Orbán a vesztét érzi: két nagynak szánt bemondása is volt

  • narancs.hu
  • 2018. december 9.

Narancsblog

„Semmilyen demokrácia sem tökéletes, a magyar sem.” Ah!

Orbán Viktor pénteken ismét fellépett a Kossuth rádióban, és ismét a szokásos stílusában adta elő egysíkú mondanivalóját Európa megújításáról és megvédéséről. Két nagynak szánt bemondása is volt, az egyik ez: a “demokráciában az életerő ma Kelet-Közép-Európában erőteljesebb, mint Nyugat-Európában”, amivel arra utalt, hogy – minő disznóság! – a magyar kormány fizette, Brüsszel utcáit járó, mocskolódó plakátos kisteherautóról a rendőrök leszereltették a Guy Verhofstadtot ábrázoló feliratot.

A másik bemondás az volt, hogy “vérfrissítés kell az Európai Parlamentben”, ami Orbán úgy indokolt, mint valami hobbiistálló tulajdonosa: „Látom rajtuk a ciklus végi fáradtság jeleit, de a jövő évi EP-választás után lesznek új képviselők, és szerintem javulni fog a demokrácia minősége” – mondta és valószínűleg arra gondolt, hogy a jövőre térdre borul előtte egész Európa.
Noha a demokrácia minősége általában azzal javulna, ha az efféle beszólások után az illetőt messzire zavarják a következő választáson, nálunk nem kell ettől tartania a hangoskodónak. Orbán bármit mondhat, másnap meg az ellenkezőjét, hatalma nem attól fog meginogni.

“Semmilyen demokrácia sem tökéletes, a magyar sem, de a brüsszeli még messzebb van ettől” – mondta például, és ezt nemcsak a rajongótábor veszi be. Ám amikor azzal jön, hogy Magyarországon „továbbra is hinni kell abban, hogy a szorgalom és a tehetség fenntartja a bővülést, a vezetők pedig nem kényelmesedhetnek el, nem szabad azt gondolni, hogy most már a bab is hús, hanem újabb és újabb erőfeszítéseket kell tenni”, akkor vélhetően sokkal több magyar ember zsebében nyílik ki a bicska, mint ahány könnyes szemmel bólogat.

Csak az isten tudja, hogy mikor jön el az a pont, amikor a többségnek elege lesz abból, hogy gátlástalanul hülyére vegyék, és ennek érdekében bizonyos lépéseket is tesz.

Az sem lehet tudni, hogy ez a több mint nyolc éve tartó őrület mikor éri el azt a fordulatszámot, amit már nem tudja magát demokráciának hazudni, de biztosak lehetünk abban, hogy egyre gyorsabban pörög.  ”Azt akarom, hogy a magyarok (...) saját logika mentén érezzék magukat sikeresnek, érezzék úgy, hogy van értelme annak, amit tesznek, és ne másokkal összevetve” – mondta legutóbb Orbán a rádióban. Ilyeneket Fidel Castro, Kim Ir Szen, Ceausescu szokása volt mondani, mégis biztosak lehetünk benne, hogy Orbán ennél különbeket is összehord majd a közeljövőben. Miért is ne?

A rajongótábor körében réges rég a klasszikus értelemben vett személyi kultusz járja, Orbán pedig kizárólag nekik beszél egyes szám első személyben. Nekünk minden esetre jusson az eszünkbe, hiszen a történelem erre tanít, ha egy vezető minél többször mondja, hogy országa a kiválasztott ország és népe a kiválasztott nép, az két dolgot jelenthet: vagy megőrült, vagy a vesztét érzi.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).