Így keresi Orbán Viktor kegyeit az ellenzék egykori kedvence

  • narancs.hu
  • 2021. július 7.

Narancsblog

Egy öregedő magyar popsztár drámájának újabb felvonása.

„Én nem abban látom az unión belüli érvényesülés lehetőségét, hogy szabadságharcot vívunk. Ez ugyanolyan, mint amikor bemegyek a bokszringbe, és elkezdek panaszkodni, hogy miért nem lehet itt rugdosni! Ember, beléptél az unióba?! Világosan elmondták, mihez kell tartanod magad: nincs szabadságharc, te a magad akaratából jelentkeztél – nyilatkozta kilenc évvel ezelőtt lapunknak Dopeman, akit nem sokkal később a Milla nevű ígéretes, ám hamar megbukott civil kezdeményezés alternatív köztársaságielnök-jelöltjévé is megválasztottak.

A rapper azonban ellenzékiként mégsem mint Schmitt Pál potenciális vetélytársa vált a korai Orbán-rendszer mumusává,

hanem azért, mert 2013 szeptemberében, az azóta szintén elfelejtett Magyar Szolidaritási Mozgalom tüntetésén belerúgott a demonstratív céllal ledöntött hungarocell Orbán Viktor-szobor fejébe – ebből még felmentéssel záruló bírósági ügye is volt.

Dopeman ellenzéki karrierje vett egy kisebb fordulatot, amikor 2017-ben a józsefvárosi időközi önkormányzat képviselő választáson az MSZP támogatásával indult és szerezte meg a második helyet, ám a 2018-as országgyűlési választás után már a vesztes és összefogásra képtelen ellenzéknek ment neki egy videoklipben.

„Esküszöm nekem kellemetlen/Hogy ezekkel együtt szobrot döntöttem/Mert nincsen másom, mint a tököm meg a szavam/Ezt a bíróságon is megmutattam”

– rappelte dühösen, bár ez düh mintha abból a felismerésből fakadt volna, hogy főleg azért szánja-bánja korábbi ellenzéki „kilengéseit”, mert így igencsak távol került az egyre inkább rendszerfüggő hazai szórakoztatóipartól.

Úgy tűnik, hogy a 2018-as klip még inkább afféle tapogatózás volt, hogy hogyan lehetne arcvesztés nélkül bejelentkezni a nemzeti együttműködés rendszerébe, de idén januárban a rapper már nem volt gátlásos és olyat nyilatkozott a Mandinernek, hogy Szikora Róbert vagy Pataky Attila sem mondhatta volna szebben. „A miniszterelnök nagyon jól lát a pályán. Minden igényt felmér, tudja, kinek mi kell, és azt megadja neki. Nagyvonalakban. Ráadásul van egy olyan csibészes észjárása, amivel már európai szinten, a nagykutyák között is jól működik. Egy utolsó mohikán” – lelkesedett a rapper, aki most azzal próbál feltűnni, hogy Facebook-oldalán majd’ egy órán keresztül cinkeli az ellenzéket, fennen hangoztatva, hogy Orbánnál nincs jobb választás.

„Most az emberek egyik fő motivációja az aggódás, a félelem, hogy

hogyan lesz, mennyim lesz, mi lesz

a vállalkozásommal, a gyerekemet miből fogom felnevelni, ha fölnőtt, akkor mit fog csinálni” – mondta Dopeman a 2012-es Narancs-interjúban, kizárólag másokra vonatkoztatva, ám úgy tűnik, ezt ma sokkal komolyabban veszi, mint a cikkünk elején idézett részletet ugyanabból a beszélgetésből. Minden jel arra utal, hogy öregedő popsztárként kénytelen volt belátni, a magyar könnyűzenében nincs más út, és egy bizonyos életkor fölött kizárólag azoknak áll a zászló, azok részesülhetnek miniszteri illetve egyéb állami kegydíjakban, akik hűségnyilatkozatot tesznek Orbán Viktor mellett.

Csakhogy túl sokan tolonganak annál a fazéknál, és ha az illetékesek észre is veszik, hogy valahol hátul vadul ugrál egy újabb, valahonnan nagyon is ismerős jelentkező, akkor annak nem az aktuális mondókájára figyelnek, inkább az fog az eszükbe jutni, hogy honnan olyan ismerős ez a krapek…

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.