Nem azért vihette el a festményeket Habony, mert a múzeumigazgató a haverja, hanem azért, mert Orbán a haverja

  • narancs.hu
  • 2016. február 16.

Narancsblog

Sajna a Mars bolygó a róla elnevezett tévésorozat forgatásának idején nem képezte a Szépművészeti Múzeum tulajdonát, különben Habony azt is megkapja.

A Szépművészeti Múzeum – miután ezt lehetővé tette számára egy L. Simon László kezével beterjesztett törvénymódosítás – kikölcsönzött egy magáncégnek tíz értékes festményt, finoman szólva is baráti áron. A történet minden mozzanata Habony Árpádra, a miniszterelnök nem hivatalos, de nagyon is valóságos főtanácsadójára, Ibiza, Dubaj és a Gucci holmik nagy barátjára mutatott.

false

 

Amikor az egész kipattant, a múzeum körömszakadtáig titkolózott, végül kúriai ítélet kellett ahhoz, hogy elmondják az igazság töredékét. Mikor már az egész ország előtt világos volt e disznóság a maga teljességében, az intézvény vezetője, a cécó egyértelmű felelőse egyéb viselt dolgaitól (a Városliget átszabása a miniszterelnök Várba cuccolási tervei miatt) űzetvén olyan helyzetbe kormányozta magát, hogy a nyilvánosság elé kellett lépnie.

Bár ne tette volna.

Baán László ugyanis azt mondta, hogy mindez teljesen rendben volt, ennek így kellett történnie, egészen pontosan idézve szavait: „józan, racionális megfontolás volt”, amin az sem változtat, hogy ő történetesen országos cimborája, esküvői tanúja a mondott Habony Árpádnak. Kellettek a képek a Marslakók forgatásához… (Tudniillik, Jáksó László és Halkó Gabriella az állami tévén nagyot bukó sorozatához.) Van ember, aki ezt beveszi?

A képek – kell-e mondanunk – nem játszottak a sorozatban, hogy is játszottak volna, de nem ez a lényeg. Hanem az, hogy ki lehet egy ilyen dumával ma Magyarországon állni a nyilvánosság elé. Hogy a kármentés során ezt bírták kitalálni, hogy ide jó lesz ez a silány kamu is. Vagy lehet, hogy nem is volt kármentés, mondjál, bazdmeg, amit akarsz, nem tök mindegy? Ennyi erővel nyugodtan azt is mondhatta volna, sőt, mennyivel becsületesebb lett volna, hogy mindez nem rátok tartozik, kedves keményen dolgozó magyar emberek. Vagy azt, hogy mit ugráltok, inkább örüljetek neki, hogy kikölcsönözték, hiszen el is lophatták volna. De ez is teljesen mindegy. Hisz nyilvánvaló: tényleg nem azért vitte magával a festményeket Habony, mert az igazgató a haverja, hanem azért mert Orbán a haverja…

Még egy kis ideig eltart a hőbörgés, végtére is ordenáré egy gazemberségről van szó, aztán elül szépen. S akkor Baán László is a legnyugodtabb lelkiismerettel állhat be abba az élő lépcsősorba, tartani a hátát, amin Orbán Viktor szépen fölkaptat a Várba, hogy onnan uralkodhassék e fölött az ország fölött. S hát szép festmények is kellenek majd bizonyára a termeibe, de akkor már tényleg az lesz a legtermészetesebb dolog a világon. A „józan, racionális megfontolás”.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”