Mit akar ez a Horváth?

  • narancsblog
  • 2013. november 20.

Narancsblog

A fél ország azt találgatja mostanság, vajon Horváth András adóhatósági exrevizor (hivatalosan: ellenőrzési szakkoordinátor) miért így és most állt elő nagy vihart kavaró tanulmányával. Ebben azt írja le, miként szakosodtak komplett magyar és külföldi céghálózatok az általános forgalmi adó elcsalására, illetve jogosulatlan visszaigénylésére, és milyen fiktív üzleteket kötnek egymással ennek érdekében. És persze leírja azt is, mennyire nem mozdul ennek a felszámolására az erre létrehozott ellenőrzési hivatal, azaz saját korábbi munkahelye, ahol másfél évtizedet töltött el, s amely nyomban feljelentést is tett – Horváth ellen.

false

 

Fotó: Koszticsák – MTI

Horváth revizor afféle dokumentálós típusú hivatalnok volt. Gondjaival felkeresett felelős politikusokat is. Találkozóiról feljegyzéseket készített, leveleket írt mindenféle illetékesnek a Fidesz előtt és után, de nem történt semmi. Helyzetét sokan a két éve hivatalából kiutált Ángyán államtitkáréhoz hasonlítják, aki szintén csak mondta-mondja a magáét a furábbnál furább állami földbérletekről, érdemi eredmény nélkül. A különbség azonban nagy: Ángyán felderített ügyei lehettek bármilyen visszataszítóan korrupciószagúak, az eljárások formailag szabályosak voltak. Horváth viszont konkrét bűncselekmények gyanújával házalt a vezetőknél; állítása szerint olyan eset is akadt, amikor helyszíni ellenőrzések után bebizonyosodott, hogy ki és mennyit csalt – határozat mégsem született, bíróságra meg pláne nem került az ügy. És ennek az oka egy adóhivatali rendszerben csakis a korrupció vagy a tisztviselőket irányító politika közbelépése lehet. (Ami ugyancsak korrupció.)

Mindez a revizor szerint évente ezermilliárdos tételben okoz károkat az országnak; olyan bűncselekmények következménye, amelyek önmagukban és egyesével is börtönt érnének. Azt a mi hazánkban szinte már megkérdezni sem érdemes, vajon egy ilyen, állítólag konkrét adatokat tartalmazó tájékoztató után miért nem szaladt egyetlen nagyember sem a rendőrségre feljelentést tenni, teljesítve mind hivatali, mind állampolgári kötelességét. Vagy azért, mert igazak az állítások, és akkor a fél nyomozó hatóságnak azonnal az érintett cégek és tulajdonosaik körül kéne szimatolni; vagy azért, mert nem igazak, és akkor Horváth revizor állhat több rendbeli rágalmazás miatt bíróság elé.

A tanulmányban leírtakat amúgy egyetlen hétvégén végigellenőrizte az adóhatóság, és mindent rendben talált. Ennél egyszerűbben biztosan nem lehetne demonstrálni, mennyire leszarja az összes illetékes Horváth irományát. És így tesz vele a politika is. Az LMP – és Ángyán – vizsgálóbizottságot akart, amit néhány független képviselő és a Jobbik támogatott. A Fidesz elhajtotta őket az aláírási ívükkel együtt, a szocialisták pedig azzal a mókás érvvel mondtak nemet, hogy ők a radikálisokkal közösen nem írnak alá semmit. Vagy netán nem szeretnék, vágtak vissza erre azonnal a próbanyilasok, ha megint kiderülne valami az „elmúltnyolcév” dolgairól.

A legszomorúbb mégis az, hogy a dolgozat alig karcolta meg a közvéleményt. Politikai-főhivatali segédlettel végrehajtott és eltussolt több ezermilliárdos lopásnak csak a gyanúja is számos, nálunk gazdagabb országban minimum ordítozós tüntetések kiváltója lenne. Itt meg azt találgatják legföljebb, mit akar ez a Horváth. Pedig ha a húsz-egynéhány oldalas iratot a milliárdos tételekben csaló cégekről és a leállított eljárásokról valóban konkrét és „okadatolt” háttéranyag támasztja alá – és Horváth ezt állítja –, akkor az nagyon kínos bírósági tárgyalási napokat hozhatna mind a „védett” vállalkozások, mind az ügyekben tétlenkedő adóhivatal számára. De lehet, hogy most mi álmodunk elképzelhetetlenül nagyot a magyar ugaron.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.