Mit akar ez a Horváth?

  • narancsblog
  • 2013. november 20.

Narancsblog

A fél ország azt találgatja mostanság, vajon Horváth András adóhatósági exrevizor (hivatalosan: ellenőrzési szakkoordinátor) miért így és most állt elő nagy vihart kavaró tanulmányával. Ebben azt írja le, miként szakosodtak komplett magyar és külföldi céghálózatok az általános forgalmi adó elcsalására, illetve jogosulatlan visszaigénylésére, és milyen fiktív üzleteket kötnek egymással ennek érdekében. És persze leírja azt is, mennyire nem mozdul ennek a felszámolására az erre létrehozott ellenőrzési hivatal, azaz saját korábbi munkahelye, ahol másfél évtizedet töltött el, s amely nyomban feljelentést is tett – Horváth ellen.

false

 

Fotó: Koszticsák – MTI

Horváth revizor afféle dokumentálós típusú hivatalnok volt. Gondjaival felkeresett felelős politikusokat is. Találkozóiról feljegyzéseket készített, leveleket írt mindenféle illetékesnek a Fidesz előtt és után, de nem történt semmi. Helyzetét sokan a két éve hivatalából kiutált Ángyán államtitkáréhoz hasonlítják, aki szintén csak mondta-mondja a magáét a furábbnál furább állami földbérletekről, érdemi eredmény nélkül. A különbség azonban nagy: Ángyán felderített ügyei lehettek bármilyen visszataszítóan korrupciószagúak, az eljárások formailag szabályosak voltak. Horváth viszont konkrét bűncselekmények gyanújával házalt a vezetőknél; állítása szerint olyan eset is akadt, amikor helyszíni ellenőrzések után bebizonyosodott, hogy ki és mennyit csalt – határozat mégsem született, bíróságra meg pláne nem került az ügy. És ennek az oka egy adóhivatali rendszerben csakis a korrupció vagy a tisztviselőket irányító politika közbelépése lehet. (Ami ugyancsak korrupció.)

Mindez a revizor szerint évente ezermilliárdos tételben okoz károkat az országnak; olyan bűncselekmények következménye, amelyek önmagukban és egyesével is börtönt érnének. Azt a mi hazánkban szinte már megkérdezni sem érdemes, vajon egy ilyen, állítólag konkrét adatokat tartalmazó tájékoztató után miért nem szaladt egyetlen nagyember sem a rendőrségre feljelentést tenni, teljesítve mind hivatali, mind állampolgári kötelességét. Vagy azért, mert igazak az állítások, és akkor a fél nyomozó hatóságnak azonnal az érintett cégek és tulajdonosaik körül kéne szimatolni; vagy azért, mert nem igazak, és akkor Horváth revizor állhat több rendbeli rágalmazás miatt bíróság elé.

A tanulmányban leírtakat amúgy egyetlen hétvégén végigellenőrizte az adóhatóság, és mindent rendben talált. Ennél egyszerűbben biztosan nem lehetne demonstrálni, mennyire leszarja az összes illetékes Horváth irományát. És így tesz vele a politika is. Az LMP – és Ángyán – vizsgálóbizottságot akart, amit néhány független képviselő és a Jobbik támogatott. A Fidesz elhajtotta őket az aláírási ívükkel együtt, a szocialisták pedig azzal a mókás érvvel mondtak nemet, hogy ők a radikálisokkal közösen nem írnak alá semmit. Vagy netán nem szeretnék, vágtak vissza erre azonnal a próbanyilasok, ha megint kiderülne valami az „elmúltnyolcév” dolgairól.

A legszomorúbb mégis az, hogy a dolgozat alig karcolta meg a közvéleményt. Politikai-főhivatali segédlettel végrehajtott és eltussolt több ezermilliárdos lopásnak csak a gyanúja is számos, nálunk gazdagabb országban minimum ordítozós tüntetések kiváltója lenne. Itt meg azt találgatják legföljebb, mit akar ez a Horváth. Pedig ha a húsz-egynéhány oldalas iratot a milliárdos tételekben csaló cégekről és a leállított eljárásokról valóban konkrét és „okadatolt” háttéranyag támasztja alá – és Horváth ezt állítja –, akkor az nagyon kínos bírósági tárgyalási napokat hozhatna mind a „védett” vállalkozások, mind az ügyekben tétlenkedő adóhivatal számára. De lehet, hogy most mi álmodunk elképzelhetetlenül nagyot a magyar ugaron.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.