Senki ne mondja, hogy Schmidt Mária egymilliárdos Kertész Intézete nem csinált még semmit

  • - palosm -
  • 2017. november 8.

Narancsblog

Már felcsavaroztak egy emléktáblát.

Jó, túloztunk, nemcsak az emléktáblát tudja felmutatni a Kertész Intézet​. Készítettek egy honlapot és egy elegáns logót is a tavaly év végén létrehozott, 2017-ben közel egymilliárd forintból működő, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány alá tartozó intézetnek.

false

 

Fotó: 444.hu

A Kertész Intézet terveivel – és Schmidt Mária Kertész-értelmezésével – a Narancs hasábjain idén januárban foglalkoztunk hosszabban. A tervek már akkor is ugyanazok voltak, mint amiről a mostani honlap tudósít. Kétségtelen, ezek

még mindig nagyra törő tervek:

nemcsak gondozzák az író emlékét és szellemi hagyatékát, de a Török utcában emlékmúzeumot és kézirattárat is nyitnak, továbbá az író által a berlini Kertész Archívumnak adományozott hagyaték nagy részét is sajtó alá rendezik. Konkrétan tízkötetnyi naplóanyagot és további húsz kiadványt ígérnek.​

Hogy komoly honlap helyett miért csak egy három bekezdéses ígéretcsokor olvasható a kerteszintezet.hu-n november 8-án, tíz hónapnyi működés után, arról ezúttal​ nem sok minden derül ki.

false

 

Fotó: kerteszintezet.hu

Mindenesetre az intézet munkatársai, akikről egyébként szintén semmi sem tudható, nem tétlenkedtek: már ​„elkezdődött az írói hagyaték elektronikus adatrögzítőkön (floppy, CD, pendrive) lévő anyagainak kinyomtatása és előrendszerezése”.

A szövegben van viszont egy érdekes mondat. Azt írják, hogy

„a hivatalos hagyatéki végzést követően”

tervezhetik majd meg a berlini Kertész-archívumban őrzött anyagok – nagyjából minden fontos kézirat, regény és napló ott van – feldolgozását.

Ezt nehéz másképpen értelmezni, mint úgy, hogy per pillanat nem – pontosabban még most sem – tud az intézet érvényes hagyatéki végzést felmutatni, holott ez adhatna jogalapot Kertész-művek kiadására.

Schmidt Mária

Schmidt Mária

Fotó: MTI

Egyébiránt​ maga a kéziratanyag​ mindenképpen marad ​Berlinben, ezt a Narancsnak megerősítette a Berlini Művészeti Akadémiához tartozó archívum vezetője is.

Apró adalék a történethez​, hogy márciusban közadatigényléssel fordultunk a Schmidt Mária-féle közalapítványhoz, hogy megismerhessük a Kertész Imre özvegyével​, Kertész Magdával ​kötött szerződéseiket​. Az adatigénylésünket

Schmidt Mária megtagadta,

mert „Kertész Magda hagyatéki eljárásának lezárásáig és a Kertész Imre Intézet működésének megkezdéséig a közalapítvány nem kíván lehetőséget adni az Ön által kért szerződésekbe való betekintésre”. Továbbá „az intézet létrehozásával kapcsolatban még számos döntés meghozatalára van szükség, az Ön által kért dokumentumok pedig a döntések meghozatalára irányuló eljárás részét képezik”.

false

 

Fotó: 444.hu

Csütörtökön lesz Kertész Imre születésnapja. Az emléktábla legalább fent van a Török utcában, belevésve két intézmény neve, Schmidt közalapítványa és Schmidt Kertész-intézete.

(Az emléktáblát a 444.hu szúrta ki és fotózta le.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.