Hahó, a Fidesz épp most végzi ki a fejünk felett a független igazságszolgáltatást!

  • narancs.hu
  • 2018. december 11.

Narancsblog

Ha nem ütköznek ellenállásba, nem fognak megállni.

Szerdán az Országgyűlés fideszes többsége minden emberi számítás szerint megszavazza a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt, azaz lényegében külön bejáratú bíróságokra tereli a politikailag kényes ügyeket. Mindezt látható tiltakozás nélkül.

Amikor 2016-ban a mostaninál egy fokkal enyhébb javaslattal próbálkoztak, még a Handó Tünde vezette Országos Bírósági Hivatal is megfogalmazta ellenvetéseit, az ellenzék pedig megakadályozta a törvény elfogadását. Most hallgatnak a bírók, hallgat az ellenzék, néma csend mindenhol.

Persze lehet azt mondani, hogy két éve nem volt kétharmad, most meg igen, így semmi értelme az ellenállásnak. Gyakran használatos érv még, hogy az „egyszerű embereket” nem lehet olyan elvont dolgokkal mozgósítani, mint a hatalmi ágak elválasztása meg a bírói függetlenség, arra kell koncentrálni, ami a pénztárcájukat érinti. Csakhogy ez egyrészt nem igaz, másrészt az erős mezőnyben sem nagyon tudunk olyan intézkedést mutatni, ami jobban kiszolgáltatná a népet a hatalomnak, mint a közigazgatási bíróságok felállítása.

A jövőben a nyolc közigazgatási törvényszék és a Közigazgatási Felsőbíróság dönt majd a hatósági ügyek felülvizsgálatáról, övék lesz a végső szó többek között adóhatósági, választási, versenyjogi, gyülekezési, közbeszerzési és menekültügyekben. A javaslat szerint az új közigazgatási bíróságok vezetői felett az igazságügyi miniszter gyakorolja a munkáltatói jogokat, és végső soron ő dönt a bírák kinevezéséről, előléptetéséről és fizetésemeléséről is. Az ügyek elosztásába a felsőbíróság Országgyűlés – tehát a Fidesz – által választott elnökének lesz a legnagyobb beleszólása, e posztra a Nemzeti Választási Bizottság volt elnöke, a miniszterelnök előtt hajbókoló „bírságbajnok” Patyi András tűnik meglehetősen biztos befutónak.

Trócsányi László a törvényjavaslat parlamenti vitáján

Trócsányi László a törvényjavaslat parlamenti vitáján

Fotó: Soós Lajos / MTI

Trócsányi László igazságügyi miniszter azzal védi a javaslatot, hogy a közigazgatási jogviták más típusúak, mint mondjuk a polgáriak, mert itt „alá- fölérendeltségi viszony van”, az állampolgár áll az állammal szemben. Ez vitathatatlan, de logikusan épp az következne belőle, hogy a közigazgatási bíráskodás minél messzebb, ne pedig közelebb kerüljön az államhoz. Ehhez képest Trócsányi a kinevezési jogon felül az új bíróságok kezdő létszámát is meghatározhatja, így rögtön annyi bírót ültet az új pozíciókba, amennyit nem szégyell. Ráadásul kimondott cél, hogy a lehető legtöbben érkezzenek az államigazgatásból.

A bírói függetlenség természetesen eddig sem volt teljes a NER-ben, elég a bírák kényszernyugdíjazására, Handó Tündére, és az olyan abszurd döntésekre gondolni mint a „terrorista migráns” Ahmed H. elítélése vagy a nyilvánvalóan alkotmányellenes (és értelmetlen) kvótanépszavazás engedélyezése.

Igaz az is, hogy a bírók törvényekből dolgoznak, és ha a törvényeket a Fidesz hozza – az alkotmányosságukat felügyelő Alkotmánybíróságot pedig kiherélik -, csak korlátozottan tudnak fellépni az igazságtalanság ellen. De még így is a kormány számos önkényes, saját törvényeinek is ellentmondó lépését kaszálta el a bíróság, ahogy arra is volt példa, hogy magyar jogszabályok uniós jogba ütközését állapította meg. Tisztességes bírók az új bíróságokon is lesznek – a jelenleg közigazgatási ügyekkel foglalkozó bírókat, ha kérik, kötelező átvenni -, de sokkal kevesebben, és a mainál is kevésbé kapnak majd politikailag fontos ügyeket. A függetlenség rendszeridegen elemmé válik.

A törvényjavaslat szerdai végszavazását megakadályozni már nem lehet, de a különálló közigazgatási bíróságokon csak 2020. január 1-jével kezdődik az ítélkezés. Addig a lengyelországihoz hasonló nemzetközi kritikák özöne borítékolható, annál is inkább, mert a kormány bár kikérte, nem várja meg a Velencei Bizottság véleményét a törvényről.

Azonban a nemzetközi nyomás belföldi tiltakozás nélkül nem sokat ér. A bírók és állampolgárok kiállása elsősorban azért lenne fontos, mert ha nem ütközik ellenállásba, a kormány aligha áll meg a közigazgatási bíróságoknál. Az igazságügyi miniszter a HVG-nek adott interjújában elismerte, hogy az „alkotmányrevízió” keretében a többi bíróság működését, azaz a polgári és büntetőügyek tárgyalásának rendszerét is felülvizsgálják. „Kezd érdekelni a téma” – mondta. Talán még nem késő letörni Trócsányi – illetve ne áltassuk magunkat, Orbán Viktor – lelkesedését. Egy próbát mindenesetre megérne a dolog.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.