. április 29.

Narancsblog

Ha ez így megy tovább, könnyen a miniszterelnök torkán akadhat a szotyi.

Régóta megy a huzavona azon, hogy a fideszes politikusok kedvenc terepévé vált focicsapatokhoz – és a többi látványsportág klubjaihoz – juttatott tao-források közpénznek minősülnek-e. A kormány szerint persze nem: „mesterien” érvelnek, mondván, az adójuk egy részét felkínáló cégek nem fizetik be az államkaszába a pénzt, hanem egyből a kluboknak címezik, így az nem közpénz.

Azok a százmilliárdok, amelyek kiesnek az államkasszából, sok helyen gyakorlatilag komolyabb ellenőrzések nélkül folynak el sporttámogatás címén. Nyilván az sem a véletlen műve, hogy a legtöbb tao-forrás az Orbán Viktor alapította Puskás Akadémiához kerül. Lenne is nagy megdöbbenés, ha kiderülne, mire költötték azt a 16 milliárd forintot, amelyet a társasági adókedvezmény jóvoltából a cégek felajánlottak Felcsútra. Márpedig a bíróság – a DK sikertelen adatigénylése után indított perben – kimondta, ráadásul már másodfokon is, hogy ki kell adni a szerződések egy részét – ám erre az akadémia nem hajlandó, inkább törvényt sértenek. Valamiért nagyon félnek attól, hogy el kell számolniuk a pénzzel. (A DK elnökségi tagja, Földi Judit a felcsúti peren felbuzdulva további 33 egyesületet perelt be.)

false

 

Fotó: MTI

 

Ezen a héten egy másik, a miniszterelnök szívéhez szintén közel álló egyesület, a Videoton is alulmaradt a bíróságon, és bár még csak első fokon, de a bíró itt is kimondta: ki kell adni a tao-pénzből finanszírozott beszerzések és beruházások elszámolásait, szerződéseit. Csütörtökön a Ferencváros is hasonlóképp járt, Kubatov Gábor gárdája szintén kezdheti fénymásolni a szerződéseket.

A kormányközeli üzletemberhez, Garancsi Istvánhoz tartozó Videoton és a Ferencváros elleni ítéleteknek még nincs írásos változatuk, nem úgy egy általunk most megszerzett március végi döntésnek, amelynek értelmében a Hajdúböszörményi Torna Egylet nem titkolózhat tovább, azaz ki kell adni a hozzá tartozó NB III-as focicsapat tao-elszámolását. Az eljáró bíró nem kertel, kerek perec leírta: „(…) a társasági adókedvezmény közpénznek minősül, így az azzal kapcsolatos információk – a személyes adat kivételével – közérdekű adatok”. Persze, ha lesz fellebbezés, ez az ügy is megy majd másodfokra, de már most látszik: egyre nagyobb az esély arra, hogy kizuhanjon a csontváz a szekrényből, még akkor is, ha Orbánék azt hazudják majd, hogy nincs is szekrény meg csontváz sincs, csak Soros György.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.